ميوه هاي ايراني در سبد چيني ها

افزايش صادرات محصولات کشاورزي به چين و روسيه در حالي در برنامه دولت قرارگرفته که گراني ميوه به کاهش تقاضا در بازار داخلي منجر شده است

آرمان امروز| با امضاي دو سند همکاري ميان وزارت جهاد کشاورزي ايران و وزارت گمرکات چين، دسترسي صادرکنندگان ايراني به بازارهاي چين تسهيل شد.

اين خبري است که وزير جهاد کشاورزي در جريان سفرهاي استاني خود در همدان اعلام کرده تا توليدکنندگان  صادرکنندگان مرکبات که به گفته ساداتينژاد سالانه بالغ بر 5.5 ميليون تن مي شود به بازار 600 ميليون دلاري چين دسترسي پيد کنند. در واقع در اينکه رشد صادرات غير نفتي از اهميت ويژه اي در توسعه اقتصادي و رشد توليد ناخالص داخلي محسوب ميشود ترديدي وجود ندارد اما آنچه در اين بين حائز اهميت است تاکيد دولت بر صادرات محصولات کشاورزي در شرايطي است که بحران خشکسالي و گراني مواد اوليه توليد عملا ميوه و مرکبات را از سفره اکثر جامعه کاهش داده به گونهايکه فعالان بازار بارها از کاهش تقاضا و رويکرد جامعه به سمت خريدهاي دانه اي خبر داده اند حال با رويکردي که وزارت جهاد در پيش گرفته و تمايلي که توليدکنندگان به صادرات و فروش هاي ارزي دارند بايد در انتظار گراني ميوه و مرکبات در آينده نزديک باشيم.

دو سند براي رشد صادرات به چين

بر اساس اين گزارش،  ساداتي نژاد وزير جهاد کشاورزي و يو جيان هوآ وزير گمرک چين به صورت برخط در همدان و پکن اسنادي را امضا کردند که بر اساس آن امکان دسترسي توليدکنندگان و صادرکنندگان مرکبات ايران به بازار 600 ميليون دلاري اين محصولات در چين فراهم ميشود. همچنين در اين راستا قرارداد دومي نيز منعقد شده که توليدکنندگان عسل ايران امکان صدور محصولات خود به بازارهاي چين را به دست ميآورند. سيدجواد ساداتي نژاد که در قالب سي امين سفر استاني دولت سيزدهم به همدان رفته است، درباره اين اسناد اظهار داشت: در راستاي سياستهاي دولت سيزدهم براي توسعه همکاريهاي اقتصادي با کشورهاي منطقه و شرق آسيا تلاشهاي فراواني در ماههاي اخير صورت گرفت و پس از مذاکرات فشرده، دو سند مهم براي افزايش صادرات جمهوري اسلامي ايران به چين به امضا رسيد. وي افزود: سند اول در خصوص الزامات بهداشتي براي صادرات مرکبات تازه ايران به چين است که با توجه به توليد 5 و نيم ميليون تني مرکبات در ايران، اهميت فراواني براي توليدکنندگان کشور دارد. وزير جهاد کشاورزي با اشاره به فراهم شدن امکان دسترسي صادرکنندگان مرکبات ايران به بازار 600 ميليون دلاري مرکبات چين، ابراز اميدواري کرد اين اقدام آثار مثبتي براي باغداران کشور داشته باشد. ساداتي نژاد درباره جزييات سند دوم گفت: سند دوم نيز درباره الزامات بهداشتي صادرات عسل به چين است. وي با بيان اينکه سالانه 130 هزار تن عسل در ايران توليد ميشود، تصريح کرد: بازار عسل در چين پر رونق و جذاب است و با امضاي اين سند ما نيز وارد اين بازار ميشويم. وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد: در حال حاضر  حدود 500هزار دلار صادرات محصولات کشاورزي به چين داريم که با امضاي اين دو سند حجم و ارزش صادرات افزايش خواهد يافت.

صادرات محصولات کشاورزي بايد متوقف شود

رشد صادرات مرکبات و محصولات کشاورزي در حالي در برنامه دولت قرار گرفته که علاوه بر قرارداد با چين اخيرا با روسيه نيز موضوع رشد صادرات محصولت کشاورزي نيز مورد توجه قرار گرفته است. موضوعي که به اعتقاد کارشناسان صادرات محصولات کشاورزي با اين شرايط آبي و اقليمي با وجود اين همه کوير و خشکي مقرون به صرفه نيست و اگر ميخواهيم صادرات داشته باشيم بايستي در وهله اول به فکر تامين منابع آبي جديد باشيم. محمدجواد خاکزاد رستمي با بيان اينکه همه جاي دنيا با پديده خشکسالي درگير هستند و بايد به دنبال افزايش توليد بدون افزايش سطح زيرکشت باشيم، اظهار کرد: يکي از راههاي مديريت منابع آبي کاهش سطح زير کشت است که براي دستيابي به اين مهم بايد از علم ژنتيک استفاده کنيم. يعني بايد يا بذرها را هيبريد کنيم يا به دنيال بذرهاي مقام باشيم تا از اين طريق 20تا25 درصد به ميزان توليد اضافه شود. وي ادامه داد: تنظيم دورههاي آبياري و روشهاي کوددهي از جمله روشهاي ديگر مديريت منابع آبي است که ميتواند در افزايش توليد هم موثر باشد. دبير اجرايي اتاق اصناف کشاورزي مازندران اضافه کرد: با همه اين موارد ذکر شده اما به دليل شرايط اقليمي،کاهش شدت بارندگي و استفاده بيش از حد از سفرههاي زيرزميني و شور شدن آبها ممکن است نتوانيم آب مورد نياز بخش کشاورزي را تامين کنيم و بنابراين به نظر مي رسد دولت بايد هرچه سريعتر براي تامين منابع آبي جديد اقدامات لازم را انجام دهد. وي در ادامه گفت: دولت بايد کل صادرات محصولات کشاورزي را متوقف کند. به هيچ عنوان صادرات محصولات کشاورزي با اين شرايط آبي و اقليمي، با وجود اين همه کوير و خشکي مقرون به صرفه نيست. خاکزاد در پاسخ به اين سوال که آيا جلوگيري از صادرات به زيان کشاورزان نخواهد بود؟ گفت: انتخاب بين کشاورزي کوتاه مدت و پردرآمد و کشاورزي پايدارو بلندمدت، روشن و مشخص است. قطعا بايد به دنبال گزينه دوم باشيم. اينکه سفره هاي زيرزميني را از دست بدهيم و اراضي دچار فرونشست شوند و در برابر آن ارز آوري داشته باشيم، منطق درستي نيست. وي با بيان اينکه اگر دولت و کشاورز مصمم هستند بخش کشاورزي کشور اقتصادي و ارز آور باشد بايد ابتدا به فکر تامين منابع آبي آن باشند، گفت: نميشود آب نداشته باشيم و بگوييم صادرات کار خوبي است. صادرات زماني منطقي است که منابع کافي در اختيار داشته باشيم. در حقيقت يک مقايسه ساده است. آيا بهتر است محصولات کشاورزي توليد و به کشورهاي ديگر صادر کنيم و منابع آبي کشور را به پايان برسانيم يا اينکه آن منبع ارزشمند را براي سالهاي آينده حفظ کنيم؟ اگرچه معتقديم با توليد داخل هم ميتوان کشاورزي اقتصادي داشت. اين فعال بخش کشاورزي با اشاره به اينکه بايد مازاد محصولات کشاورزي را مديريت کنيم، گفت: براساس گزارش هاي کارشناسان مربوطه حدود يک ميليون تن سيب و  مرکبات مازاد توليد داريم که وضعيت توليد در باغها و موجودي انبارها نيز اين مطلب را تاييد ميکند. سوال اينجاست که چرا نبايد به اندازه نياز کشور توليد کنيم که هم ضايعات کمتر و هم آب کمتري مصرف شود؟

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه