ستاره هاي خارجي ،ليگ بيست و دوم

امسال بازيکن هاي خارجي جديدي وارد ليگ شده اند که ما را به افزايش کيفيت فني مسابقات اميدوار مي کنند

هادي شاهمرادي

بيست و دومين دوره ليگ برتر قطعا نسبت به ادوار قبل متفاوت خواهد بود. مهمترين دليل تفاوت اين دوره را بايد در افزايش تعداد مدعيان و در عين حال بيشتر شدن قواي آنها براي تقابل با حريفان است. آنچه روي کاغذ خودنمايي ميکند پيکار جدي تيم هايي همچون استقلال، سپاهان، پرسپوليس، فولاد خوستان، گل گهر سيرجان، مس رفسنجان و تراکتور تبريز در کورس قهرماني است.  از نکات جالب اين فصل مسابقات، افزايش تعداد بازيکنان خارجي نسبت به تعداد تيمها ميباشد. موضوعي که قصد داريم در اين مطلب به آن بپردازيم تا نگاهي داشته باشيم. با ما همراه باشيد.

تفاوت بزرگ در اردوگاههاي سرخابي

يکي از مهمترين اقدامات مصطفي آجورلو و تيم مديريتياش براي فصل بعد استقلال، حفظ شاکله اين تيم بود که در اين بين تمديد قرارداد رافائل سيلوا حسابي هواداران آبي را خوشحال کرد چرا که اين بازيکن در کنار کوين يامگا و عزيزبک آمانوف در حالي خارجي هاي فصل تيم ساپينتو را تشکيل ميدهند که حسابي با بازيکنان و سبک بازي آنها آشنايي دارند. البته طبق شنيدهها قرار است که يک هافبک خارجي نيز به اين تيم اضافه شود تا جمع خارجيهاي اين تيم به چهار نفر افزايشيابد.

در اردوي رقيب سنتي استقلال يعني پرسپوليس اوضاع تقريبا متفاوت دنبال ميشود. آنها با هنانوف و صفروف که فصل پيش جذب کرده بودند قطع همکاري کردند و وضعيت شرزود تميروف نيز همچنان در ابهام قرار دارد. جذب مهاجم خارجي جزو اولويتهاي يحيي گل محمدي است اما به يک نگراني براي هواداران اين تيم تبديل شده چرا که تيم مديريتي اين باشگاه تا به امروز زمان زيادي را براي اين قضيه صرف کرده اما چيزي جز ناکامي مطلق نصيب آنها نشده است.

با اين حساب ميتوان نتيجه گرفت هرچقدر وضعيت بازيکنان خارجي در استقلال خوب دنبال شده، اين مقوله براي پرسپوليسيها تا به لحظه تنظيم اين مطلب نابسامان بوده است.

سپاهان؛ طلاييتر از هميشه

سپاهان قدرتمندترين تيم فصل بعد به نظر ميرسد. مديران اين باشگاه ضمن به خدمت گرفتن ژوزه مورايس و کادر فني توانمند، بازيکنان خوبي نيز جذب کردند. تا به امروز الويس کامسوبا، مانوئل فرناندز و رناتو داسيلويرا ستاره هاي خارجي فصل بعد طلايي پوشان اصفهان هستند که اتفاقا هر سه نفرشان در اردوي ترکيه به تيم اضافه شدند. البته اين تمام ماجرا نيست و طبق خبرهاي رسيده از اردوي سپاهان، آنها باز هم خريد جديد خواهند داشت که احتمالا يکي از اين گزينهها بازيکن خارجي باشد.

فولاد و گل گهر به دنبال جبران مافات

بعد از مواجهه فولاد با چند پنجره بسته، جواد نکونام براي فصل آتي حسابي جبران مافات کرده که در اين بين خريد کريستوفر کنت از سپاهان در کنار حفظ موسي کوليبالي و احتمالا آياندا پاتوسي، نماينده استان خوزستان را به يکي از تيمهايي تبديل کرده که حساب ويژهاي روي بازيکنان خارجي خود باز کرده است. البته اختلافاتي بين نکونام و دو بازيکن خارجي تيمش ايجاد شده اما اين دو هنوز از فهرست رسمي فولاد خارج نشده اند و شايد بمانند.

ديگر تيمي که بايد به آنها نگاه ويژهاي داشت، گل گهر سيرجان است. آبي هاي ديار کرمان که در ليگ بيست و يکم بخاطر استفاده از يک بازيکن خارجي به نام اريک باگناما در چهار بازي 7 امتياز از دست دادند، در اين فصل مسابقات بيشتر از هر تيم ديگري به دنبال انتقام از شرايط هستند. آنها که در بازه نقل و انتقالاتي سعيد صادقي را از دست دادند، حالا از کشور برزيل جانشين وي را انتخاب کردهاند. وسکلي گومز دوس سانتوس، هافبک 30 سالهي برزيلي است که به تيم امير قلعه نويي اضافه شده و بايد ديد فصل بعد چه عملکردي از خود به نمايش ميگذارد.

ناگفته نماند که گومز تنها خارجي تيم سيرجاني نخواهد بود چرا که مجتبي سرآسيايي، مربي گلگهر در تازه ترين مصاحبه خود از مذاکره با چند گزينه خارجي ديگر خبر داده است.

ربيعي در انديشه اثبات شايستگي/ علاقه تارتار به بازيکنان آسيايي

مس رفسنجان در حالي سومين سال حضور خود در ليگ برتر را تجربه ميکند که به دنبال حضوري قدرتمندتر است. اين تيم که فصل گذشته ثابت کرد حرف هاي زيادي براي گفتن دارد، حالا با فعاليت مثبت در مارکت تابستاني براي ساير مدعيان خط و نشان جدي کشيده است.

حفظ گادوين منشا و جذب لوسيانو پريرا نويد يک خط آتش تمام خارجي و خطرناک ميدهد. آنها روز پنجشنبه از يک خريد جديد رونمايي کردند که جفرسون باهيا نام دارد. با اضافه شدن باهيا به مس رفسنجان، خط دفاع اين تيم حسابي تقويت خواهد شد.

مهدي تارتار نيز قصد دارد امسال به تيمش بازيکن خارجي جديد تزريق کند. او که تا به امروز احسان پنشنبه هافبک مرکزي تيم نوبهار را خريداري کرده، براي جذب شرزود تميروف نيز به پرسپوليس پيشنهاد داده است. درباره پنشنبه بايد گفت کيفيت اين بازيکن به قدري بالاست که فصل پيش شايعاتي پيرامون حضورش در ايران و باشگاه استقلال نيز شنيدهشد.

 

تيم هاي تمام ايراني

برخي تيم هاي ليگ برتري تا به امروز هيچ بازيکن خارجي را نگرفتهاند. در اين بين ميتوان به پيکان تهران، نفت مسجدسليمان، آلومينيوم اراک و تيمهاي تازه ليگ برتري شده ملوان انزلي و مس کرمان اشاره کرد. به نظر ميرسد تيم هاي تحت هدايت مجتبي حسيني، رضا مهاجري، مهدي رحمتي و مازيار زارع و فرزاد حسين خاني در فصل بعد مسابقات با بازيکنان داخلي پا به زمين مسابقه بگذارند.

صنعت نفت آبادان نيز از تيم هايي است که خيلي دير کادر فني و بازيکنان فصل بعد خود را شناخت. آنها قصد دارند اولين و شايد تنها بازيکن خارجي خود را نيز به خدمت بگيرند. اين خبر را مدير عامل اين باشگاه اعلام کرده و براي تحقق اين موضوع بايد منتظر روزهاي آتي ماند. البته خبرهاي جسته و گريخته اي از مذاکرات اين باشگاه ها با بازيکنان خارجي مختلف به گوش مي رسد.

خريدهاي ويژه در تبريز و قائمشهر

تراکتور از جمله تيمهايي است که با تغيير سرمربي سعي دارد در ليگ بيست و دوم حضوري قدرتمند داشته باشد. آنها تا به امروز خريدهاي متعددي داشتهاند که حاکي از عزم بالاي مديران اين تيم براي فصل بعد دارند. در شرايطي که گفته ميشد قرار است در اردوي ترکيه چند گزينه خارجي به اين تيم اضافه شود تا در صورت تاييد برديف، تراکتوري شوند در نهايت اين اتفاق افتاد و پس از جذب صفا هادي عراقي، ريکاردو آلوز برزيلي نيز به اين تيم پيوست.

حميد مطهري نيز که براي اولين بار حضور روي نيمکت در قامت سرمربي را تجربه ميکند، به دنبال رقم زدن نتايجي درخشان با نساجي است.

 او در اين خصوص بازيکنان زيادي جذب کرده که در جديدترين مورد آداما نيان مهاجم سابق شالروا بلژيک که در فصول گذشته عملکردي موفق را در ليگ 2 فرانسه از خود به جاي گذاشته، راهي قائمشهر شده است. مطهري همچنين در تلاش است تا در صورت خط خوردن تميروف از پرسپوليس، اين بازيکن را به خدمت بگيرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه