تهديدهاي پينگ پونگي چين و آمريکا بر سر تايوان

رهبران دو کشور هر تهديد را با تهديد به هم پاسخ مي‌دهند

دولت چين اعلام کرد که در تنگه تايوان رزمايش برگزار ميکند. با بالاگرفتن تنشها بر سر تايوان، شي جين پينگ، رئيس جمهوري چين پيشتر به آمريکا هشدار داده بود که «با آتش بازي نکند». ارتش چين اعلام کرد که از ساعت 8 صبح روز شنبه 30 ژوئيه (8 مرداد) تا ساعت 21 به وقت محلي يک رزمايش نظامي در تنگه تايوان برگزار خواهد کرد که در آن از مهمات جنگي استفاده ميشود. ارتش چين در اعلاميه خود ورود به منطقه را اکيدا ممنوع اعلام کرده است. به گزارش دويچه وله، منابع آگاه اين مانور نظامي را واکنش چين به اعلام خبر سفر نانسي پلوسي، رئيس مجلس نمايندگان آمريکا به تايوان ارزيابي کردهاند. پلوسي قرار است در سفر آسيايي خود به ژاپن، کره جنوبي، مالزي و سنگاپور سفر کند که پس از هشدارهاي چين سفر احتمالي او به تايوان «در دست بررسي» اعلام شده است.

تهديدهاي متقابل

همزمان با اعلام سفر احتمالي «نانسي پلوسي »به تايوان، پنجشنبه گذشته رئيسان جمهور چين و آمريکا در تماسي تلفني به يک گفتوگوي دو ساعت و 17 دقيقهاي پرداختند. در اين گفتوگو «شي جين پينگ» ضمن ابراز نگراني از سفر احتمالي پلوسي به تايوان به بايدن هشدار داد که «با آتش بازي نکند» و گفت «کساني که با آتش بازي ميکنند، مي‌‌سوزند».

رئيس جمهور چين از آمريکا خواست تابع «اصل چين واحد» باشد و با صراحت تاکيد کرد که «چين قاطعانه با استقلال تايوان و دخالت خارجي مخالف است».

در مقابل نيز رئيس جمهور آمريکا تاکيد کرد که سياستهاي اين کشور در قبال تايوان تغييري نکرده و «با تلاشهاي يکجانبه براي تغيير وضعيت يا تضعيف صلح و ثبات در تنگه تايوان مخالف است».

نانسي پلوسي بلندپايهترين مقام آمريکايي از سال 1997 به اين سو خواهد بود که به اين جزيره مستقل سفر ميکند. بايدن هفته پيش به خبرنگاران گفته بود مقامهاي نظامي آمريکا معتقدند؛ سفر پلوسي به تايوان در اين برهه زماني «ايده خوبي نيست».

آمريکا روابط ديپلماتيک رسمي با تايوان ندارد، اما طبق قوانين اين کشور موظف است ابزار دفاعي را در اختيار اين جزيره قرار دهد.

در پي جنگ داخلي چين در سال 1949، حزب ناسيوناليست چين «کومينتانگ» سرزمين اصلي را به حزب کمونيست واگذار کرد و دولت جمهوري چين به رياست «چيانگ کاي شک» در جزيره تايوان مستقر شد و شهر تايپه را به عنوان پايتخت موقت دولت در تبعيد اين کشور برگزيد. جمهوري خلق چين حکومت تايوان را غيرقانوني خوانده و خواهان بازگشت اين سرزمين به خاک اصلي چين است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه