افشاي جزئيات بسته پيشنهادي بورل

جزئيات بسته پيشنهادي بورل؛ از لغو تحريم‌ها عليه بخش‌هايي از سپاه تا مخالفت‌ ضمني تهران

به گزارش «آرمان امروز» پس از چند روز انتظار روزنامه العربي الجديد به نقل از منابع نزديک در پرونده هستهاي ايران، از برخي مفاد مطرح شده در پيشنويس ارائه شده از سوي جوزپ بورل براي گرهگشايي در موضوع احياي برجام پرده برداشته و پيرامون مواضع جمهوري اسلامي ايران نسبت به توافق رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا، اطلاعرساني کرده است.

گزارش منتشر شده از سوي اين رسانه عربي در شرايطي است که جوزپ بورل سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که پيش نويس جديدي درخصوص برنامه هسته اي ايران ارائه داده و از طرفهاي شرکت کننده در مذاکرات خواسته است که اين پيشنويس را قبول کنند تا مانع بروز «حران خطرناک» شوند.

وي در مقاله اي که در فايننشال تايمز منتشر شد نوشت که اين پيش نويس ايده آل نيست اما به نظر من به عنوان واسطه در اين مذاکرات اين بهترين توافق ممکن است. بورل بدون پرداختن به جزئيات تاکيد کرد که پيشنهاد مطرح شده به تمام امور اساسي مي پردازد و راه حل هايي را شامل مي شود که تمام طرفها با دشواري به آن ها دست يافتند.

منابع العربي الجديد ادعا کردند که حسين اميرعبداللهيان، وزير امور خارجه ايران روز چهارشنبه گذشته در تماس تلفني با جوزپ بورل ملاحظات ايران درخصوص اين پيشنهاد را به وي ابلاغ کرده و گفته است که ايران به طور کلي مخالفتهايي با طرح دارد اما تاکنون به طور رسمي مخالفت خود را اعلام نکرده است.

اين منابع ميگويند: مسئولان ايراني معتقدند که طرح اروپايي چيز مهم و بزرگي به پيشنويس توافقي که در مارس گذشته مطرح شده اضافه نمي کند و پيشنهاد کنوني به طور کافي سه مطالبه اصلي تهران را برآورده نميکند.

اين منابع درخصوص مطالبات تهران تاکيد کردند که ايران خواهان گسترش چارچوب رفع تحريم ها، دادن ضمانتهاي کافي و همچنين اعلان آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر بستن پرونده تضمينهاي مربوط به اختلافات ميان تهران و آژانس است؛ اختلافاتي که به سه سايت هسته اي ايران مربوط مي شود و آژانس بين المللي انرژي اتمي پيش از اين مدعي شده بود که ايران در آنها فعاليت هستهاي اعلام نشده دارد. منابع نزديک به مذاکرات هستهاي اعلام کردند که پيشنهاد جديد بورل رفع تحريمهاي بخشي از موسسات و شرکتهاي وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نه همه آن ها را شامل مي شود و جو بايدن، رئيس جمهور آمريکا نيز متعهد مي شود که دولتش به توافق احترام بگذارد.

اين منابع در ادامه تاکيد کردند که اميرعبداللهيان به بورل گفته است که ايران از پيشنهادها و ايدههايي که در راستاي تکميل مذاکرات و رسيدن به توافق هستند استقبال ميکند و همزمان خواستار انجام مباحثات بيشتر درخصوص پيشنهادهاي اروپايي و همچنين پيشنهادهاي تهران براي رسيدن به راه حل هاي مشترک است.

اين منابع همچنين تاکيد کردند که پيشنهاد انجام ديدار ميان علي باقري کني، مذاکره کننده ارشد ايران با انريکه مورا، معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز مطرح شده است. اين منابع در بخش ديگري خاطرنشان کردند که وزير خارجه ايران نيز پيشنهادات جديدي درخصوص مسائل مورد اختلاف به بورل داده است.

در اين گزارش آمده است که به نظر مي رسد که در آينده نزديک شاهد توافقي نباشيم و بايد تا ماه سپتامبر و قبل از نشست شوراي حکام آژانس در آن ماه منتظر بمانيم و ببينيم که چه اتفاقي رخ مي دهد. منابع العربي الجديد در پايان تاکيد کردند: تماس هاي علني و غيرعلني قطر و عمان با دو طرف ايراني و آمريکايي به منظور نزديک کردن رويکردهايشان ادامه دارد و تحرکات جديدي درخصوص تبادل زندانيان ميان تهران و واشنگتن در حال انجام است.

همزمان با انتشار گزارش يک عضو هيات رئيسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که احتمالا به زودي دور جديد مذاکرات در وين برگزار خواهد شد. يعقوب رضازاده در گفتوگو با ايسنا اظهار کرد: در چند روز گذشته اعضاي کميسيون امنيت ملي جلساتي با آقاي باقري رئيس تيم مذاکره کننده هسته اي داشتند. طبق مباحث مطرح شده با توجه به تلاشهاي طرفهاي اروپايي براي به نتيجه رسيدن مذاکرات برجام، احتمالا در روزهاي آينده دور جديد مذاکرات برگزار خواهد شد.

وي افزود: اين دور از مذاکرات با پشتوانه و عزم جدي طرف ما و طرف مقابل صورت مي گيرد، چندين سال است که مذاکرات بدون نتيجه مانده و ان شاءالله با رويکرد جديد توافق خوبي بين طرفين انجام مي شود. البته توام با دقت عمل و رسيدن به نتيجه قابل قبول براي ملت و مجلس خواهد بود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه