کيفيت نامطلوب آب، چالش پنهان خليج گرگان

شتاب عمليات لايروبي کانال‌هاي آبرسان خليج گرگان هرچند اميدها به حفظ وضعيت کمي آب اين پهنه آبي را بيشتر کرد اما استمرار ورود فاضلاب ده‎ها شهر و روستاي پيراموني اين اکوسيستم آبي بر نگراني بوميان و علاقه‌مندان به طبيعت افزوده و احيا و پويايي اين زيستگاه را با ترديد روبرو کرده است.
خليج گرگان طي سال‌هاي اخير با مشکلات بسياري دست به گريبان است که برخي از آن‌ها مانند خشکسالي، کاهش نزولات آسماني ،افزايش تبخير و کاهش حجم آب ورودي از درياي خزر به خليج گرگان ريشه طبيعي و فرابشري دارد، اما مشکلاتي مانند کاهش آب شيرين ورودي رودها به خليج گرگان ناشي از احداث سازه‌هاي آبي در مناطق بالادستي، دست اندازي به اراضي ساحلي مستحدثه ( اراضي ايجاد شده پس از پسروي آب ) و ورود انواع پسماند و فاضلاب صنعتي ، زراعي و شهري ناشي از رفتارها و نوع مديريت انساني است.  حدود 10 شهر کوچک و بزرگ و ده‌ها روستا در استان‌هاي گلستان و مازندران با جمعيت بيش از 400 هزار نفر پيرامون خليج گرگان سکونت دارند که بر اساس آمارها فقط يک شهر در گلستان در حاشيه اين اکوسيستم آبي داراي سيستم جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب است که در خوشبينانه‌ترين حالت فقط  40 درصد فاضلاب مجتمع هاي مسکوني اين شهر به آن متصل است. هرچند بر اساس اسناد و مستندات رسيده به ايرنا، خروجي اين تصفيه‌خانه با استاندارد جهاني پساب ايمن فاصله زيادي دارد و  داراي‌بارآلايندگي بالايي است. هر چند در ماه‌هاي اخير و پس از سفر اسفند ماه سال گذشته رييس جمهور به گلستان، لايروبي کانال‌هاي آبرسان خليج گرگان با محوريت کانال آشور در حال انجام است اما به عقيده کارشناسان فلسفه اين پروژه بهبود تبادل آبي بين درياي خزر و خليج گرگان است و خروجي اين  پروژه ظرفيت و توان لازم براي افزايش حجم و بهبود تراز آبي خليج گرگان را ندارد. به زبان ساده‌تر لايروبي شايد بتواند کميت فعلي آب خليج گرگان را حفظ کند اما در خصوص کيفيت آب خزر تاثير گذاري زيادي نخواهد داشت.
حفظ کيفيت آب خزر و جلوگيري از ورود منابع آلاينده نيازمند عزم و اراده جدي تر مديران و دستگاه‌هاي متولي است تا در کنار تلاش براي حفظ کميت آب خليج گرگان کيفيت آب اين بوم سازگان ارزشمند نيز ارتقا يابد.
يکي از اساتيد دانشگاه در اين مورد گفت: شرايط جغرافيايي و توپوگرافي خليج گرگان اين اکوسيستم ارزشمند را به محل پذيرش انواع آلاينده‌هاي خانگي ، زراعي و صنعتي تبديل کرده و کيفيت آب اين زيستگاه ارزشمند را تحت تاثير قرار داده است.
محمدرضا ملاعباسي افزود: اگر سرانه ملي توليد فاضلاب توسط هر فرد ساحل‌نشين را در تعداد ساکنان پيرامون خليج گرگان ضرب شود، ما را به اين نتيجه مي‌رساند که ميليون‌ها ليتر فاضلابي به طور مستمر وارد اين پهنه آبي مي‌شود و حيات آبزيان ، پرندگان و ساير زيستمندان خليج گرگان را تهديد مي‌کند.
وي افزود: استمرار ورود انواع آلاينده‌هاي شيميايي، فيزيکي، ميکروبي سبب شد تا شناگاه‌هاي واقع در پيرامون اين خليج گرگان سال به سال کمتر شود.
عضو تشکل‌هاي زيست محيطي گلستان هم گفت: سالهاست فاضلاب شهر و روستايي پيرامون خليج گرگان به صورت خام و سرشار از مواد شيميايي وارد خليج گرگان مي‌شود و هيچ نهادي براي توقف اين تهديد بزرگ پيشگام نمي شود.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه