مديريت قوي؛ رمز قدرتمند شدن مدعيان

امسال رقابت سنگيني را بين مديران باشگاهي شاهديم. رقابت براي قهرماني

هادي شاهمرادي

بر کسي پوشيده نيست که با توجه به شرايط تيم هاي ليگ برتر فوتبال کشورمان، اين دوره از مسابقات براي آنها بسيار سخت و البته براي هواداران بسيار جذاب خواهد بود. اينکه به يکباره چنين تحولي در فوتبال ايران رقم خورده و تعداد تيمهاي مدعي به يکباره بيشتر شده، مقوله اي است که بيشتر از هر عنصري، به جايگاه مهم تيم مديريتي و در رأس آن شخص مديرعامل مربوط ميشود.

بنابر اين در يک نتيجه گيري ميتوان به اين نکته مهم دست يافت که اکثريت مديران اين فصل ليگ برتر از دانش و توانمندي قابل قبولي برخوردار هستند. به همين بهانه در اين مطلب قصد داريم در آستانه بيست و دومين فصل ليگ برتر، به عملکرد اين مديران نگاهي بيندازيم.

 آجورلو در مسير توسعه زيرساختها و تقويت تيم 

مصطفي آجورلو در اولين دوره حضورش روي صندلي مديريت باشگاه استقلال توانست اين تيم را پس از 9 فصل قهرمان کند. به لطف مديريت او شاگردان مجيدي در حالي توانستند به سريال قهرماني هاي رقيب سنتي خود پايان دهند که مسيرشان تا پايان ليگ با حوادث زيادي مواجه گرديد. رضايت هواداران از آجورلو نيز زماني مشخص شد که شايعاتي پيرامون برنامه ريزي او براي پست رياست فدراسيون فوتبال مطرح گرديد. نگراني زياد آبيها در آن مقطع گوياي اين واقعيت بود که آنها نميخواهند اين مدير را از دست بدهند.

بنابر اين مصطفي آجورلو ماند و ضمن انتخاب يک سرمربي مطرح، با حفظ شاکله اصلي تيم و جذب چند مهره کارآمد عملکردي قابل قبول از خود در بازار نقل و انتقالاتي به جاي گذاشت. هر چند گفته ميشود خريدهاي او تمام نشده و شايد باز هم شاهد ورود بازيکن جديد به استقلال باشيم. برگزاري اردوي ترکيه آن هم با شرايطي کم نظير از ديگر اقدامات مثبت مديرعامل استقلال در مسير آمادهسازي اين تيم بود. ناگفته نماند که آجورلو يکسري اقدامات زيرساختي براي باشگاه آبي تهران در نظر گرفته که تا به امروز ميتوان به افتتاح کلينيک اختصاصي، راه اندازي شبکه ماهوارهاي و اقدام براي احداث کمپ حرفهاي و تاسيسات ورزشي در جزيره قشم اشاره نمود.

درويش و مديريت اختلافات با يحيي

رضا درويش که فصل پيش در اولين سال حضورش در پرسپوليس بر خلاف سالهاي قبل نتوانست زمينه قهرماني اين تيم را فراهم کند و در مقاطعي نيز با يحيي گل محمدي دچار مشکل شد، براي فصل جديد شروع طوفاني در مارکت نقل و انتقالاتي داشت. او که گلايه هاي پياپي سرمربي تيمش را تجربه کرده، شايد به اين منظور که توپ را از زمين خود دور کند همه کار براي جذب ليست مدنظر يحيي انجام داد و 20 روز پر هياهو رقم زد. با اين وجود هنوز ليگ شروع نشده، دعوا و دلخوري ميان مديرعامل و مربي پرسپوليس شروع شده و دليلش هم عدم جذب مهاجم عنوان شده هر چند در اين مطلب به دنبال بررسي آن نيستيم.

درويش که پيش از پرسپوليس به عنوان مديرعامل باشگا سايپا فعاليت کرده، قصد دارد در اين فصل شرايطي را رقم بزند که تيمش دوباره به مسير قهرماني برگردد اما نکته اينجاست که اقدامات لازم از سوي وي صورت نگرفته است. شايد در مهمترين مثال بايد به عدم برگزاري اردوي خارجي (عليرغم اينکه وعدهاش داده شده بود) اشاره کرد. اين در حالي است که تمام تيمهاي مدعي در خارج از ايران اردو زدند و با تيم هاي خارجي بازي دوستانه برگزار کردند. اگر عدم جذب مهاجم را هم به نواقص عملکرد درويش ضميمه کنيم مشخص است که او نتوانسته ماموريتي که خيلي خوب آغاز کرد را با موفقيت به اتمام برساند و بايد ديد در ادامه کار چه شرايطي براي او و باشگاه پرسپوليس رقم ميخورد.

ساکت و انتظار شيرين هواداران سپاهان

از سپاهان به عنوان قويترين تيم فصل بعد ياد ميشود چرا که هم در بحث سرمربي و اعضاي کادر فني و هم در مقوله جذب بازيکن بسيار حساب شده عمل کردند. اين اتفاق در حالي رقم خورد که آنها خيلي دير وارد بازار نقل و انتقالات شدند و در عين حال اين موفقيت را بايد به حساب درايت محمدرضا ساکت مديرعامل اين باشگاه نوشت.

ساکت که بيش از يک دهه است در سطح اول فوتبال کشور در رده هاي باشگاهي و ملي فعاليت دارد، تيمي ساخته که از همين حالا همه تيمها نگاه ويژهاي به آن دارند. يقينا بين سپاهان ليگ بيست و دوم با سپاهان ادوار اخير تفاوت هاي بسيار زيادي خواهيم ديد. بيراه نيست اگر از ساکت به عنوان کارکشته ترين و کار بلد ترين مديرعامل حاضر ليگ برتر کشورمان ياد کنيم. هر چند افراد ديگري نيز با رزومه هاي قابل قبول در اين عرصه حضور دارند اما حساب محمدرضا ساکت به شکلي خاص از ديگران جداست. عملکرد ستاره هاي طلايي سپاهان در فصل جديد که قرار است زير نظر کادر فني مجرب پرتغالي رقم بخورد، مهمترين و شايد بتوان گفت شيرين ترين انتظاري است که هواداران اين تيم اصفهاني فوتبال کشور ميکشند.

تحولات بزرگ از سوي گرشاسبي و زين الديني

حميدرضا گرشاسبي مدير خوزستاني فوتبال کشورمان که پس از تجربه عضويت و رياست هيات مديره در باشگاههاي پرسپوليس و پيکان و ثبت مديرعاملي اين دو باشگاه در رزومه خود، با همين عنوان در باشگاه فولاد خوزستان مشغول فعاليت است تيمي ساخته که انتظارات را از جواد نکونام بالا برده است.

نتيجه مديريت گرشاسبي در فصلي که گذشت را ميتوان به صعود فولاد از مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا و حضور جدي در کورس قهرماني قلمداد کرد. ماموريت هاي جداگانه که هر کدام به تنهايي دشواري خاص خود را دارد اما اين مدير فوتبال سعي در تحقق آنها دارد.

شايد بومي بودن را بتوان به عنوان برگ برنده حميدرضا گرشاسبي ياد کرد چرا که او علاوه بر اينکه در استان زادگاه خود فعاليت دارد و به اين واسطه نسبت به فرهنگ و نياز مردم مطلع است، حضور در ارکان مختلف ورزش خوزستان را نيز در کارنامه دارد. در مجموع بايد گفت فولاد براي فصل بعد حساب شده کار کرده و يقينا امسال به اهدافي فراتر از کسب سهميه فکر ميکند. مجيد زين الديني مديرعامل مس رفسنجان ديگر گزينه اي است که در اين مطلب بايد از او ياد کرد. او هم ضمن حفظ محمد ربيعي تمام خواسته هاي اين سرمربي در بازار نقل و انتقالات را عملي کرده تا شايستگي مس رفسنجان نزد ديگر تيمهاي ليگ برتري بيش از پيش شود. زين الديني جزو معدود مديراني است که براي دريافت مجوز حرفهاي اقدام کرده و بعيد نيست اگر يکسري اتفاقات دست به دست يکديگر دهد، تيم شهر رفسنجان را به عنوان نماينده کشورمان در فصل بعد ليگ قهرمانان آسيا ببينيم.

موفق هاي در سايه و خارج از گود

مديران موفق اين فصل ليگ برتر به همين اسامي ختم نميشود. در اين خصوص لازم است از افرادي همچون عليرضا احساني مديرعامل ذوب آهن، هدايت يزدي نفت مسجدسليمان، محمد رجائيان آلومينيوم اراک، امير عطابخش در پيکان تهران و محمد کهندل در مس کرمان و همچنين محمدجواد رحيمي در تيم هوادار ياد کرد چرا که هر يک تقويت تيم تحت مديريت خود را در دستور قرار دادهاند که نشان از برنامه ريزي بزرگ آنها براي فصل بعد رقابتها ميباشد.

ناگفته نماند که برخي مديران حرفهاي و کارآمد همچون علي فتح الله زاده و اميررضا واعظ آشتياني مديرعاملهاي اسبق استقلال، سعيد آذري مديرعامل سابق فولاد و ذوب آهن و محمد جواهري مديرعامل پيشين گل گهر نيز در فوتبال کشورمان حضور دارند که تيمهاي حاضر در بيست و دومين دوره ليگ برتر نسبت به استفاده از آنها بي بهرهاند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه