آرامش در بازار ارز

کارشناسان معتقدند طي هفته هاي آينده بازار بر مدار ثبات و حتي کاهش پيش خواهد رفتآرمان امروز| بازار دلار روز گذشته بر خلاف سيگنا‌ل‌هاي سياسي حرکت کرد. در حالي که طي دو روز گذشته قيمت دلار جهش اندکي داشت اما روز گذشته روند کاهشي بود. مشاهدات ميداني نشان از تقاضاي فروش در مبادلات بازار داشت که کارشناسان نسبت به اين موضوع با ديد خوشبينانه نگاه مي‌کنند.
هرچند کنترل بازار ارز به گفته صاحب نظران يک بازيگر اصلي دارد و آن بانک مرکزي است اما همچنان نبايد از سوداگراني که منتظر به نتيجه نرسيدن برجام براي شيطنت در بازار هستند؛ هم غافل بود.
هرچند عده اي از معامله گران معتقد بودند که فرمان عقب نشيني از بازارهاي همسايه صادر شده بود، نرخ دلار در سليمانيه و هرات امروز نزولي بود . قيمت دلار هرات ديروز بيشتر از تهران و سليمانيه ارزان شد.
برخي خبرهاي منتشر شده در رسانه‌ها دلالت بر تشکيل صف‌هاي طولاني فروش داشته است. در اين خصوص اما برخي صرافان از عادي بودن حجم خريد و فروش خبر داده و تاکيد دارند که نه ميزان فروش افزايش چنداني را تجربه کرده و نه ميزان خريد دستخوش رشد بالا شده است، از اين رو فعالان بازار با تغيير مناسبات روبرو نيستند .
در عين حال پيش‌بيني‌ها دلالت بر آن دارد که ظرف ماه‌هاي آتي نيز اين روند تداوم يابد .
کارشناسان در پاسخ به اين سئوال که دستيابي به توافق مي‌تواند زمينه را براي تغيير محسوس قيمتي مهيا کند يا خير؟مي‌گويند بازار ارز در قيمت فعلي تطبيق يافته و تغيير قيمت نيز بي‌ترديد مقطعي و کوتاه مدت است.
بر اساس گزارش‌ها نوسانات قيمتي به جايي رسيده است که قيمت دلار در بازار آزاد روز چهارشنبه به 31 هزار و 250 تا 31 هزار و 300 تومان رسيد. البته برخي کانال‌هاي تلگرامي قيمت‌هاي پايين‌تري را هم منتشر کرده‌اند. حال اين پرسش مطرح مي‌شود که آيا ممکن است اين ارز به کمتر از 31 هزار تومان نيز برسد؟ مجتبي ديبا، کارشناس بازارهاي مالي در گفت‌وگو با تجارت‌نيوز گفت: «احتمال کاهش قيمت دلار به کمتر از 31 هزار تومان در بازار  وجود دارد. اما با توجه به سياست‌هاي کلي کشور مبني بر چرخش پول کم در بازارها، انتظار بالا رفتن از 33 هزار تومان را نمي‌توان داشت. اما رشد قيمت دلار در ماه‌هاي گذشته به دليل انباشت تقاضا بود. به دليل اين انباشت تقاضا، پيش‌بيني مي‌شود نوسان قيمت دلار بين 30 تا 33 هزار تومان باشد. يعني انتظار مي‌رود تا پايان سال قيمت اين ارز بين 30 تا 33 هزار تومان باشد».
ديبا در ادامه توضيح داده است: «البته ممکن است که قيمت دلار به 28 هزار تومان نيز برسد. اخباري مبني بر شکل‌گيري يک توافق خوب در بازار منتشر مي‌شود. اگر اين توافق صورت بگيرد، احتمال دارد که قيمت‌ها با کاهش بيشتري همراه شود. به نظر مي‌رسد که سياست‌گذاران ديگر به دنبال پول‌پاشي نيستند. همين عامل باعث مي‌شود که قيمت اين ارز تا پايان سال به 28 هزار تومان نيز برسد. اما مجددا در پايان سال که ميزان تقاضا افزايش يايد، قيمت اين ارز نيز افزايشي مي‌شود و به محدوده 30 تا 32هزار تومان مي‌رسد. اين محدوده قيمتي 30 تا 32 هزار تومان تا پايان سال 1402 نيز ادامه خواهد داشت.»

خبر خوب از مذاکرات برجام و سيگنال ثبات در بازار
بازار ارز تهران ديروز شاهد يک خبر جديد از مذاکرات وين بود. جواد کريمي قدوسي عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: به احتمال زياد دور جديد مذاکرات هسته‌اي بعد از تاسوعا و عاشورا آغاز خواهد شد. اين خبر درحالي است که جان کربي، سخنگوي شوراي امنيت ملي کاخ سفيد در تازه ترين اظهارات خود درباره برجام گفته جوبايدن حاضر نيست به عنوان بخشي از مذاکرات برجام ، سپاه را  از فهرست سازمان هاي تروريستي خارج کنند.
همچنين در خبر تکميلي آمد که علي باقري راهي وين است. موضوعي که مي تواند در هفته هاي آينده نيز بازار ارز را تحت تاثير خود قرار دهد و روند ثبات و حتي کاهش قيمت را در پي داشته باشد.
هرچند بايد در نظر داشت که اقتصاد با تورم 40 درصدي دست و پنجه نرم مي‌کند که در اين شرايط به قاعده بايد نرخ ارز با تناسب همپاي تورم پيش رود اما با توجه به نقش 80 درصدي بانک مرکزي در ثبات بازار ( به تعبير برخي کارشناسان) مي‌توان اميدوار بود که بازار ارز با نوسان همراه نباشد. از سوي ديگر برخي کارشناسان نيز معتقدند اگر بخواهيم خوشبينانه به آرامش بازار ارز نگاه کنيم بايد بگوييم که مسئولان اقتصادي با سياست‌هايي فنر قيمتي ارز را نگه داشته‌اند که اگر در هفته‌هاي آينده مسئله برجام به نتيجه رسيد، از شدت شوک کاهشي که احياي برجام قرار است به نرخ ارز وارد کند کاسته شود. به بياني ديگر فنر قيمتي ارز از الان کمي جمع شود تا از ريزش به يکباره نرخ دلار  در صورت احياي برجام و فشار بر بازار ارز جلوگيري شود و اين مديريت صحيحي خواهد بود.
به بيان ديگر شوک کاهشي نرخ ارز هم به نوبه خود مي‌تواند اثرات مخربي بر بازار و اقتصاد داشته باشد. بنابراين در اين شرايط بهتر است تا دولت با ايجاد تعادل در بازار از ضربه هاي احتمالي هر خبري در سپهر سياسي جلوگيري کند.
در عين حال به ظر مي رسد بانک مرکزي تا کنون نسبت به اعمال سياست هاي منطقي بد عمل نکرده است و مي توان اميدوار بود که طي هفته هاي آينده روند کاهش قيمت دلار البته به صورت نه چندان محسوس ادامه داشته باشد.
همچنين بايد گفت که در چند هفته اخير شاهد آرامش در بازار ارز بوديم و به نظر مي‌رسد در سه هفته اخير توانسته‌اند نواسان دلار را زير يک درصد نگه دارند و اين مسئله، امر مبارکي است. اينکه قيمت‌ها شاهد نوسانات جدي نباشند اتفاق خوبي در بازار خواهد بود. اگر کاهش نوسانات در بازار ارز با مديريت قبلي انجام شده باشد بسيار حرکت هوشمندانه و خوبي خواهد بود اما اگر کاهش نوسانات اتفاقي باشد، آنچنان نکته مثبتي در بازار ارز نيست.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه