تصويب 2500 ميليارد تومان براي صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي


وزير اقتصاد از مصوبه امروز هيات دولت براي اختصاص 2 ‌هزار و 500 ميليارد تومان به صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي ساختمان خبر داد.
به گزارش ايرنا از وزارت امور اقتصادي و دارايي، «سيد احسان خاندوزي» در گفت و گويي افزود: پس از بازديد رئيس جمهور از مناطق سيل زده، در يکي از جلسات هيات دولت به شکل بسيار جدي درباره روش‌هاي جبران خسارت‌هاي وارد شده بحث و گفت‌وگو شد.
وي با اشاره به اينکه بايد دو دسته تدابير اتخاذ مي‌شد، اضافه‌کرد: دسته نخست، تدابير کوتاه مدتي است که بايد به شکل فوريتي در اين مناطق پيگيري شود و دسته دوم، چاره جويي بنيادي درباره خسارت از دست رفتن منازل مسکوني است که هزينه بسيار بزرگي براي مردم مناطق سيل زده و ساير حوادث طبيعي به همراه داشته است. وزير اقتصاد گفت: تدابير دسته نخست با محوريت وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان مديريت بحران در حال انجام است و در تدابير دسته دوم، با توجه به تکليف قانون درباره ايجاد صندوق بيمه حوادث طبيعي از سال گذشته، مقرر شد از ظرفيت اين صندوق و همه بخش‌هاي بيمه‌اي کشور براي کمک به دولت در جبران خسارات وارد شده استفاده شود. خاندوزي با اشاره به بازديدي که از مناطق سيل زده اخير داشته است، اعلام‌کرد: امروز دولت مصوب کرد که 2 هزار و 500 ميليارد تومان براي صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي ساختمان در نظر گرفته شود که پس از اجراي آن به سرعت با قراردادي که با شرکت‌هاي بيمه‌اي منعقد مي‌شود و تخصيصي که براي آسيب ديدگان انجام خواهد شد، اميدواريم صندوقي قوي براي جبران خسارت‌هاي مردم در حوادث احتمالي آينده داشته باشيم.
وي در پاسخ به اينکه آيا تعهدات اين صندوق مربوط به خسارات گذشته هم مي شود يا فقط مربوط به خسارات آينده است، تاکيد کرد: اين صندوق از سال گذشته ايجاد شده و منابع صندوق بسيار کم بوده است و همان منابع اندک را هم در يکي دو ماه گذشته براي زلزله اي که در هرمزگان رخ داد و جبران خسارات 200 تا 300 واحد مسکوني آنجا در نظر گرفتيم که قرارداد آن معنقد شده و تخصيص آن طي روزهاي آينده انجام خواهد شد.
وزير اقتصاد همچنين در پاسخ به اينکه مردم براي بهره‌گيري از منابع اين صندوق چطور بايد اقدام کنند؟ توضيح‌داد: بر مبناي تکليف مجلس شوراي اسلامي در قانون مصوب، اين بيمه بايد نوعي بيمه همگاني و الزامي و فراگير باشد و بر همين اساس منابع بين دولت و مردم به شکل مشارکتي تامين مي شود؛ به اين شکل که بخش عمده آن را دولت هر ساله در بودجه در نظر مي‌گيرد و درصدي هم بر عهده مردم خواهد بود. وي گفت: به‌طور مثال در بودجه سال گذشته 10 درصد سهم مردم در نظر گرفته شده و مسووليت دريافت آن هم بر عهده توانير و در قبوض صادر شده برق است و مردم نيازي به مراجعه به شرکت‌هاي بيمه ندارند؛ فقط هرچقدر در شهرستان محل سکونت‌شان مبالغ مندرج در قبوض که به اين صدوق مربوط است جمع آوري شود با سرعت بيشتري مي‌توانند از منابع صندوق براي آن منطقه استفاده کنند.  خاندوزي در ادامه درباره اينکه اگر افرادي بيمه هاي ديگر، بيمه حوادث و غيره را داشته باشند، آيا امکان استفاده از هر دو بيمه را هم خواهند داشت يا خير، گفت: از آنجايي که صندوق بيمه حوادث طبيعي ساختمان يک بيمه پايه است، مقرر شده که بيش از تعهد اين صندوق، خسارت ديدگان از بيمه‌هاي مکمل با سطح بالاتري از جبران هم بتوانند استفاده کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه