چهارشنبه آمد ولي خبري از آيين نامه واردات خودرو نشد!


واردات خودرو يکي از موضوعاتي است که ماه هاست صنعت و به خصوص بازار خودرو را تحت تاثير قرار داده است. به گونه اي که بازار خودرو از زمان شروع شايعات در خصوص آزادسازي واردات در اواخر سال گذشته رکود سنگيني بر بازار حاکم شد و افزايش هاي متوالي قيمت اوايل سال جاري با اعلام قطعي آزادسازي واردات خودرو متوقف شد و قيمت ها اندکي کاهش به ثبت رساندند.
اقتصاد آنلاين نوشت: مشکلات اين روزهاي بازار خودرو تنها به ممنوعيت و کش و قوس هاي آزادسازي واردات ختم نمي شود و يکي ديگر از حواشي واردات خودرو تاخير در اعلام آئين نامه نهايي واردات خودرو است.
واردات خودرو که در سال 1397 به دليل بازگشت تحريم هاي آمريکا و کنترل تراز ارزي کشور ممنوع اعلام شده بود از اواخر سال 1400 مجددا بحث آزادسازي آن مطرح شد. هرچند قانون آزادسازي واردات خودرو بارها از سوي شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام با ايرادات و چالش هايي مواجه شد اما بالاخره پس از کش و قوس هاي فراوان اوايل خردادماه با ابلاغ قانون ساماندهي صنعت خودرو از سوي محمد باقر قاليباف، رييس مجلس شوراي اسلامي رسما واردات خودرو آزاد شد.
درحاليکه قرار بود آيين نامه واردات خودرو تا آخر خردادماه تدوين و اعلام شود اما اکنون با تاخيري بيش از يک ماهه همچنان خبري از نهايي شدن و اعلام آن نيست. با وجود اين تاخير، منوچهر منطقي معاون صنايع حمل و نقل وزارت صمت 7 ام مردادماه در مصاحبه اي اعلام کرد که تکليف آيين نامه واردات تا چهارشنبه مشخص مي شود اما پيگيري هاي اقتصادآنلاين از مسئولين وزارت صمت نشان مي دهد که همچنان خبري از تصويب اين آيين نامه نيست و قرار است تاخير در اعلام آيين نامه واردات همچنان ادامه دار باشد. در اين شرايط به نظر نمي رسد آنگونه که گفته مي شود، خودروهاي وارداتي تا شهريور ماه به کشور برسند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه