مانور نظامي - اعتراضي چين در آب‌هاي تايوان

پکن روند اقدام‌هاي اعتراضي خود را در قبال سفر نانسي پلوسي به تايوان آغاز کرد


«نانسي پلوسي» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا در ديدار با «تساي اينگ-‌ون» رئيس جمهوري تايوان مراتب همبستگي و پشتيباني کشورش را از تايوان اعلام کرد. وزارت امور خارجه چين اعلام کرد: سفير آمريکا را فراخوانده است.
نانسي پلوسي، چهارشنبه سوم اوت (12 مرداد) در ديدار با تساي اينگ-‌ون گفت که سفرش به اين جزيره «به وضوح نشان مي‌دهد که آمريکا، تايوان را تنها نمي‌گذارد و بيش از هر زمان ديگري، پشتيباني و همبستگي آمريکا با تايوان از اهميت برخوردار است.»
رئيس جمهوري تايوان نيز در پاسخ ضمن تشکر از سفر پلوسي به کشورش گفت که «تايوان با توجه به افزايش تهديد‌هاي نظامي چين، عقب‌نشيني نخواهد کرد.» او افزود: «تايوان شريک قابل اعتماد آمريکا است و کماکان در عرصه امنيت، توسعه اقتصادي و زنجيره توليدات همکاري تنگاتنگي با آمريکا خواهد داشت.»
پيش‌تر پلوسي در ديدار با نمايندگان پارلمان تايوان تاکيد کرد که آمريکا همچنان مصمم به دفاع آهنين از دمکراسي در تايوان و جهان است. او افزود: «ما خرسنديم که تايوان يکي از آزاد‌ترين جوامع دنيا است.» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا تاکيد کرد که قانون‌گذاري تجاري آمريکا براي تقويت صنايع «تراشه» در قبال چين فرصت همکاري اقتصادي بهتري با تايوان را فراهم مي‌کند.
اعتراض چين؛ فراخواندن سفير آمريکا
پلوسي، بلند‌پايه‌ترين مقام آمريکايي است که در 25 سال گذشته به اين سفر رسمي کرده است.
در اعتراض به اين سفر، وزارت امور خارجه چين اعلام کرد که سفير آمريکا در پکن را فراخوانده است. پکن که تايوان را بخشي از خاک خود ارزيابي مي‌کند، سفر پلوسي را «بازي با آتش» خواند و از آمريکا خواست «فورا به اشتباه خود رسيدگي کند و اقدام‌هاي عملي را براي خنثي‌ کردن تاثيرات منفي سفر پلوسي به تايوان انجام دهد.»
در مقابل، جان کربي، هماهنگ کننده شوراي امنيت ملي کاخ سفيد، در واکنش به انتقادات چين گفت که رئيس مجلس نمايندگان آمريکا از حق خود براي سفر به تايوان استفاده کرده است. او تاکيد کرد که سفر پلوسي نقض سياست «چين واحد» از سوي آمريکا نيست.
همزمان با فرود هواپيماي نانسي پلوسي به تايوان، 20 فروند جت جنگنده چيني وارد آسمان منطقه شدند. يک ساعت بعد ارتش چين اعلام کرد که «ارتش آزاديبخش خلق از پنج‌شنبه چندين مانور نظامي در آسمان و درياي پيرامون تايوان برگزار مي‌کند.» در بيانيه ارتش چين هشدار داده شده که هيچ کشتي و يا هواپيمايي نبايد در اين مدت وارد محدوده مانور شود.
خبرگزاري کيودو، به نقل از «هيروکاتسو ماتسونو» سخنگوي دولت ژاپن مراتب نگراني خود را از برگزاري رزمايش چين «در نزديکي محدوده اقتصادي ژاپن» اعلام کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه