آبله ميموني، کرونا نشود

«آرمان امروز» در گزارشي به اولين ابتلا به بيماري آبله ميموني مي‌پردازد: اين بيماري از طريق تماس پوستي منتقل مي‌شود

حميد رضا خالدي

در شرايطي که بسياري از کشورها درگير شيوع آبله ميموني بودند و از ماهها پيش اين بيماري ويروسي به مرزهاي ايران رسيده بود، به طور رسمي اولين مورد ابتلا به اين بيماري در ايران تاييد شد . اولين مورد ابتلا به آبله ميموني متعلق به يک بانوي 34 ساله اهوازي است که ظاهرا همسرش به تازگي از کانادا بازگشته بود. با ابتلاي اولين نفر، حالا به نظر ميرسد ايران نيز به جمع 82 کشوري که اين ويروس در آنها مشاهده شده است، پيوسته باشد. پدرام پاک آيين ،سخنگوي وزارت بهداشت ضمن تاييد اين موضوع، اعلام کرد: «شناسايي اين مورد با همکاري بيمار که يک بانوي 34 ساله است و خانواده او و با مشاهده ضايعات پوستي بيمار صورت گرفته است؛ بيمار که در اهواز سکونت دارد، بلافاصله قرنطينه شده و با تاييد آزمايشهاي اوليه و نهايي در حال طي کردن دوره بيماري خود در منزل است.» وزير بهداشت نيز در اين شرايط  آخرين اقدامات اين وزارتخانه در حوزه مقابله با بيماري آبله ميموني را تشريح کرد، بنا به گفته بهرام عينالهي «ما رصد و کنترل خود را اعمال ميکنيم و اگر موردي بود با آن مقابله خواهيم کرد. ما عمدتاً مردم را تشويق کرديم که امسال حتماً يک بار دوز يادآور را تزريق کنند. وارد فصل سرما ميشويم و به دليل اينکه تهويه و فضا کمتر است توصيه ميکنيم مردم يک بار دوز يادآور را تزريق کنند مخصوصاً آنها که بيماري زمينهاي دارند.» هنوز از ياد نبردهايم که زمانيکه اولين مورد ابتلا به کرونا در اسفند 98 و در شهرستان قم ثبت شد، هر روز بر تعداد مبتلايان آن افزوده شد و طولي نکشيد که آمار آن به روزانه هزار مورد رسيد.

در صورت ابتلا بايد چه کرد؟

به گفته کارشناسان، دوره کمون (دوره بين آلودگي به عفونت تا بروز علائم) براي آبله ميموني معمولاً 7 تا 14 روز است اما ممکن است اين دوره بين 5 تا 21 نيز روز باشد. در عرض 1 تا 3 روز (گاهي اوقات طولانيتر) پس از بروز تب، تاول هاي پوستي در بيمار ايجاد ميشود که اغلب از صورت شروع شده و سپس به ساير قسمتهاي بدن گسترش مييابد. اين بيماري معمولاً 2 تا 4 هفته طول ميکشد.  در اين شرايط دکتر حميد عمادي، عضو کميته علمي ستاد مقابله با کرونا در گفتوگو با «آرمان امروز» با اشاره به سابقه تاريخي آبله ميموني در جهان گفت: گسترش ويروس آبله مرغي به هم جنس گرايان فرانسوي بر ميگردد. براساس گزارشهاي منتشر شده اين افراد، وقتيکه به کنگو که مبدا شيوع اين بيماري است سفر کرده بودند، در آنجا به اين ويروس مبتلا شدند و آن را با خود به فرانسه آوردند. بدين ترتيب اندک اندک اين ويروس در فرانسه و سپس در ساير کشورها منتشر شد.

وي در مورد علائم اين بيماري نيز گفت: «آبله ميموني با تب، سردرد، دردهاي عضلاني و خستگي شروع ميشود. ضمن آنکه در اين بيماري غدد لنفاوي نيز متورم مي شود. اين ويروس نوعي آبله محسوب ميشود و از خانواده همان آبله مرغان است. تفاوت اصلي بين علائم آبله و آبله ميموني در اين است که آبله ميموني باعث تورم گرههاي لنفاوي (لنفادنوپاتي) ميشود، در حالي که آبله اينطور نيست.»

اين متخصص بيماري هاي عفوني در مورد شيوه هاي انتقال اين ويروس نيز گفت: «انتقال ويروس آبله ميموني بيشتر از طريق تماس حيوان، انسان يا مواد آلوده به ويروس، با حيوان يا انسان سالم تماس انجام مي شود. مثل رابطه جنسي. اما در عين حال ويروس ميتواند از طريق پوست آسيبديده (حتي اگر آسيب قابل مشاهده نباشد)، دستگاه تنفسي يا مخاط (چشم، بيني يا دهان) نيز وارد بدن شود. انتقال اين ويروس از طريق هوا و تنفس به ندرت اتفاق ميافتاد، البته واکسني براي درمان اين بيماري در اروپا ساخته شده است ولي هنوز به مرحله فراگيري نرسيده و در خود آمريکا و اروپا نيز به صورت محدود استفاده ميشود. کسانيکه مبتلا به اين بيماري مي شوند بهتر است در منزل استراحت کنند تا بهبود پيدا کنند. چون همانطور که گفتم هنوز اين بيماري درمان مشخصي ندارد و بهترين گزينه همان استراحت است. تصور بر اين است که انتقال از انسان به انسان عمدتاً از طريق قطرات تنفسي بزرگ اتفاق ميافتد. قطرات تنفسي معمولاً نميتوانند بيش از چند متر حرکت کنند، بنابراين براي انتقال از طريق تماس چهره به چهره، مدت زمان طولاني لازم است. ساير روشهاي انتقال از انسان به انسان شامل تماس مستقيم با ترشحات يا مواد دفعي و نيز تماس غيرمستقيم مثلا از طريق لباسها يا ملحفههاي آلوده است.»

آمادگي کشوري در برابر اين بيماري ويروسي

رحيم سروري، رئيس انستيتو پاستور ايران نيز با تاييد ثبت اولين بيمار مبتلا به آبله ميموني در کشورمان گفت: متخصصان انستيتو پاستور ايران در آزمايشگاه ملي آبله ميموني و تيم پاسخ سريع بيماري هاي عفوني اين انستيتو، با استفاده از روشهاي مختلف از جمله آزمايشات ملکولي (Real time-PCR) مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت و تعيين توالي ژنوم ويروس، ابتلاي اين بيمار را به آبله ميموني تاييد نهايي کردهاند. لازم به ذکر است که آزمايشات تشخيصي آبله ميموني از خردادماه سال جاري در انستيتو پاستور ايران راه اندازي شده است و با توجه به لزوم آمادگي شبکه آزمايشگاهي کشور جهت تشخيص بهنگام موارد مشکوک احتمالي، انستيتو پاستور ايران کيت غربالگري ارتوپاکس ويروس را طراحي و همراه با آموزش هاي لازم، به آزمايشگاه هاي منتخب شبکه آزمايشگاهي در 14 قطب آزمايشگاهي کشور ارسال کرده است. بر اين اساس، دانشگاههاي علوم پزشکي منتخب در صورت تشخيص موارد مشکوک در آزمايشات غربالگري، نمونه ها را براي بررسي تکميلي به انستيتو پاستور ايران ارسال ميکنند.»

با اين تفاصيل سازمان جهاني بهداشت اخيراً به دليل شيوع بالاتر از حدانتظار اين بيماري در جهان، وضعيت اضطراري بين المللي اعلام کرده چرا که در چند ماه اخير، تاکنون بيش از 34 هزار مورد بيماري از 82 کشور دنيا گزارش شده است. در همسايگي ايران نيز کشورهاي قطر، امارات، عربستان، ترکيه، و لبنان نيز اين بيماري را در ماه هاي گذشته گزارش کرده اند. با اين حال با توجه به اينکه ابتلاي به اين ويروس خطر مرگ و مير چنداني ندارد مي تواند نقطه اميدي براي انسان ها باشد تا ترس و استرسي که در جريان انتشار کرونا به آن مبتلا شده بودند را بار ديگر تجربه نکنند.  

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه