تشدید کلاهبرداری با معاملات اینترنتی طلا

آرمان امروز: معاملات آنلاین طلا مدتی است از سوی وزارت صمت مطرح شده و علیرضاشاه میرزایی معاون وزیر صمت در آخرین اظهارت خود از صدور مجوزهای خرید وفروش طلا در بستر اینترنت با هماهنگی اتحادیه  ها خبر داده است . موضوعی که رئیس اتحادیه طلا فروشان تاکید کرده استفاده از فضای مجازی و بستر اینترنت می توان خطرات زیادی را به دنبال داشته و نمی توان از افزایش تخلفات در این حوزه چشم پوشی کرد . در واقع تاکید برای معاملات طلا در فضای مجازی اگرچه به گفته مسئولان وزارت صمت قرار است در سایته ای مشخص و با هماهنگی اتحادیه مذبور صورت گیرد اما در شرایطی که حساب ها بانکی و ابزارهای مالی به راحتی مورد هک قرار می گرد و میلیاردها تومان از این طریق کلاهبرداری می شود چه الزامی برای فراهم اوردن زمینه ای دیگر برای متخلفان و سودجویان اینترنتی وجود دارد تا این بار از طریق خرید و فروش طلا شاهد افزایش پرونده های کلاهبرداری باشیم.

علیرضا شاهمیرزایی در گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران در مود اعلام ممنوعیت فروش طلا در بستر اینترنت، اظهارکرد: اینکه کسانی دلایلی را پیرامون منع خرید و فروش طلا در بستر اینترنت مطرح میکنند باید مورد بررسی قرار گیرد و ظاهر و باطن این مباحث سنجیده شود. ظاهر این است که نگران هستند پول مردم ازدست برود ولی باطن ممکن است مسئله دیگری باشد.

وی افزود: اینکه کسب و کارهایی پول مردم را دریافت کردند اما طلا ندادند دلیل نمیشود که فروش طلا را در بستر اینترنت لغو کنیم. بلکه راه حل آن، استفاده از رکن ضامن است.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت تصریح کرد: اگر تضامینی از طریق نهادهای مالی مانند بیمه، بانک و سایرنهادهای مالی ایجاد شود، اعتماد ما به بسترهای اینترنتی در حوزه فروش طلا فراهم می شود.

شاهمیرزایی با بیاناینکه فروش طلا در بستر اینترنت در همه جای دنیا مرسوم است، خاطرنشان کرد: کسانی هستند که میگویند طلا را از اینترنت خریداری نکنید اما خودشان در شبکههای اجتماعی بدون مجوز فعالیت میکنند و خالی فروشی می کنند. بنابراین بنده معتقدم به جای فروش طلا درشبکههای اجتماعی غیرمجوزدار، در بستر سایتهای اینترنتی مجوز دار این خرید و فروش انجام شود.

وی تاکید کرد: با اتحادیه های مربوطه برنامهریزیهایی را انجام دادیم که به زودی مجوزهای لازم در حوزه خرید و فروش طلا در بستر اینترنتی فراهم شود.  این معاون وزیر در حالی بر صدور مجوز فروش طلا در بستر اینترنت تاکید دارد که ابراهیم محمدولی رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد خرید اینترنتی طلا می گوید: نمیتوان گفت نباید کسی در فضای مجازی فعالیت کند زیرا امروزه در همه کشورها به راحتی در فضای مجازی داد و ستد انجام میشود و هیچ کسی نمیتواند این فضا را محدود و ممنوع کند. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: اما اینکه ما عنوان کردیم و هنوز هم میگوئیم که ورود طلا به فضای مجازی حساس است از این جهت است که در فضای مجازی عکسی را میگذارند و ممکن است جنس در آن عکس با آن چیزی که واقعیت دارد متفاوت باشد. بنابراین تا زمانی که زمینه و بستر ورود طلا به فضای مجازی مهیا نشده به گونهای که مردم ضرر و زیان نکنند، برای طلا نیازی به فضای مجازی نداریم.  وی ادامه داد: پیشنهاداتی در مورد ورود رسمی طلا به فضای مجاری به سازمان صنعت و معدن و اتاق اصناف ایران دادیم. آنها هم به دنبال این ماجرا هستند تا خرید اینترنتی طلا با هماهنگی اتحادیه مربوطه و برنامه ریزی باشد.

محمدولی اضافه کرد: در واقع اگر کسی فضایی را در بستر اینترنت برای فروش طلا ایجاد کرد، باید سازمان در جریان باشد و یک فضای فیزیکی هم داشته باشد که اگر در این فضای مجازی ایراد و اشکال پیدا شد، بلافاصله به سراغ این فرد رفت که این جنس فروخته شده، ایراد و اشکال دارد و باید رضایت مشتری را جلب کرد.

وی افزود: بنابراین با توجه به اینکه هنوز این زیرساختها فراهم نشده، فضای مجازی برای خرید و فروش طلا موقعیت خوبی نیست. اما اگر زیرساختها آماده شود، قطعاً فروش طلا در فضای مجازی بسیار مفید خواهد زیرا هزینههای کمتری را در پی خواهد داشت.

وی همچنین در مورد خرید طلای آب شده یا دست دوم هم گفت: برای خرید طلای آب شده باید اهل فن بود زیرا طلای آب شده ابزار کار است که در این گردونه بچرخد و به کارگاه برود و دوباره تولید شود و به بازار عرضه شود. طلای آب شده به درد مردم عادی نمیخورد. نمیتوانند به عنوان زینت استفاده کنند و با توجه به اینکه از نظر فنی هم اطلاعاتی ندارند به اعتقاد ما در بحث طلای آب شده ورود پیدا نکنند بهتر است. البته الان نسبت به گذشته خرید طلای آب شده خیلی کمتر شده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه