این‌بار پای قره باغ درمیان نیست

علیرضا تقوی نیا

دیشب نیروهای جمهوری باکو اقدام به حمله غافلگیرانه علیه مواضع ارمنستان کرده اند و درگیری شدیدی به وقوع پیوسته است. بهانه نیروهای علی اف برای تجاوز ، مین گذاری نیروهای ارمنی در برخی مناطق زنگزور و انتقال اسلحه به آنجاست. نکته جالب اینجاست که حملات جمهوری باکو متوجه قره باغ نیست و استان جنوبی ارمنستان را در نوک حملات خود قرار داده است. در پی درگیری دیشب برخی رسانه های ارمنی از دولت این کشور خواستند که از روسیه درخواست اجرای معاهده دوستی و همکاری مربوط به سال ۱۹۹۷ را نماید .
یکی از بندهای این معاهده ، حمایت نظامی روسیه از ارمنستان در صورت تجاوز احتمالی به این کشور کوچک است. البته علی اف که آروزی الحاق استان سیونیک به خاک باکو و پیوستن زمینی به نخجوان را دارد ، زمانی را برای حمله انتخاب کرده که روس ها در اوکراین گرفتار جنگی سخت هستند و بعید است بتوانند در چنین شرایطی نیروی نظامی موثر برای حمایت از ایروان
بفرستند .

البته ایران نیز صریحا نسبت به تحرکات احتمالی ترکیه و باکو جهت اشغال جنوب ارمنستان هشدار داده و بدون تردید در صورت ورود زمینی ارتش علی اف به این استان ، نیروهای نظامی ایرانی واکنش مناسبی را نسبت به این تجاوز اتخاذ خواهند نمود . البته فعلا درگیری ها به صورت آتش باری متقابل و حملات محدود زمینی ارتش باکو به مناطق شرقی زنگزور بوده، لکن بعید نمی نماید در صورتی که جنگ بالا بگیرد و عزم علی اف برای تصرف سیونیک تداوم یابد، ایران چنین تجاوزی به همسایه اش و بستن یکی از مسیرهای اصلی تجارت خود به اروپا را تحمل نکند.

تحلیلگر مسائل منطقه

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه