سازنده «عروسک» حسرت به دل از دنیا رفت

آرمان امروز: خبر درگذشت اصغر یوسفینژاد بسیاری از دوستداران و همکارانش را در شوک فرو برد چرا که منتظر بودند بعد از خونریزی مغزی ناگهانی او، با عمل جراحی انجام شده خبر بهبود حالش را بشنوند ولی رفتن او در حالی که آرزوی اکران فیلمش را داشت تلخی عمیقی را به دلشان گذاشت.

اصغر یوسفینژاد متولد سال ۱۳۴۸ سالهاست به عنوان نویسنده و منتقد در سینما و نشریات معتبر سینمایی از جمله مجله «فیلم» فعالیت داشته و سال ۱۳۶۹ نخستین فیلم هشت میلیمتری خود را با نام «سیاه و سفید» در سه اپیزود ساخت.

او با وجود دوران طولانی فعالیت در عرصه این عرصه و ساخت سریال در صدا و سیمای تبریز، با فیلم «ائو» (خانه) که سال ۱۳۹۵ در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد، در سینمای ایران به شهرت رسید. خودش میگفت «منتقدان فیلمش را کشف کردهاند»؛ کشفی که البته خیلیها معتقدند دیر در سینمای ایران اتفاق افتاد.

او اولین فیلم بلند سینمایی خود را به زبان ترکی ساخت که تحسین بسیاری را برانگیخت و همشهریانش آن را افتخار سینمای تبریز دانستند. «گاد فری چشایر» که عضو انجمن ملی منتقدان آمریکا است، یادداشتی را درباره فیلم «ائو» نوشته بود که در اولین جشنواره فیلم نیویورک هم به نمایش درآمد. او طرح داستان این فیلم را پر تعلیق و میزانسنهای آن را استادانه عنوان کردهبود. با توجه به بازخوردهای مثبت فیلم «ائو»، یوسفینژاد فیلم دومش را هم به زبان ترکی و با بازیگران تبریزی با نام «عروسک» ساخت و سال قبل آن را به جشنواره فیلم فجر فرستاد اما با وجود آنکه بعضی اعضای هیأت انتخاب جشنواره فیلم را پسندیده بودند، شورای پروانه نمایش مجوز حضور در جشنواره را صادر نکرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه