روند نزولی شاخص‌های اقتصادی آذربایجان شرقی

تبریز-خبرنگارآرمان امروز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: بیشتر شاخص‌های کلان اقتصادی استان روند نزولی یافته و استان به تدریج دچار افول در تولید ناخالص داخلی شده است.

فرشکاران در دومین جلسه هماهنگی طرح شهید باقری و مجمع بسیج استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: سهم جمعیتی استان ۴.۶ درصد، اما سرانه درآمدی و تولید ناخالص داخلی استان حدود ۳.۲۵ درصد از کل کشور است.

وی خاطرنشان کرد: صحنه گردان و بازیگر اصلی حوزه اقتصاد و تولید بخش خصوصی است که باید فعالانه ورود یابد تا کریدور سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف ایجاد و برای تحرک تولید ناخالص داخلی سرمایه گذاری‌های ثابت در استان تقویت شود.

وی یادآور شد: در بخش خدمات فقط حدود ۵۳ درصد ارزش افزوده، در کشاورزی ۷.۶ درصد، در معدن ۲.۰۲ درصد و در صنعت ۳۶.۴ درصد ارزش افزوده استان محقق شده و تقریبا از میانگین کشوری عقب هستیم در واقع سرعت حرکت اقتصاد کشور نسبت به استان بیشتر است.

 فرشکاران افزود: در سپرده گذاری و تسهیلات بانکی هم دچار مشکل هستیم و آمار رسمی سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد ۵۳ درصد نرخ تسهیلات به سپرده در استان محقق می‌شود در حالی که متوسط کشوری این رقم حدود ۷۴ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: نرخ تورم استان بالاتر از متوسط کشور و از ۳.۵ تا ۵ درصد متغیر است؛ نرخ بهره وری استان نیز منفی بوده و نسبت به کشور وضعیت مناسبی ندارد؛ بیشترین نیروی کار استان در بخش کشاورزی فعالیت می‌کند، اما نرخ بازدهی این بخش بسیار پایین است.

وی با بیان اینکه حدود ۵۲ درصد ظرفیت خالی در صنعت استان وجود دارد که اگر وارد عرصه شوند در جذب سرمایه گذاری می‌توانند بسیار موثر باشند، گفت: ارزش افزوده‌ای که در استان ایجاد می‌شود و باید به خلق ثروت و درآمد در استان بیانجامد، بنا به دلایل مختلف از استان خارج می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه