به پشتوانه تحریم صورت گرفت

دزدی هوایی، ماجراجویی جدید آرژانتین

اقدام دولت آرژانتين در توقف يک هواپيماي تجاري و خدمه، اين خطر بزرگ بين المللي را به همراه دارد که تبديل به رويهاي در عرصه بينالملل شده و به طور کلي امنيت هوانوردي غيرنظامي را با خدشه مواجه سازد.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي ايرنا، مقارن نيمه شب دوشنبه 16 خردادماه 1401 هواپيماي باربري شرکت امتراسور ونزوئلا در فرودگاه بوئنوس آيرس به زمين نشست. اين هواپيما پس از تخليه بار خود که قطعات اتومبيل از مکزيک براي يک شرکت آرژانتيني بود، آماده بازگشت شد، ولي شرکتهاي نفتي از ارائه سوخت (به دليل تحريمهاي آمريکا) به آن خودداري کردند. کاپيتان هواپيما به ناچار نزديک ترين فرودگاه خارجي به بوئنوس آيرس براي دريافت سوخت را انتخاب و با هماهنگي انجام شده، هواپيما عازم مونته ويدئو(پايتخت اروگوئه) درشرق آرژانتين ميشود اما برخلاف توافق و اعلام آمادگي قبلي، برج مراقبت اروگوئه با ورود هواپيماي باري بوئينگ 747 مخالفت کرده و هواپيما مجبور به بازگشت به بوئنوس آيرس ميشود.

در زمان ورود مجدد هواپيماي باري ونزوئلا به فرودگاه ائيسيسا بوئنوس آيرس، شرايط برخلاف ساعتي قبل از آن تغييرکرده و بصورت کاملا نظامي در آمده بود. برخورد با خلبان و کادر پرواز به شکلي غيرمنتظره بد بود. خدمه هواپيما شامل 14 ونزوئلايي و 5 ايراني، تحت الحفظ به هتلي درکنار فرودگاه هدايت ميشوند. هواپيما نيز محاصره شده و توسط عوامل اطلاعاتي و امنيتي مورد تفتيش قرار ميگيرد. کادر پرواز که مورد حمايت کنوانسيونهاي بين المللي هوانوردي هستند، از اين برخوردهاي غيرمتعارف که نقض همه مقررات بين المللي پروازهاي تجاري هستند شوکه مي شوند، اما در واقع کاري از پيش نميبرند و اين رفتار نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي آرژانتين تا ساعت ها بعد ادامه مييابد.

بازجويي از کاپيتان قاسمي و عوامل پرواز به آن شب ختم نمي شود و دو روز بعد نيز نيروهاي امنيتي ساعت 11 شب بصورت ناگهاني به هتل محل اقامت 19 نفر کادر پرواز هواپيما حمله ور شده و تا 6 صبح در فضايي پر از رعب و وحشت به تفتيش محل اقامت کادر پرواز و بازجويي مجدد مي پردازند. تمامي اسناد و مدارک هواپيما و حتي لوازم شخصي کادر پرواز توقيف و ضبط مي شوند و همزمان رسانههاي وابسته به صهيونيستها داستان سرايي هاي خلاف واقع و دروغ پردازي ها خود را آغاز مي کنند. اين رسانهها در راستاي اهداف امپراطوري رسانه اي صهيونيستي هر روز با يک دروغ شاخدار تلاش مي کنند پروژه هاي ايران هراسي و ضد خط مقاومت را به افکار عمومي آرژانتين و رسانه هاي بين المللي تزريق نمايند. نکته جالب توجه اين است که دو نهاد صهيونيستي آرژانتين نيز اقدام به شکايت عليه هواپيما و کادر آن ميکنند و عجيب تر آن که اين شکايت از سوي دادگاه پذيرفته و وارد پروسه قضائي مي شود.

اگرچه از زمان گروگان گرفتن هواپيما و کادر آن خيالبافي هاي زيادي در قالب خبر در فضاي رسانه اي آرژانتين منتشر شد اما واقعيت همچنان غيرقابل خدشه است. هواپيماي بوئينگ  747 امتراسور سال قبل از آن از سوي اين شرکت ونزوئلايي خريداري و تمامي مراحل ثبت آن به درستي و براساس قوانين هوانوردي انجام شده است. به دليل پيچيدگي هاي خاص اين نوع از هواپيما، شرکت فروشنده به تقاضاي خريدار (امتراسور) يک دوره آموزشي براي کادر پرواز ونزوئلايي ترتيب مي دهد. 5 نفر کادر پرواز ايراني حاضر در اين پرواز، جملگي از مدرسان اين دوره مي باشند که در استخدام شرکت امتراسور و در ماموريت تجاري شرکت مذکور بودند. همه اسناد، مدارک و شواهد تاکنون ذره اي از اين واقعيت کم نکرده است اما متاسفانه سيستم قضائي آرژانتين بدون دليل اقدام به تمديد چندين و چند باره توقيف هواپيما و بازداشت کادر آن نموده است.

اکنون بيش از 90 روز از توقيف خدمه هواپيما مي گذرد و عليرغم درخواست هاي مکرر قاضي از کشورهاي مختلف (از جمله ايالات متحده، اروگوئه و پاراگوئه) براي ارائه ادله و شواهد، هيچ مدرکي عليه خدمه پيدا نشده و تنها استناد قاضي به خدمه ايراني، وجود تصوير شهيد سليماني در تلفن همراه يکي از خدمه و يا عکس يادگاري در کنار ماکت موشک در راهپيمايي 22 بهمن است!

موارد متعددي که سناريوي توطئه آميز و دست هاي پشت پرده اين سناريو را آشکار مي کند به قرار زير هستند: اين هواپيما طي سال 2021 با همين خدمه بارها به کشورهاي منطقه سفر کرده و هيچ مورد مشکوکي در رابطه با آن گزارش نشده بود.

دادگستري ايالات متحده آمريکا در پاسخ به درخواست قاضي آرژانتيني، اعلام نموده که هيچ مدرکي دال بر ارتباط خدمه پروازي با گروه هاي به اصطلاح تروريستي وجود ندارد و هيچ يک از خدمه تحت تعقيب دستگاه قضايي آمريکا نيستند.   در اين ميان دولت آرژانتين که با بحران هاي متعدد اقتصادي (تورم 50 درصدي همراه با رکود) و سياسي (تفرقه سياسي در دولت و فشار مخالفان) مواجه شده، عملاً عرصه را به طرف هاي ذينفع در اين بازي واگذار کرده است. قوه قضائيه اين کشور که در دست مخالفان دولت است از تمامي ابزارها براي فشار بر دولت استفاده مي نمايد تا جايي که معاون رئيس جمهور (کريستينا کرچنر) را به فساد متهم و خواستار 12 سال زندان براي او شده است. دولت آرژانتين هم با غافل شدن از مسئوليت بين المللي خود، با استناد به تفکيک قوا از بار مسئوليت درباره خدمه هواپيماي ونزوئلايي شانه خالي و همه چيز را به تصميم دادگاه واگذار کرده است. اين در حالي است که اقدام دادگاه آرژانتيني در توقيف خدمه و بلاتکليف نگاه داشتن آنها طبق قوانين همان کشور عملي غيرقانوني و در تعارض با اصول بديهي علم حقوق همچون اصل برائت است. توقيف خودسرانه و غيرقانوني خدمه هواپيماي ونزوئلايي از جمله مواردي است که در کميسيون حقوق بشر سازمان ملل همواره از آن به عنوان يکي از موارد نقض حقوق بشر ياد مي شود و آرژانتين علي رغم مدعاي حمايت از آن، عملاً دست به اين  اقدام زده است.

اميد است آرژانتين با آزادسازي خدمه و هواپيماي ونزوئلا ضمن عمل به مسئوليت بين المللي خود، مانع از تبديل شدن به اولين کشوري شود که دزدي هوايي را در جهان آغاز نموده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه