محسن روحی صفت در گفت و گو با «آرمان امروز»

آغوش باز طالبان برای ابرقدرت ها

 

آرمان امروز| کيارش رويان: يک زنداني ارشد طالبان که سالها در زندان گوانتانامو نگهداري ميشد، روز دوشنبه در ازاي آزادي يک زنداني آمريکايي به طالبان در کابل تحويل داده شد. بشير نورزي، عضو طالبان که به قاچاق مواد مخدر متهم بود، پس از آزادي گفت که بيش از 17 سال را در بازداشتگاه ايالات متحده در گوانتانامو گذرانده و آخرين زنداني طالبان در آنجا بوده است. همچنين اميرخان متقي، وزير خارجه طالبان نيز که در کنفرانس خبري روز دوشنبه در کنار نورزي حضور داشت با استقبال از تبادل زنداني، گفت که اين آغاز يک عصر جديد در روابط ايالات متحده و طالبان است و ميتواند دريچه جديدي را براي گفتوگو بين هر دو کشور باز کند. به گفته متقي، آمريکايي آزاد شده مارک فريکس، کهنهسرباز نيروي دريايي و پيمانکار غيرنظامي بود که در 31 ژانويه 2020 در افغانستان ربوده شد. البته واشنگتن فعلا آزادي آقاي فريکس را تاييد نکرده ولي خانواده فريکس آزادي او را تاييد کردهاند. اين تعامل طالبان با آمريکا در حالي صورت مي گيرد که مقامات اين گروه در تلاش هستند تا روابط حسنه اي با چين و روسيه به عنوان دو ابرقدرت ديگر جهاني برقرار کرده و از طريق بهبود روابط با اين کشورها، موقعيت خود را در افغانستان تثبيت کنند. در راستاي بررسي اين مساله و آينده روابط خارجي طالبان با ساير دولت ها، آرمان امروز گفت و گويي با محسن روحي صفت، ديپلمات پيشين داشته است که در ادامه مي خوانيد.

با توجه به تبادل زندانيان ميان طالبان و دولت ايالات متحده، آينده روابط آمريکا با طالبان به چه صورت خواهد بود؟

طالبان و آمريکا تلاش ميکنند که روابط خوبي در عرصه سياسي و ديپلماتيک داشته باشند. طالبان به آمريکا نياز دارد زيرا حجم زيادي از پول هاي افغانستان در بانک هاي آمريکا بلوکه شده است و بر همين اساس تلاش مي کنند تا اعتماد دولتمردان آمريکايي را بدست آورند. اين روند از زمان مذاکرات در دوحه آغاز شده است تا اختلافاتشان را با آمريکا حل و فصل کنند. آمريکا نيز ترجيح مي دهد تا ابزارهايي هنوز در افغانستان داشته باشد تا از آن در جهت منافع خود استفادهکند.

سياست طالبان در قبال قدرت هايي نظير روسيه، چين و آمريکا در کوتاه مدت چيست؟

طالبان به دنبال اين است تا با سياست موازنه مثبت، با تماي قدرت هاي جهاني روابط خوبي داشته باشند. بر همين اساس مشاهده مي کنيم که همکاري ميان طالبان و چين آغاز شده و اين گروه کم کم به سمت روسيه نيز سوق پيدا مي کند. اين کنش از سوي طالبان از دو سال پيش آغاز شده بود و در ابتدا آن ها گفت و گوها با آمريکا را براي بدست آوردن قدرت آغاز کردند و قول هايي به آن ها دادند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه