آغاز عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس

آرمان امروز - مدير نظارت بر بورسها سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: عرضه خودرو در بورس کالا ابتدا با خودروهاي کم تيراژ شروع شد و با شيب ملايم به سمت خودرو هاي پرتيراژتر در حال حرکت است.

«اميرمهدي صبايي» در نشست خبري خود با اصحاب رسانه که امروز (چهارشنبه) در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا در خصوص افزايش عرضه خودرو در بورس کالا، اعلام کرد: يکي از صنايع پر گردش، پربيننده و تاثير گذار در بازار سرمايه، صنعت خودرو است که بيشترين آسيب و لطمه را از قيمتگذاري دستوري در محصولات خود ديده است.

وي با بيان اينکه بر اساس برآوردها، صنعت خودرو حدود 120 هزار ميليارد تومان زيان انباشته دارد، گفت: دو خودروساز بزرگ کشور حدود 70 هزار ميليارد تومان زيان انباشته دارند که عمده آن از سال 97 و با شروع تلاطمهاي ارزي ايجاد شده است.

مدير نظارت بر بورسها سازمان بورس خاطرنشان کرد: بنابراين مجموعه بازار سرمايه و صنعت خودرو بايد عرضه خودرو در بورس کالا را يک فرصت و نعمت تلقي کند گرچه طبيعي است که نميشود به يکباره همه خودروها به دليل مسائل اقتصادي و حاکميتي و سازمانهاي درگير در اين صنعت وارد بورس کالا شوند، اما به صورت تدريجي اين اتفاق رخ ميدهد.

صبايي ادامه داد: عرضه خودرو در بورس کالا ابتدا با خودروهاي کم تيراژ شروع شد و با شيب ملايم به سمت خودرو هاي پرتيراژتر در حال حرکت است، به طوري که در حال حاضر خودروي پرتيراژ پژو 207 در بورس پذيرش شده، اين در حالي است که بايد بستر فني و پاسخگويي سيستم معاملاتي و کارگزاري نيز به درخواست کنندگان هم بايد در نظر گرفته شود و سامانه معاملات بايد پاسخگوي درخواست کنندگان براي خودروهاي پرتيراژ باشد.

به گفته وي، هدف نهايي در حوزه عرضه خودرو در بورس کالا بعد از عرضه موفق پژو 207 اين است که بهمرور به سمت خودروهاي پرتيراژ برويم که اين صنعت بتواند از قيمتگذاري دستوري با بستر و کمک بورس کالا رها شود و البته بايد تصميمات جسورانه خودروسازان بزرگ نيز در اين ميان وجود داشته باشد تا موجي که شروع شده ادامه يابد و به سمت خودروهاي پرتيراژ حرکت کنيم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه