تیم منتخب ایران در جام‌های جهانی

پنالتی رونالدو، گل قرن

15 بازي تيم ملي در جامهاي جهاني گذشته، پر از لحظات خاطرهانگيز و مهم براي فوتبالدوستان ايران بودهاند.

به گزارش فوتبال 360، ايران براي ششمين بار، به جام جهاني رسيده و اميدوار است براي اولين بار، بتواند صعود از دور گروهي را تجربه کند. تيم ملي هميشه در دور گروهي حذف شده اما توانسته لحظات خاطرهانگيز و مهمي در اين جام ثبت کند. از گل قرن به آمريکا، تا گرفتن پنالتي رونالدو و بازي تحسين برانگيز مقابل آرژانتين. تيم منتخب ايران در جام جهاني، از بازيکناني تشکيل شده که در پست خودشان، بهترين بودهاند. بازيکناني که شايد در اين جام جهاني، چند نام تازه به آنها اضافه شوند.

عليرضا بيرانوند

مهمترين صحنه براي ايران در جام جهاني 2018، مهار پنالتي رونالدو توسط بيرانوند بود. مهار سرنوشتساز بيرانوند، باعث شد ايران فرصت بازگشت به بازي را پيدا کند و اولين امتيازش از تيمهاي بزرگ جام جهاني را به دست آورد. بيرو در بازي با مراکش و اسپانيا هم نمايش خوبي داشت و موفق شد يک کلين شيت به نام خودش ثبت کند. اسپايدرمن ايراني، دو گل در اين جام خورد و با کارنامهاي موفق به ايران برگشت.

جواد زرينچه

در سيستم مدرن شده تيم ملي، نقش مدافع راست را داشت و توانست يکي از چهرههاي خوب ايران در جام جهاني 1998 باشد. زرينچه در خط دفاع تيم ملي، مقابل يوگوسلاوي بازي کم اشتباهي انجام داد و بازي با آمريکا با يک سانتر تماشايي، گل قرن را ساخت. او هم مثل ساير بازيکنان ايران بازي فقط مقابل آلمان نتوانست در حد انتظار ظاهرشود.

مرتضي پورعليگنجي

کارلوس کيروش در جام جهاني 2018 براي انتخاب زوج پورعليگنجي، دست به تغييرات زيادي زد اما جاي او هميشه ثابت بود. پورعليگنجي هم با عملکردش نشان داد لياقت اين اعتماد را داشته است. پورعليگنجي و تيم ملي، بازي اول مقابل مراکش کلين شيت کردند و بازي دوم و سوم هم فرصت زيادي به مهاجمان سرشناس اسپانيا و پرتغال ندادند.

اميرحسين صادقي

در آخرين بازيهاي انتخابي جام جهاني 2014 تبديل به مدافع ثابت ايران شد و دوراني کوتاه اما رويايي در تيم ملي داشت. زوج صادقي و جلال حسيني، توانستند ايران را به اولين کلين شيت در تاريخ جامهاي جهاني مقابل نيجريه برسانند. بازي با آرژانتين هم دفاع آنها، فراموش نشدني بود. سيدجلال بازي با بوسني يک اشتباه منجر به گل داشت و صادقي، در آن مسابقه هم عملکردي کم انتقاد ارائه داد.

مهرداد پولادي

کمتر کسي فکر ميکرد نقطه ضعف تيم ملي، به نقطه قوت آن در جام جهاني تبديل شود. پولادي بخش زيادي از بازيهاي انتخابي جام جهاني 2014 را بخاطر مصدوميت از دست داد اما با شروع جام، بخاطر مصدوميت هاشم بيکزاده به ترکيب اصلي رسيد. عملکرد او مقابل نيجريه، باعث شد در تيم منتخب هفته قرار بگيرد و در پايان جام هم، جزو 100 بازيکن برتر بود.

اميد ابراهيمي

حضورش در ترکيب اصلي تيم ملي مقابل مراکش، کمي غافلگير کننده بود اما ابراهيمي، به يکي بهترينهاي ايران در جام جهاني 2018 تبديل شد. او در دفاع، با هافبکهاي خلاق اسپانيا و پرتغال جنگيد و با پاسهايش، حملات تيم ملي را طراحي ميکرد. ابراهيمي فرصت حضور در دومين جام جهاني را بخاطر مصدوميت مقابل نيکاراگوئه از دست داد.

آندرانيک تيموريان

دو جام جهاني، براي تيم ملي به ميدان رفت و در هر دو جام، مهرهاي کليدي براي ايران بود. تيموريان جام جهاني 2006، با بازيهاي خوبش توجه بولتون را جلب کرد و به ليگ برتر انگليس رفت. جام جهاني 2014 هم او جلوتر از زوج طلايياش يعني جواد نکونام، بازيسازي حريفان ايران را تخريب ميکرد. کرنرهاي خطرناک او، يکي از راههاي موقعيتسازي تيم ملي بودند.

حميد استيلي

به ياد ماندنيترين لحظه ايران در تاريخ جامهاي جهاني، ضربه سر حميد استيلي مقابل آمريکاست. استيلي به عنوان هافبکي دونده، نقش مهمي در تيم ملي سال 1998 داشت اما اوج درخشش او، به تک گلش مقابل آمريکا مربوط ميشود. دقيقه 40 بازي، استيلي پشت سر مهاجمان ايران به محوطه جريمه حريف نفوذ کرد و با پرشي بلند و ضربهاي بينقص، خاطرهاي به يادماندني براي همه ايرانيها ساخت.

مهدي مهدويکيا

مهدويکيا را ميتوان بهترين بازيکن ايران، در ادوار جام جهاني دانست. جام جهاني 1998، مهدويکياي جوان به عنوان پديده ايران نمايش خوبي مقابل يوگوسلاوي داشت و مقابل آمريکا، زننده دومين گل تيم ملي بود. جام جهاني 2006، کياي با تجربهتر مقابل مکزيک تک گل ايران را پايهگذاري کرد و بازي با آنگولا، با پاس گلش جلوي شکست ايران را گرفت. او روي دو گل ايران در جامهاي جهاني تاثير مستقيم داشتهاست.

رضا قوچاننژاد

هيچکدام از مهاجمان ايران در جامهاي جهاني، نتوانستند منجي تيم ملي باشند. رضا قوچاننژاد در جام جهاني 2014 اما، قدرشناسترين آنها بود. گوچي بازي با نيجريه و آرژانتين، دو ضربه خطرناک به سمت چارچوب داشت که توسط دروازهبان حريف دفع شدند. بازي با بوسني او توانست تک گل تيم ملي را بزند تا ايران بدون گل زده حذف نشود و خودش هم، در ليست گلزنان تيم ملي در اين جام قرار بگيرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه