اروپا؛ اوکراین را برای مهار روسیه می خواهد

آرمان امروز: سرویس بین الملل: نخست وزیر مجارستان در جدیدترین اظهارات خود گفت که اگرچه مجارستان حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم و از اوکراینیها حمایت میکند اما مایل نیست که منافع آنها را بر منافع کشورش ترجیح دهد. صحبت هایی که به نظر می رسد یک تعارف خاص در آن وجود دارد و شخص «اوربان» خیلی هم مشکلی با حمله روسیه به اوکراین ندارد و ضرفا بخاطر حضور در اتحادیه اروپا مجبور به این موضع گیری شده است.

مخالفت مجارستان با بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین، این طرح را با مانع مواجه خواهد ساخت، زیرا چنین پیشنهادی نیاز به موافقت همه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه دارد. این مخالفت نخستین بار نیست که از سوی مجارستان در اتحادیه اروپا مطرح می شود زیرا آن ها چند ماه پیش نیز مخالف سرسخت پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا بودند.

اوربان که به عنوان نزدیکترین متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اتحادیه اروپا شناخته میشود، به صراحت با تحریمهای این اتحادیه علیه مسکو به دلیل جنگ اوکراین مخالفت کرده اما او در نهایت همیشه به این تحریمها رای داده است. نخست وزیر راستگرای افراطی مجارستان در ادامه در طرحی جایگزین به اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که هر عضو، سهم خود را از حمایت مالی برای اوکراین تعیین کند و سپس این مبلغ به صورت متناسب و عادلانه مشخص شود. اوربان گفت که مجارستان مایل است ۱۵۲ میلیون دلار را در اختیار اوکراین قرار دهد اما حاضر نیست بیش از این به اوکراین کمک کند. تهدید دولت مجارستان مبنی بر وتوی بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین پس از آن مطرح شده است که در ماه ژوئن با تصویب طرح اصلاح سیستم مالیات جهانی بر شرکتهای چند ملیتی در سراسر اتحادیه اروپا مخالفت کرده بود. اوربان استدلال میکند که چنین اقدامهایی اقتصاد اروپا را نابود میکند.

اما برخی در اتحادیه اروپا این اقدامهای بوداپست را در راستای فشار بر این اتحادیه برای آزاد کردن میلیاردها دلار از بودجه اختصاص داده شده به مجارستان میدانند. اتحادیه اروپا این کمک مالی میلیاردها دلاری به مجارستان را به دلیل نگرانیهای ناشی از خطرات ناشی از فساد مالی به حالت تعلیق درآورده است. بر اساس بسته حمایتی اتحادیه اروپا به اوکراین، ماهانه ۱.۵ میلیارد یورو به کییف وام داده میشود که این پرداختها احتمالا از ژانویه آغاز خواهد شد. همچنین بر اساس طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا، اوکراین برای دستکم یک دهه مجبور به بازپرداخت نخواهد بود و کشورهای عضو این اتحادیه هزینههای وارده را تقبل خواهند کرد.

این نخستین مخالفت در اروپا برای کمک های بی قید و شرط به اوکراین و تحریم روسیه نیست زیرا بیش از این نیز مکرون خواسته بود تا از مسیر دیپلماتیک مسائل در جنگ اوکراین حل و فصل شود و کشوری نظیر اتریش نیز علنا مخالفت خود را با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مطرح کرده بود. اختلافاتی که به نظر می رسد کار را برای اروپا در آینده نه چندان دور سخت می کند زیرا برخی اوکراین را صرفا بخاطر مهار روسیه حمایت می کنند.

در همین خصوص دیمیتری مدودف، رئیسجمهوری و نخستوزیر پیشین روسیه در واکنش به اصابت موشک به لهستان در سهشنبه گذشته که جان دو غیرنظامی را گرفت، گفت که این نشانه جدیدی را فاش میکند که حتی سرسختترین مخالفین روسیه در ورشو نخواستند که مقصر این حادثه را مسکو جلوه دهند. روز جمعه، ورشو این حادثه را یک رویداد ناگوار خواند که پیشگیری از آن عملا غیرممکن بود.

کییف بارها تلاش کرد تا مسکو را مسئول این حادثه نشان دهد. در همین حال، ارتش روسیه اعلام کرد که در آن زمان هیچ شلیکی در نزدیکی مرز اوکراین و لهستان انجام نداده است، در حالی که تجزیه و تحلیل عکسهای گرفته شده از محل حادثه نشان میدهد که این پرتابه یک موشک ضدهوایی اس-۳۰۰ است که توسط نیروهای اوکراینی عملیاتی میشود. دیمیتری مدودف گفت: همه از دست رژیم کییف خسته شدهاند. به خصوص در مورد زلنسکی روانرنجور که مدام در حال افزایش تنشها، آه و ناله کردن، غرغر کردن و اخاذی بیشتر و بیشتر پول و تسلیحات است. او مانند یک کودک هیستریک با مشکلات فزاینده رفتار میکند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه