امروز با انگلیس بازی داریم

یک ایران و یازده نفر

آرمانامروز: 90 دقيقهاي که از شامگاه 12 فرودين سالجاري منتظرش بوديم، امروز برگزار ميشود. «ايران، انگليس» اولين ديدار ما در جامجهاني 2022 از راه رسيد تا نه تنها فقط فوتبالدوستان، بلکه بالاي 80 درصد 80 ميليون ايراني دقيقههايي پر از شور و البته رويارويي را تجربه کنند. البته «جامجهاني» در ايران تحتتاًثير اتفاقات اخير به سايه رفته است، اما کيست که نداند، فوتبال ديگر فقط ورزش نيست و بهعنوان پديدهاي همهگير خواهان بيشماري دارد. پس ميتوان گفت، امروز همه مردم، با هر سليقه سياسي و ديدگاه اجتماعياي که دارند، به نظاره دوندگيهاي بازيکنان تيم ملي مينشينند تا يکهدف مشترک را آرزو کنند. هدفي که چيزي جز درخشش تيمملي نيست، تيمملي فوتبال ايران.

اين بازي در شرايطي برگزار ميشود که به نظر ميرسد مهمترين غايب ترکيب اوليه ايران، سردار آزمون خواهد بود. بازيکني که پس از طي مراحل آمادهسازي، در تمرين تيمملي شرکت کرد اما هنوز شرايط حضور در ارنج اصلي را ندارد.

با اين حال حضور بازيکنان جانشين باعث شده تا کيروش چندان دلمشغولي خاصي براي انتخاب ترکيب اوليه تيمش در اولين بازي جام جهاني نداشته باشد.

طبيعتاً در اين ديدار انگليس از ابتدا به دنبال تغيير نتيجه خواهد بود و ايران تيمي است که از صفر صفر اول بازي دفاع خواهد کرد. بنابراين تيمملي با ترکيبي کاملا تدافعي پاي به ميدان ميگذارد.

سيستم بازي: در لاين آپ اوليه و به احتمال فراوان چينش بازي براي ايران 4-3-3 خواهد بود. اما يک هافبک دفاعي در نقش مدافع مرکزي ظاهر ميشود تا سيستم شبيه به 3-4-3 يا حتي در بعضي مواقع 3-6-1 باشد.

دروازهبان: عليرضا بيرانوند

دروازهبان شماره يک تيم پرسپوليس و تيمملي، براي چهارمين بار در جام جهاني گلر ايران خواهد بود و ماموريت محافظت از دروازه را مقابل حريف پرقدرت برعهده خواهد داشت. او که در اولين بازي جام جهاني 2018 موفق به کلينشيت شد، به دنبال بسته نگه داشتن دروازه برابر ياران هري کين خواهد بود.

دفاع راست: صادق محرمي

مدافع دينامو زاگرب اولين جام جهاني خود را تجربه ميکند و جلوتر از رامين رضاييان، شانس بيشتري براي بازي مقابل انگليس دارد. او چندي پيش دو بار مقابل چلسي به ميدان رفت و در يک بازي توانست به پيروزي هم برسد.

زوج دفاع مرکزي: مجيد حسيني - مرتضي پورعليگنجي

اين زوجي است که کمتر کسي تصور ميکرد مقابل اسپانيا و پرتغال مورد استفاده قرار بگيرد اما نمايش مهره تعويضي کيروش باعث شد تا آنها تجربه زوجسازي در جام جهاني را داشته باشند. حالا اگرچه بسياري شجاع و کنعاني را در خط دفاعي متصور ميشوند اما ديدهها و شنيدهها از دوحه حکايت ديگري دارند؛ حکايت بازگشت مجيد حسيني و مرتضي پورعليگنجي اين بار براي مهار يکي از بهترين خطوط حمله جهان.

دفاع چپ: ميلاد محمدي

محمدي نيز از جمله بازيکناني است که تجربه حضور در جام جهاني را دارد. او مدافعي پرتلاش و دونده است که اخيرا در آاک چهره يک مدافع سختکوش با فرم درخشان را به نمايش گذاشته و به فهرست تيمملي هم رسيده. حالا بايد ديد او در رقابت با رحيم استرلينگ يا جک گريليش چه خواهد کرد.

هافبک دفاعي: روزبه چشمي

او احتمالا بازيکني است که در مقابل دو مدافع مرکزي ايران قرار ميگيرد تا در لحظات مختلف، نقش دفاع وسط سوم را ايفا کند. روزبه هم در جام جهاني 2018 و به خصوص مقابل مراکش عملکرد خوبي داشت و جزو معتمدان کارلوس کيروش است.

هافبک مرکزي: احسان حاج صفي - سعيد عزت اللهي (احمد نوراللهي)

ابتدا تصور ميشد سامان قدوس در ترکيب اصلي قرار بگيرد اما به نظر کيروش براي بازي با انگليس تصميم دارد يک هافبک دفاعي و دو هافبک مرکزي را در خط مياني قرار دهد. سعيد عزتاللهي و احسان حاج صفي دو بازيکني هستند که شانس بيشتري براي حضور در ترکيب اصلي دارند. بازيکني که در انتقال توپ به خط حمله مشارکت خواهند داشت اما وظيفه اصلي آنها خنثيسازي تکنيک عناصر هجومي سه شيرها خواهد بود.

وينگر راست: عليرضا جهانبخش

ستاره تيم فاينورد در پست تخصصي به ميدان ميرود تا شايستگي خود را به طرفداران فوتبال در انگليس نشان دهد. عليرضا البته آزادي عمل زيادي نخواهد داشت و به نظر ميرسد او بايد بيشتر در پرسينگ و خراب کردن نمايش حريف تلاش کند اما تجربه حضور در دو جام جهاني و سالها بازي در ليگهاي معتبر اروپايي باعث شده تا نيمنگاه طرفداران با ارسالها و پاسهاي او باشد تا شايد معجزه در مقابل انگليس رقم بخورد.

وينگر چپ: وحيد اميري

شايد اگر آزمون مهياي حضور در ترکيب اصلي ميشد، وحيد به سمت چپ خط دفاعي ميرفت اما حالا او جلوتر از مهدي ترابي و سايرين، شانس اول بازي در پست وينگر چپ است. اميري با دوندگي حداکثري و تلاش بيمانند، چهره يک مهره مورد اعتماد را در ذهن اهالي فوتبال ساخته. بازيکني که در حمله سخت به حريف توپ ميدهد و در دفاع دشوار توپ را از دست ميدهد.

مهاجم نوک: مهدي طارمي

تنها رقيب طارمي، کريم انصاريفرد است که شايد در ترکيب اصلي قرار نگيرد و مهره تعويضي باشد. طارمي با يک گل استثنايي به چلسي، مورد توجه طرفداران انگليسي قرار گرفت اما حالا زماني است که با نمايش خيرهکننده، خود را در قواره يک ستاره جهاني نشان دهد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه