تلويزيون مسابقات جام‌ جهاني را به طور کامل پوشش مي‌دهد

خون سبز فوتبال در کالبد کم‌ رمق سیما

آرمان امروز :  براي صدا و سيمايي که مدتهاست در برابر رقبايي مثل پلفترم هاي اينترنتي پخش محتواهاي تصويري و شبکه هاي ماهواره اي عقب نشيني مي کند، جام جهاني فوتبال فرصت کم نظير جذب مخاطب است. اين فرصتي است که فوتبال به کالبد کم رمق تلويزيون مي دمد ومسئولان صدا و سيما نيز براي استفاده از اين فرصت اسب خود را زين کرده اند.

جامجهاني فوتبال 2022 از روز يکشنبه 29 آبان آغاز شد و باتوجه به حضور تيم ملي ايران در بين 32 تيم حاضر، تلويزيون برنامههاي ويژه براي پوشش 100 درصدي اين رويداد مهم ورزشي در نظر گرفته است.

پوشش مسابقات ورزشي يکي از برنامههاي ثابت تلويزيون بوده که مخاطبان بسياري دارد. امسال نيز جامجهاني فوتبال مهمترين رويدادي است که تلويزيون از ماهها قبل براي پوشش آن برنامهريزي کرده است. به هرترتيب با توجه به اخباري که پيش از اين در رسانههاي مجازي مطرح شده، از ماهها قبل براي کنار گذاشته شدن تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران تلاش بسياري صورت گرفت اما اين تلاشها به نتيجه نرسيد و اکنون جمهوري اسلامي يکي از 32 تيم حاضر در اين رقابتها را به ميدان مسابقه فرستاده است. برهمين اساس پوشش ويژه اين رقابتها اهميت بيشتري نيز پيدا کرده است.

بنابراين همزمان با آغاز جامجهاني فوتبال از روز يکشنبه 29 آبان ماه که با ديدار تيمهاي ملي قطر و اکوادور همراه است، ويژه برنامههاي متنوعي از سوي رسانه ملي براي پوشش 100 درصدي اين رويداد مهم ورزشي آماده شده که در ادامه سعي کرديم به جزييات برخي از آنها بپردازيم. 

شور و هيجان تماشاي بازيهاي تيم ملي از شبکه سه

ويژه برنامه «جام 2022» مهمترين برنامه تلويزيون در اين روزها بوده که قرار است هر روز از ساعت 12:30 در شبکه سه سيما روي آنتن برود. اجراي اين برنامه که قرار است تمام بازيهاي جامجهاني را به طور زنده پخش کند، برعهده محمد حسين ميثاقي و محمدرضا احمدي بوده و تهيهکنندگي آن را مهدي هاشمي برعهده دارد. در هفته اول جامجهاني هر روز 4 بازي انجام شده که قرار است همگي با روايت گزارشگران ايراني از شبکه سه سيما پخش شده و در ادامه توسط کارشناسان فوتبالي مورد ارزيابي قرار گيرد.

ويژه برنامه ديگر شبکه سه سيما نيز از ساعت 30 دقيقه بامداد هر روز آغاز شده و به مدت دو ساعت به مرور بازيها و حواشي هر روز جامجهاني 2022 ميپردازد. سه بازي مقدماتي تيم ملي فوتبال کشورمان با تيمهاي انگليس، ولز و آمريکا به ترتيب با گزارش محمدرضا احمدي، پيمان يوسفي و جواد خياباني نيز از شبکه سه سيما پخش ميشود. پيش از اين قرار بود اين سه گزارشگر به کشور قطر اعزام شوند و بازيهاي تيم ملي را از آنجا گزارش کنند اما چندي پيش خبر رسيد که سفر گزارشگران صداوسيما کنسل شده و گزارش بازي از استوديوهاي تهران انجام ميشود.

شبکه ورزش نيز باتوجه به رسالت تخصصي خود در پوشش مسابقات ورزشي در روزهاي برگزاري جامجهاني فوتبال 2022 برنامههاي ويژهاي را در نظر گرفته است.

سينا معتضدي مدير شبکه ورزش نيز در روزهاي گذشته با بيان اينکه ويژه برنامههاي اين شبکه تنها معطوف به برنامههاي ترکيبي نبوده و توليد آثار با توجه به تنوع قالب و ساختار انجام شده است، از ويژه برنامههايي خبر داد که مسابقه و مستندهاي داستاني- روايي را نيز شامل ميشود.

برنامه «جام 22» اصليترين برنامه شبکه ورزش براي جامجهاني فوتبال 2022 بوده که ساعت 21 روزهاي دوشنبه و جمعه از اول مهر ماه پخش خود را آغاز کرد تا لقب نخستين برنامه تحليلي معاونت سيما درباره جامجهاني قطر را به خود اختصاص دهد. رسول مجيدي مجري اصلي اين برنامه است.

البته «جام 22» 4 استوديو دارد. به اين ترتيب مخاطبان علاوه بر استوديوي جام 22 ميتوانند برنامههاي مورد نظر را از استوديو اخبار جام جهاني، استوديو مسابقه جام جهاني و استوديو قطر دنبال کنند. يکي از بخشهاي مهم اين برنامه «قطرنامه» است که  در آن عبدالله روا جذابيتها و حواشي جام جهاني را با رويکردي بيان کرده و به تصوير ميکشد.

پويش «تا پاي جان براي ايران» از بخشهاي مهم اين برنامه بوده که در راستاي حمايت رسانه ملي از تيم ملي کشورمان برنامهريزي شده است. مخاطبان در اين بخش ميتوانند شعارها و دلنوشتههاي خود درباره تيم ملي فوتبال کشورمان به اين بخش ارسال کنند و از اين راه يار دوازدهم تيم ملي فوتبال باشند.

علاوه بر اين موارد، ويژه برنامه «دست اول» نيز به صورت روزانه و در دو نوبت که مختص به ساعتهاي 11 صبح و 4 بعد از ظهر است، آخرين اخبار و حواشي جام جهاني را به اطلاع فوتبال دوستاني که بازيهاي جامجهاني را از شبکه ورزش دنبال ميکنند ميرساند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه