بزرگ ترين رويداد سينماي ايران امسال پررونق خواهد بود؟

30 فیلم آماده حضور در جشنواره چهل و یکم

آرمان امروز- بررسيها نشان ميدهد که مشکلات حوزه توليد طي يک سال اخير، مانع ساخت آثار سينمايي نشده است بهطوريکه هماکنون نزديک به 30 فيلم با اتمام مرحله فيلمبرداري، از آمادگي کامل براي حضور در جشنواره فيلم فجر امسال برخوردار هستند.

روز دوشنبه، آخرين روز ثبتنام آثار ملي جشنواره چهلويکم فيلم فجر بود. هنوز آماري از فيلمهاي ثبتنامي منتشر نشده است اما طبق بررسي ها نشان مي دهد حدود 30 فيلم با اتمام مرحله فيلمبرداري، آماده پخش بوده و در نتيجه قطعا ميتوانند در بزرگترين رويداد سينمايي کشور حاضر باشند. البته ذکر اين توضيح نيز ضروري است که تعداد آثاري که در مرحله فيلمبرداري هستند، يا پروانه ساخت گرفتهاند و يا در انتظار پروانه ساخت به سر ميبرند، حدود چهار برابر تعداد فيلمهاي آماده است که جمع اين مقدار، ما را به 150 فيلمي ميرساند که ميتوانند در جشنواره فجر امسال حضور داشته باشند.

از جمله فيلمهاي آماده ميتوان به فيلم پرونده باز است کيومرث پوراحمد اشاره کرد که 16 شهريور کليد خورد و اين روزها، در مرحله پس از توليد قرار دارد. غريب محمدحسين لطيفي که مقطعي از زندگي شهيد محمد بروجردي را به تصوير ميکشد، 12 شهريور کليد خورد و اکنون، مراحل فني خود را پشت سر ميگذراند. پرويز شهبازي نيز چندي پيش، فيلمبرداري رکسانا را بهپايان رساند. قيف محسن اميريوسفي نيز اين روزها در مرحله پساتوليد قرار دارد.

زماني در ابديت به کارگرداني مهدي نوروزيان که ارديبهشت امسال با بازي ليلا حاتمي و نيکي کريمي کليد خورد، هماکنون آماده نمايش است. علي عطشاني نيز زمستان سال گذشته، لوتريا را در مکزيک جلوي دوربين برد که اين فيلم نيز آماده نمايش است. محمدرضا رحماني نيز اواخر زمستان سال گذشته فيلمبرداري آنها مرا دوست داشتند را بهپايان رساند تا اين فيلم نيز آماده نمايش باشد.

احمد بهرامي که دشت خاموش او سروصداي زيادي به راه انداخت، در اواخر زمستان سال گذشته شهر خاموش را با بازي باران کوثري جلوي دوربين برد و هماکنون نيز آن را آماده نمايش دارد.

دومين ساخته عليرضا معتمدي که فيلمبرداري آن از اواسط اسفند سال گذشته آغاز شده بود، در نيمههاي ارديبهشت به پايان رسيد. باران کوثري، هانيه توسلي، فرشته حسيني، ماني حقيقي، علي مصفا، ليندا کياني، نهال دشتي و اميرحسين فتحي، بازيگران چرا گريه نميکني؟ هستند.

اتاقک گلي بهکارگرداني محمدعلي عسگري و تهيهکنندگي داوود صبور، درباره نجات يک دختر کرد از دست منافقان توسط بچههاي لشکر 27 محمد رسولالله (ص) است که فيلمبرداري آن چند روزي است به پايان رسيده است.

پروژه مشترک ايران و اسپانيا نيز در بهار امسال در بوشهر جلوي دوربين رفت. مسخ نرگس به کارگرداني حامد عليزاده با بازي جمشيد هاشمپور در نقش ناخدا شيراز، هماکنون مراحل فني را به پايان رسانده و آماده نمايش است. فيلمبرداري در آغوش درخت بهعنوان اولين تجربه کارگرداني سينمايي بابک خواجهپاشا با حضور مارال بنيآدم، جواد قامتي و روحالله زماني، اواخر مرداد به پايان رسيد و فيلم اين روزها آماده نمايش است.

از ديگر فيلمهايي که در اين دسته قرار ميگيرند ميتوان به زنگ آخر شهرام عبدلي، دختري با لباس ارغواني خداداد جلالي، توتو به کارگرداني محمدابراهيم عزيزي، لختگي به کارگرداني کاوه دهقانپور، انيميشن ببعي حسين صفارزادگان، استاد عماد حسيني، پروانهها فقط يک روز زندگي ميکنند به کارگرداني محمدرضا وطندوست و خاطرات بندباز ساخته حامد رجبي اشاره کرد.

برخي فيلمها نيز قرار بود در جشنواره فجر سال گذشته رونمايي شوند که طولاني شدن مراحل فني اين اجازه را به آنها نداد تا در جشنواره چهلم باشند. از اينرو حضور اين فيلمها در جشنواره فجر امسال کاملا محتمل است. از جمله اين فيلمها ميتوان به مست عشق حسن فتحي، کابل پلاک 10 نويد محمودي، پيرپسر اکتاي براهني و رگهاي آبي جهانگير کوثري اشاره کرد.

با توجه به رونق گرفتن فرآيند توليد آثار سينمايي، اين انتظار وجود دارد که حداقل بيش از 100 فيلم تا مهلت ارسال آثار سينمايي به دبيرخانه جشنواره، ارسال شود.

شايان ذکر است دبير جشنواره فيلم فجر نيز اخيرا درباره مشکلات و مسائل اخير کشور و نقش سينما براي حل آنها گفت: تمام کشورهاي دنيا مشکلات مختلف و اختلاف سلايق گوناگون دارند و مطالبهگريهاي گوناگوني رخ ميدهد. دنيا در طول سال با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم ميکند اما اگر قرار باشد که مشکلات کشور حوزههاي ديگر را تحتالشعاع قرار دهد، پيشرفت در حوزههاي مختلف کشور دچار نقصان ميشود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه