«آرمان امروز» بررسی کرد؛

102 نماینده اروپا که علیه روسیه رای ندادند

آرمان امروز|سرويس بين الملل: پارلمان اروپا قطعنامه غيرالزام آوري را تاييد کرد که بر اساس آن روسيه به عنوان کشور حامي تروريسم شناخته شد. روبرتا متسولا، رئيس پارلمان اروپا گفت، پارلمان اروپا روز چهارشنبه قطعنامه غيرالزامآوري را تصويب کرد که روسيه را به عنوان کشور حامي تروريسم ميشناسد.

به گفته وي در مجموع 494 نماينده به اين قطعنامه راي مثبت دادند، 58 نماينده مخالف و 44 نماينده راي ممتنع. متسولا در يک جلسه عمومي گفت: فطعنامه به اتفاق آرا تصويب شد.

ولوديمير زلنسکي، رئيسجمهور اوکراين در واکنش به اين قطعنامه گفت: من از تصميم پارلمان اروپا براي به رسميت شناختن روسيه به عنوان کشور حامي تروريسم و ​​به عنوان کشوري که از ابزار تروريسم استفاده مي کند استقبال مي کنم. روسيه بايد در همه سطوح منزوي شده و پاسخگو باشد تا به سياست ديرينه تروريسم خود در اوکراين و سراسر جهان پايان دهد.

در واکنش به تصميم پارلمان اروپا براي حامي تروريسم خواندن روسيه، سخنگوي وزارت خارجه اين کشور پيشنهاد داد که پارلمان اروپا به عنوان حامي حماقت به رسميت شناخته شود.

ماريا زاخارووا، نماينده وزارت امور خارجه روسيه در کانال تلگرامي خود در واکنش به تصويب قطعنامه پارلمان اروپا مبني بر به رسميت شناختن روسيه به عنوان دولت حامي تروريسم نوشت، من پيشنهاد مي کنم پارلمان اروپا را به عنوان حامي حماقت به رسميت بشناسيم. در ميانه اين کش و قوس ها شايد آن چيزي که بيش از همه به چشم مي آيد، عدم همراهي 102 نماينده اتحاديه اروپا با اين قطعنامه است. اتفاقي که بسياري آن را ريشه در شکاف در اتحاديه اروپا در قبال روسيه مي دانند. در همين زيمان انتشار مصاحبه اي از سوي نخست وزير سابق بريتانيا جنجال و اين شائبه را به حقيقت نزديک تر کرد. در اين مصاحبه جانسون عنوان کرد، آلمان به دليل نگرانيهاي اقتصادي در ابتدا طرفدار اين بود که اوکراين به سرعت توسط روسيه تسخير شود، بهجاي اين که نبرد طولاني اي صورت گيرد.

نخست وزير سابق انگليس گفت، پيش از آن که روسيه در 24 فوريه سال جاري ميلادي به اوکراين حمله کند، چندين کشور غربي دورنماهاي متفاوتي درباره اين جنگ داشتند.

به گفته جانسون، ديدگاه آلمان در وهله نخست اين بود که اگر اين اتفاق يعني حمله به اوکراين اتفاق بيفتد، يک فاجعه خواهد بود اما به سرعت اين نظر تغيير کرد و جايش را به اين باور داد که اگر اوکراين تسليم شود، بهتر است. اين رويکرد از جانب دلايل اقتصادي حمايت ميشد. نخست وزير سابق انگليس ادامه داد، رئيس جمهوري فرانسه تا آخرين لحظه برنامههاي روسيه براي اعزام نيرو به اوکراين را انکار مي کرد در حالي که مقام هاي ايتاليايي مي گفتند که نمي توانند از موضع ديگر کشورهاي غربي به دليل وابستگي شديدشان به انرژي روسيه حمايت کنند.

جانسون همچنين گفت، کشورهاي غربي به سرعت و پس از حمله روسيه به اوکراين در اواخر فوريه سال جاري ميلادي موضع خود را در قبال کييف تغيير دادند. آنها متحد شدهاند و تحريمها بسيار سخت بوده است.

در پي حمله روسيه به اوکراين، کشورهاي غربي تحريمها عليه مسکو را تشديد کرده و نيمي از ذخاير ارزي و طلاي روسيه را مسدود کردند؛ اقدامي که مسکو آن را سرقت توصيف کرد.

غرب همچنين ميلياردها دلار کمک امنيتي به اوکراين داده است. مسکو اما ميگويد که اين محموله هاي تسليحاتي براي اوکراين فقط و فقط به طولاني تر شدن جنگ منجر مي شود. بوريس جانسون که اوايل ژوئيه سال جاري ميلادي و پس از يک رسوايي بزرگ سمتش را ترک کرد، در دوران نخست وزيري روابط نزديکي با ولوديمير زلنسکي، رئيس جمهوري اوکراين داشت و او را دوست حقيقي خود ميدانست. در همين خصوص استانيسلاو زاس، دبيرکل سازمان پيمان امنيت جمعي در نشست اين سازمان در ايروان گفت: حمايت گسترده سازمان پيمان آتلانتيک شمالي و ديگران از اوکراين احتمال گسترش مناقشه را زياد ميکند، از جمله با درگير شدن ديگر کشورها.

او گفت، اعضاي ناتو  در حال تقويت قواي نظامي شرق اروپا بوده، زيرساختهاي نظامي را بهبود بخشيده، به مرزهاي مسئوليت سازمان پيمان امنيت جمعي نزديک شده و چالشهاي مضاعفي از جمله براي اين سازمان ايجاد مي کنند.

از سوي ديگر معاون رئيس شوراي امنيت روسيه اعلام کرد که برخلاف انتظار و اميد دشمنان، سلاحهاي روسي به اندازه کافي براي مهار همه وجود دارد.

ديميتري مدودف، معاون رئيس شوراي امنيت روسيه امروز در کانال تلگرامي خود نوشت که دشمنان با اهتمام به رصد و شمارش تعداد پرتاب موشکهاي روسيه ادامه ميدهند و در تلاش هستند وضعيت ذخاير تسليحاتي، تجهيزات نظامي و مهمات روسيه را مشخص کنند. وي گفت: اميدي به تمام شدن ذخاير تسليحات روسيه نبنديد، ما به حملات خود ادامه خواهيم داد و براي مهار همه به اندازه کافي سلاح داريم. اين اظهرات در حالي مطرح مي شود که خشونت ها در اوکراين به حد عالي خود رسيده و در يک اقدام شاهد اعدام دسته جمعي سربازان روسي تسليم شده در اوکراين بوديم. سخنگوي سازمان ملل اعلام کرد، اين نهاد بين المللي خواستار تحقيقات کامل درباره نقضهاي حقوق بشري در پي انتشار گزارشهايي مربوط به اعدام احتمالي 10 سرباز روس توسط نيروهاي اوکرايني است.

ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه در تلگرام خود با اشاره به نگراني احتمالي سازمان ملل درباره فيلم قتل عام نيروهاي ارتش روسيه گفت: در اين مورد، آنها براي اجتناب از ارزيابي حقايق، خودشان را پشت عبارات نامفهوم و گنگ پنهان ميکنند.

اين سخنگو همچنين يادآور شد که سازمان ملل در ارزيابي جنايات ادعايي در شهر بوچا و متهم کردن مسکو به جنايات عليه بشريت در اين زمينه، طور ديگري عمل کرد.

وي ادامه داد: همانطور که به ياد داريد، آنها در گزارشي، سربازان روس را به تجاوز جنسي در حق اوکراينيها متهم کردند، اگرچه معلوم شد هيچ سند و مدرکي در اين باره ندارند.

18 نوامبر سال جاري ميلادي، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که ارتش اوکراين عمدا بيش از 10 اسير جنگي روسي را به قتل رسانده و از ناحيه سر به آنها شليک کرده است. در همان روز، ويدئويي در اينترنت منتشر شد که نشان ميداد ارتش اوکراين به سربازان روسي که ظاهرا تسليم شده و روي زمين افتاده بودند تيراندازي ميکرد.

بر همين اساس بسياري از کارشناسان بر اين باور هستند که همين خشونت ها در کنار دلايل اقتصادي سبب شده تا در اتحاديه اروپا در خصوص اعمال فشار بر روسيه شکاف ايجاد شود. شکافي که يک گواه بر آن عدم حمايت 102 نماينده اروپايي از قطعنامه عليه روسيه است. 102 نماينده اي که غالبا از کشورهاي مجارستان، آلمان، اتريش و فرانسه هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه