یک برد و چندین رکورد

تاریخ‌سازی مدرنِ شاگردان «کی‌روش»

مليپوشان فوتبال ايران با برتري 2 گله برابر ولز توانستند چند رکورد ويژه را در تاريخ بهثبت برسانند.

تيم ملي ولز روز جمعه برابر ايران 2 بار دروازهاش باز شد و البته ياران گرت بيل خوششانس بودند که در چند نوبت ديگر هم دروازهشان فرو نريخت و تيرک دروازه سد راه ضربات سردار آزمون و علي قليزاده شد. البته که وين هنسي دروازهبان بلندقامت ولزيها هم عملکرد خوبي داشت و بايد به نقش مهم (VAR) هم اشاره داشت که باعث شد تا يکي از گلهاي ايران مردود اعلام شود اما با اينحال بردي بيسابقه در تاريخ فوتبال ايران بهدست آمد، برتري که توانست چندين و چند رکورد را به سود فوتبال ملي ايران تغيير بدهد.

اولين کلينشيت يک استقلالي در تيم ملي

حسين حسيني با وجود دريافت 6 گل مقابل انگليس همچنان چهره مورد اعتماد کارلوس کيروش بود و برخلاف گمانهزنيها سرمربي پرتغالي تصميم گرفت تا بار ديگر به او در خط دروازه اعتماد کند که حسيني با چند واکنش استثنايي توانست به خوبي پاسخ اعتماد کيروش را بدهد و ثبت اولين کلينشيت در جام جهاني هم مزد درخشش او مقابل ولز بود. کلينشيتي که او را بالاتر از دروازهباني مثل ناصر حجازي قرار دهد و باعث شود تا حسين حسيني به اولين استقلالي در تاريخ جام جهاني تبديل شود که توانسته کلينشيت کند. حسيني بعد از عليرضا بيرانوند و عليرضا حقيقي سومين دروازهبان ايراني بود که توانست به اين مهم دست پيدا کند و در جام جهاني دروازهاش را بسته نگه دارد.

اولين مدافع راست گلزن جام جهاني

رامين رضاييان مقابل تقلاي زيادي داشت تا بتواند زمينهساز موفقيت شاگردان کيروش شود. رضاييان به جز موفقيت در کارهاي دفاعي توانست در فاز تهاجمي هم به کمک تيم ملي بيايد و چند نفوذ خطرناک هم روي دروازه ولز داشت تا اينکه سرانجام در واپسين لحظات مسابقه روي يک ضدحمله سرعتي زهر خود را به ولزيها ريخت و توانست با يک ضربه چيپ دقيق دروازه اين تيم را فرو بريزد تا به اولين مدافع راست تاريخ تيم ملي ايران تبديل شود که توانسته در جام جهاني گل بزند.

3 رکورد براي يک گل جاودانگي به سبک «روزبه»

هافبک دفاعي باتجربه تيم ملي بعد از نمايش ضعيف مقابل انگليس سعي داشت تا با توپ پر به ميدان مسابقه بازگردد و پاسخ انتقادات را بدهد. روزبه چشمي که به جاي احمد نوراللهيِ مصدوم مقابل ولز وارد ترکيب تيم ملي شد، هم در کنترل نبض بازي در ميانه ميدان موفق بود و هم توانست يک سوپرگل بهثمر برساند؛ گلي که شايد خوشبينترين هواداران تيم ملي هم تصور نميکرد اگر ايران بخواهد برابر ولز به گل برسد، آن گل توسط چشمي قرار است بهدست آيد اما هافبک دفاعي آبيپوشان پايتخت زهر خود را به ولزيها ريخت و تبديل به اولين بازيکن تاريخ فوتبال ايران شد که از پشت محوطه جريمه در جامهاي جهاني به گل ميرسد. او همچنين در پايان مسابقه جايزه بهترين بازيکن زمين را هم گرفت تا اولين ايراني شود که به اين جايزه دست پيدا ميکند.

قاطعترين برد در جام جهاني

تيم ملي فوتبال ايران تا پيش از مصاف روز جمعه مقابل ولز، در ادوار جام جهاني توانسته بود از سد تيمهاي ملي آمريکا و مراکش بگذرد؛ برد 2 بر يک مقابل آمريکا و سپس برتري يکگله برابر مراکش. شاگردان کارلوس کيروش اما روز جمعه معادلات را به سود خود تغيير دادند و موفق شدند تا با کسب برتري 2 گله مقابل ولز، قاطعترين پيروزي تيم ملي ايران در تاريخ جام جهاني را بهثبت برسانند.

طلسمشکني برابر رقباي اروپايي

مليپوشان فوتبال ايران تا پيش از آغاز جام جهاني 2022 قطر در ادوار جام جهاني در 8 مسابقه مقابل رقباي اروپايي قرار گرفته بودند که ماحصل آن 2 تساوي و 6 شکست بود و باخت سنگين مقابل انگليس، شمار شکستهاي ايران برابر حريفان اروپايي را به عدد 7 رساند اما روز گذشته اين طلسم شکسته شد و برتري 2 گله مقابل ولز باعث شد تا نخستين پيروزي ايران در تاريخ جام جهاني برابر رقباي اروپايي بهدست آيد.

بهترين خط حمله تاريخ جامجهاني

مهدي طارمي در ديدار مقابل انگليس توانست به اندازه بهترين رکورد گلزني ايران در يک دوره جام جهاني گل بزند و اولين ايراني شود که توانسته شمار گلهايش در جام جهاني را به عدد 2 ميرساند اما مليپوشان فوتبال ايران روز جمعه مقابل ولز موفق شدند به روند گلزني خود ادامه بدهند و با گلزني روزبه چشمي و رامين رضاييان، شمار گلهاي ايران در جام جهاني 2022 به عدد 4 رسيد تا بهترين عملکرد خط حمله ايران در تاريخ جام جهاني بهثبت برسد. عملکردي که ميتواند در ديدار مقابل آمريکا بهتر هم شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه