• شماره 4146 -
  • ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۸ اسفند
گل فروشی آنلاین بوی گل بوی گل

چرا توافق ایران-سعودی مهم است؟

 

آرمان شرق-گروه بین الملل:نزدیکی عربستان و ایران میتواند انتظارات برای کاهش تنش منطقهای گسترده تر، از جمله پایان دادن به جنگ یمن را تقویت کند. همچنین میتوان امیدوار بود که تأثیر مثبتی بر جنگ سوریه و بنبست سیاسی و فروپاشی اقتصادی لبنان داشته باشد. تغییر نظم جهانی با این واقعیت نشان داده میشود که خاورمیانه در حال تبدیل شدن به آزمون دیگری برای سیاستهای خارجی مربوطه ایالات متحده و چین است. در همین حال انتظار میرود شی هفته آینده در مسکو حضور داشته باشد. آیا غافلگیری دیپلماتیک دیگری از چین در راه است؟

Marco Carnelos سفیر اسبق ایتالیا در سازمان ملل: یک سال پیش، من فکر میکردم که آیا جنگ در اوکراین خروج ایالات متحده از خاورمیانه را تسریع میکند یا نه؟ در حالی که هنوز پاسخ روشنی وجود ندارد، من به درستی ارزیابی کردم که برخی از بازیگران منطقهای که «پیشبینی خروج آمریکا» را دارند، بر این اساس عمل خواهند کرد.

Marco Carnelos سفیر اسبق ایتالیا در سازمان ملل در وبسایت «میدل ایست آی» نوشت: یک سال پیش، من فکر میکردم که آیا جنگ در اوکراین خروج ایالات متحده از خاورمیانه را تسریع میکند یا نه؟ در حالی که هنوز پاسخ روشنی وجود ندارد، من به درستی ارزیابی کردم که برخی از بازیگران منطقهای که «پیشبینی خروج آمریکا» را دارند، بر این اساس عمل خواهند کرد.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: چین برای پر کردن خلأ سیاسی تصور شده به سرعت عمل کرده است. رئیس جمهور شی جین پینگ دسامبر گذشته از عربستان سعودی بازدید کرد و با همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) دیدار کرد. در ماه فوریه، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نیز از پکن بازدید کرد.

سپس، در ۱۰ مارس، بیانیه سه جانبه عربستان سعودی، ایران و چین برای از سرگیری روابط دیپلماتیک اعلام شد. هر دو کشور بر احترام خود به حاکمیت دولت و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها تاکید کردند.

در حالی که جنگ اوکراین همچنان توجه اصلی واشنگتن و متحدانش را به خود جلب کرده، تحرکات در خاورمیانه بار دیگر در حال افزایش است. همانطور که شعار قدیمی میگوید «شما میتوانید خاورمیانه را نادیده بگیرید، اما مطمئن باشید که خاورمیانه شما را نادیده نخواهد گرفت.»

توافق با میانجیگری چین حداقلی از روابط بین ایران و عربستان را احیا میکند. در حالت ایدهآل، این توافق یک «نقطه عطفی در یک رابطه پرآشوب» است.

عربستان سعودی و ایران با تسهیل عراق و عمان، از اوایل سال ۲۰۲۱ در مذاکرات دوجانبه شرکت داشتند. بخشهای زیادی از توافق آنها قبلاً مورد تفاهم قرار گرفته بود، اما چین هوشمندانه از فرصت برای نهایی کردن آن استفاده کرد. این یک موفقیت آشکار برای پکن است و میتواند توسط دیگران دنبال شود. چین حتی در حال برنامه ریزی یک نشست بی سابقه در سطح عالی بین پادشاهان عرب و مقامات ایرانی در پکن در اواخر سال جاری است. تصور سیلی بزرگتر از این به صورت دیپلماسی خاورمیانهای آمریکا دشوار است.

گلوبال تایمز، سخنگوی غیررسمی انگلیسی زبان حزب کمونیست چین، این توافق را به عنوان «مدرک دیگری مبنی بر اینکه دیگر تک قطبی وجود ندارد و ما در حال حاضر در یک نظم جهانی چندقطبی عملاً قرار داریم» را توصیف کرد و افزود: «خاورمیانه و جهان نه تنها در نظم پس از آمریکا، بلکه در نظم پساغربی هستند.» دکترین کارتر در سال ۱۹۸۰ که خلیج فارس را منحصراً حوزه نفوذ ایالات متحده میدانست، پایان یافته است.

این قرارداد جایگاه جهانی چین را افزایش میدهد، اما برای امنیت انرژی آن نیز مهم است. خلیجفارس یک تامینکننده کلیدی نفت برای چین است، بنابراین رهبری آن منافع قابل درکی در ایجاد ثبات در منطقه دارد. اساساً، چین قدرت نرمی را جایگزین کرده است که اتحادیه اروپا برای چندین دهه تلاش کرد در این منطقه به نمایش بگذارد. این امر به حاشیه راندن جهانی مداوم اروپا را تأیید میکند.

واکنش رسمی ایالات متحده با استقبال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، از تلاشهای چین برای کاهش تنشهای منطقه ای، بهترین استفاده را از یک وضعیت بد کرد. تا حدی، چنین تنش زدایی با منافع ایالات متحده مطابقت دارد. در اصل، آخرین چیزی که واشنگتن اکنون باید بخواهد، مشکلات بیشتر در خاورمیانه است، در حالی که در حال بسیج علیه روسیه در اوکراین و تشدید تنش با چین بر سر تایوان است.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه