از جنوب تا شمال شهر به دنبال اعتدال

click here website find an affair
read married cheaters women who like to cheat

با انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس‌جمهور آینده ایران، پیام‌های تبریکی از سوی سران کشورهای جهان به سمت ایران ارسال شد؛ پیام‌هایی از سوی سه دسته از کشورهای جهان: یکی کشورهایی که طی سالهای گذشته روابط گرم و صمیمانه‌ای با ایران داشته اند. کشورهایی مثل ونزوئلا، کوبا، چین و روسیه که معمولا در زمان دولت‌های قبلی کمترین چالش را برای دولتمردان ایرانی فراهم کرده بودند. پیام دکتر روحانی به این کشورها پیام‌هایی با تاکید بر ادامه مناسبات قبلی و گسترش این روابط بود. دسته دوم، کشورهای مسلمان منطقه بودند که در یکی دو سال اخیر ایران به خاطر مسئله سوریه با بعضی از این کشورها وارد چالش‌هایی شده بودند؛ کشورهایی که در راس آنها ترکیه قرار داشت. ترکیه بعد از روی کار آمدن اسلام‌گراها یکی از متحدان مهم ایران در منطقه به شمار می‌رفت و روابط گرم و صمیمانه‌ای میان کشورمان و ترکیه برقرار شده بود. با این حال ترکیه مهم‌ترین حامی مخالفان سوری نیز به شمار می رود حال آنکه سوریه مهم‌ترین متحد استراتژیک ایران در منطقه طی 30 سال گذشته به شمار می‌آمد. به جز ترکیه، رابطه ایران-عربستان نیز در این چند سال با چالش‌های فراوانی روبه‌رو شده بود. مسئله بحرین در کنار مسئله سوریه روابط تهران-ریاض را به سردترین رابطه تاریخی دو کشور بدل کرده بود. با این حال تاکید حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی بر نقش عربستان و پیام دو کشور برای یکدیگر نوید آغاز دور تازه‌ای از روابط ایران با عربستان را می‌دهد. کشورهای دیگر منطقه نیز با سرد شدن مناسبات تهران با آنکارا و ریاض، علاقه‌ای به رابطه نشان نمی‌دادند اما الان به جایی رسیده‌ایم که کشورهای منطقه برای فرستادن پیام به کشورمان از هم پیشی می‌گیرند؛ چیزی که در دولت قبلی وجود نداشت و رئیس‌جمهور از واژه «زنبیل گذاشتن» برای آن استفاده کرده بود در دولت آینده بدل به یک حقیقت مجسم شده است.اما دسته سوم کشورهایی هستند که روابط سردی با ایران طی سالهای گذشته داشتند. مسائلی مانند فعالیت هسته‌ای سبب شد تا روابط ما با کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهایی نظیر ژاپن و کانادا به شدت کاهش یابد و باید منتظر ماند که پیام رئیس دولت تدبیر و امید به سران این کشورها چه خواهد بود.

از رابطه جهانی تا رابطه ایرانی!

اما در داخل نیز موج حمایت از اعتدال کماکان ادامه دارد. دیروز دو وزیر کمتر سیاسی کابینه با رئیس‌جمهور منتخب دیدار کردند. سیدمحمد حسینی که معاونانش نیز وی را همراهی می کردند، پس از دیدار با حسن روحانی، گفت: در این دیدار درباره فعالیت های انجام شده و در دست اقدام حوزه فرهنگ و هنر ، زیر ساخت ها ، برنامه ها و اولویت های این حوزه و نیز مشکلات موجود در حوزه کاغذ و مسائل صنفی هنرمندان به رئیس‌جمهور منتخب گزارش داده شد. وزیرآموزش و پرورش هم با حضور در محل استقرار موقت رئیس‌جمهور منتخب با حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرد. حمیدرضا حاجی بابایی پس از پایان این دیدار گفت: در این دیدار انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب به وی تبریک گفته شد و به همراه معاونان و مسئولان آموزش و پرورش گزارشی را از وضع کنونی و روند تحولات در آموزش و پرورش خدمت رئیس‌جمهور منتخب ارائه کردیم.

اشتیاق بهارستان نشینان برای دیدار با روحانی

از سویی دیگر نمایندگان مجلس، به‌رغم قرار داشتن در تعطیلات، هر روز طرحی تازه برای دیدار با رئیس‌جمهور آماده می‌کنند. در آخرین این طرح‌ها قرار شده در ماه مبارک رمضان نمایندگان مجلس میزبان رئیس‌جمهور باشند. تسنیم نوشت؛ محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس از انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای حضور رئیس‌جمهور منتخب در یکی از شب‌های ماه مبارک رمضان در مجلس خبر داد و گفت: با توجه به اینکه رئیس مجلس در روزهای نخستین انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب با وی دیدار کرد، بنابراین ما نیز در هیئت رئیسه تصمیم گرفتیم تا دعوتی از آقای روحانی به مجلس داشته باشیم. عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه با اشاره به موضوعات قابل طرح در این نشست، گفت: فراهم شدن زمینه تعامل با دولت یازدهم و نیز رایزنی در مورد کابینه آینده و همین‌طور آشنایی نمایندگان با نقطه نظرات و اهداف دولت آینده، از مهمترین برنامه‌های این نشست در ماه مبارک رمضان خواهد بود. از سویی دیگر منصور حقیقت پور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: یکی از مهمترین نقاط ضعف دولت دهم خودمحوری، قانون گریزی و فقدان روحیه کار دسته جمعی با سایر قوا بود که در دولت آینده باید این ضعف جبران شده و این واگرایی به همگرایی تبدیل شود. عضو کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا اعضای این کمیسیون قصد دیدار با رئیس‌جمهور منتخب را دارند یا خیر؟ خاطر نشان کرد: هنوز برنامه ای برای این دیدار نداریم، اما زمزمه ای بود که چون آقای روحانی چند دوره رئیس کمیسیون امنیت ملی بودند و مسائل را از این منظر می شناسند با وی یک جلسه اختصاصی داشته باشیم تا در خصوص روان کردن و هماهنگ کردن اقدامات سیاسی، دفاعی و امنیتی مجلس و دولت هماهنگی های بیشتری را داشته باشیم. روزهای دیگری در انتظار کلیددار آینده ساختمان خیابان پاستور است. باید منتظر ماند و دید دولت روحانی چطور از این فرصت پیش‌آمده استفاده خواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه