نـگـره

click here website find an affair

در آستانه پایان ریاست ضرغامی
بر صداوسیما

چه کسی رئیس صداوسیما می‌شود؟

مهلت زمان مسئولیت ضرغامی بر سازمان صداو سیما رو به اتمام است و مثل همیشه بازار گمانه‌زنی برای جانشینی وی نیز از ماه‌ها قبل توسط رسانه‌ها شروع می‌شود. اما همواره گمانه‌زنی رسانه‌ها خالی از لطف نیست و در بسیاری از موارد به واقعیت نزدیک شده و در برخی از موارد به واقعیت نیز پیوند می‌خورد. الف نوشت؛ ضرغامی در اواخر 92 باید ردای ریاست بر ساختمان شیشه‌ای را از تن بیرون کند و آن را به فرد دیگری بسپارد. اما جانشین سیدعزت‌ا... ضرغامی کیست؟

محمدحسین صفارهرندی

به نظر می‌رسد جدی‌ترین گزینه برای ریاست بر سازمان صداوسیما کسی جز محمدحسین صفارهرندی نباشد. وی که بیشتر با دوران وزارت فرهنگ و ارشاد دولت نهم مشهور شده دارای سوابق فرهنگی در حوزه رسانه و روزنامه‌نگاری هم هست. صفارهرندی که سابقه حضور در سپاه را دارد؛ در دهه 70 در روزنامه کیهان به عنوان سردبیر و معاون مدیرمسئول به فعالیت رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری مشغول بوده است. وی در سال 1384 با انتخاب شدن محمود احمدی‌نژاد به جایگاه ریاست‌جمهوری توانست وزیر فرهنگ و ارشاد دولت نهم شود. صفارهرندی در جریان انتصاب مشایی به عنوان معاون اولی رئیس‌جمهور و اصرار احمدی‌نژاد در ابقای مشایی در این منصب به نشانه انتقاد هیات دولت را ترک کرد که مورد غضب احمدی‌نژاد قرار گرفت و در صورتی که تنها 11 روز تا تشکیل دولت دهم باقی مانده بود؛ از وزارت فرهنگ و ارشاد کنار گذاشته شد؛ تصمیمی که بلافاصله به دلیل از رسمیت افتادن دولت از حد نصاب پس گرفته شد.

غلامعلی حدادعادل

حدادعادل را می‌توان گزینه همیشگی ریاست سازمان صداوسیما دانست. نام وی از ابتدای انقلاب تا به حال مطرح بوده است و همواره با تغییر و تحول در ریاست این سازمان بر سر زبان‌ها افتاده و یکی از گزینه‌های همیشگی رسانه‌ها بوده است. اما این بار این گمانه‌زنی تقویت بیشتری یافته است. حداد عادل حضوری پررنگ و اثرگذار در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری 1392 داشت که چهره فرهنگی وی را بیش از پیش مشخص ساخت و نشان داد که درکی درست و عمیق از فرهنگ اسلامی و انقلابی دارد. حدادعادل از جمله شخصیت‌هایی است که نامش با فرهنگ گره خورده است و غلبه فرهنگ در شخصیت و هویت وی بیش از قدرت و سیاست بوده و بیشتر با این کسوت شناخته می‌شود. حدادعادل علاوه بر نمایندگی مجلس، ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم، ریاست کمیسیون آموزش مجلس نهم، ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مشاورت رهبری انقلاب، ریاست بنیاد سعدی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در هیات امنای دانشگاه فرهنگیان، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران و... را نیز برعهده دارد.

محمد سرافراز

گزینه ریاست سازمان صداوسیما مانند انتخاب ضرغامی می‌تواند از داخل خانواده صداوسیما و از بدنه این سازمان باشد. محمد سرافراز در کارنامه خود معاونت برون‌مرزی صداوسیما و ریاست شبکه پرس‌تی‌وی را داشته است؛ تلاشی که بی‌شک نقشی اثرگذار و تعیین‌کننده در رسانه‌ای ساختن مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل داشته است. علاوه بر پرس تی‌وی وی در مدیریت شبکه هیسپان تی‌وی هم نقش داشته و تلاش می‌کند تا این شبکه را نیز قدرتمند سازد. وی هم اکنون با حکم مقام معظم رهبری عضو شورای‌عالی فضای مجازی است و تسلط بالایی بر عرصه رسانه و طرح‌ها و برنامه‌های سازمان صداوسیما دارد.

مخبر دزفولی

محمدرضا مخبردزفولی را نیز می‌توان از گزینه‌هایی دانست که شانس بالایی در نشستن بر صندلی ریاست ساختمان شیشه‌ای دارد. از سال 1384 دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است و تلاش دارد تا چهره‌ای فرهنگی از خود نشان دهد. هر چند تلاش‌هایی هم در این زمینه داشته اما تخصص اصلی او دامپزشکی بوده و عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است. وی حتی در جریان معرفی و تقدیر از چهره‌های ماندگار کشور؛ چهره ماندگار عرصه دامپزشکی شده و مورد تقدیر قرار گرفت.

علی دارابی

علی دارابی را بیشتر با کتاب جریان‌شناسی سیاسی ایران می‌شناسیم و انتظار آن بود که وی پستی سیاسی بگیرد تا منصبی فرهنگی. دارابی با یک جهش غیرمترقبه تا قائم‌مقامی رئیس سازمان صداوسیما و بعد از آن به عنوان معاون سیما و به جای میرباقری عهده‌دار مسئولیت‌های بزرگ در صداوسیما شد. خاستگاه فکری و سیاسی علی دارابی جمعیت ایثارگران است؛ جمعیتی که از دل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و با انشقاق از جریان موسوم به جریان چپ در دل این سازمان شکل گرفت. علی دارابی دارای دکترای علوم سیاسی است. وی بیشتر شخصیتی سیاسی است تا شخصیتی فرهنگی و ید طولایی در نوشتن کتب و مقالات در حوزه علوم سیاسی و جریان شناسی سیاسی دارد. همچنین وی دارای سابقه فعالیت اجرایی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و وزارت جهاد سازندگی بوده است. وی توانست با فعالیت در مدیریت روابط عمومی وزارت جهادسازندگی برای 5 دوره پیاپی به عنوان مدیر برتر روابط عمومی برگزیده شود. اولین حضور وی در سازمان صداوسیما نیز به صورت یکباره و در جایگاه قائم‌مقامی این سازمان باعث تقویت گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها برای جانشینی وی به جای ضرغامی تقویت شد.


هیات روحانی برای ارتباط با مراجع

عضو هیات نمایندگی رئیس‌جمهور منتخب با اظهار اینکه مراجع تقلید در دیدار با نمایندگان حسن روحانی ضرورت حل مشکلات معیشتی مردم و مسائل فرهنگی را به عنوان دغدغه‌های خود مطرح کردند، گفت: در این ملاقات‌ها بر استمرار این دیدار میان نمایندگان دولت با مراجع تقلید تاکید شد. حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی با تاکید بر اینکه این همدلی می‌تواند دولت را در پاسخ به مطالبات مردم یاری دهد، اظهار کرد: دکتر روحانی برای اینکه این ایده را تجسم ببخشند از هم‌اکنون هیاتی را مامور کرده‌اند تا با مراجع تقلید، علما و حوزه‌های علمیه ارتباط مستمر داشته باشند. وی افزود: این هیات، هیاتی سه نفره مرکب از حجت‌الاسلام اختری، دبیر مجمع جهانی اهل‌بیت، حجت الاسلام عسگری و اینجانب است.

click here website find an affair

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه