روی خط

۸۰۰ میلیارد تومان

بدهی دولت به شهرداری تهران

فارس: معاون مالی و اداری شهرداری تهران گفت: دولت ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهی دارد. حسین‌محمدپورزرندی با بیان اینکه یکی از مسائلی که مسئولان در دولت نهم و دهم به فراموشی سپردند، این بود که تهران با توجه به اینکه پایتخت کشور است هزینه‌های بیشتری را به نسبت سایر کلانشهرها به شهرداری تهران تحمیل می‌کند، افزود: با وجود آنکه سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت به هر شکل ملزم به پرداخت بخشی از هزینه‌های نگهداری شهر در قالب عوارض‌های پیش‌بینی شده هستند، اما عدم پایبندی واحدهای دولتی به اجرای این تعهدات مشکلات زیادی را برای کلانشهر تهران به‌وجود آورده است. وی با اشاره به بدهی 800 میلیارد تومانی دولت به مدیریت شهری تهران خاطرنشان کرد: بدیهی است با روی کارآمدن دولت جدید انتظاراتی به فراخور شخصیت ومنش دولت آینده وجوددارد که امید است به منظور توسعه پایدار شهر تهران و تسریع در دستیابی به این رشد و توسعه برای احقاق حقوق شهروندان تهرانی تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.

 

شناسنامه فرزندان اتباع غیرایرانی نداریم

ایلنا: مدیرکل ثبت استان تهران گفت: برای صدور شناسنامه به کودکانی که پدرشان تابعیت ایران ندارند و به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند قانونی درحال حاضر نداریم تا فرزندانشان دارای شناسنامه شوند. سیداحمد قشمی درباره وضعیت صدور شناسنامه برای کودکانی که پدرشان تابعیت ایرانی ندارند اظهار کرد:‌ افرادی که برای آنها شناسنامه صادر نشده است دارای پدر یا مادری هستند که ورود آنها به کشور غیرقانونی بوده است و تابع سایر کشورها مانند افغانستان هستند. وی درباره تعداد این افراد در استان تهران پاسخ صریحی نداد و افزود:‌ تعداد این افراد رقم قابل‌توجهی است که در نتیجه ازدواج افرادی با ورود غیرقانونی با زنان ایرانی هستند آمار را نمی توانیم بگوییم اما تعداد آنها قابل توجه است. وی با اشاره به اینکه برابر قانون به دلیل اینکه این افراد پدرشان به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارد نمی‌توانند تابعیت ایرانی بگیرند تصریح کرد:‌فعلا قانونی نداریم که به فرزندان این افراد شناسنامه بدهیم. مدیرکل استان تهران با تصریح براینکه هنوز راهکار قانونی برای این مساله نداریم، تاکید کرد: در راستای جلوگیری از ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی ارائه شناسنامه به کودکان این نوع ازدواج ها عملیاتی نمی شود و برای آنها شناسنامه صادر نمی‌شود.

 

تلاش برای سهمیه‌بندی نکردن آب

ایسنا: سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر این‌که در وزارت نیرو برای کشور به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که کارها مدیریت شوند و با سهمیه‌بندی آب مواجه نشویم، گفت: درحال حاضر میزان بارش‌ها کم و درجه حرارت بیشتر شده و الگوی بارندگی تغییر کرده است و پنج درصد از جمعیت کشور با تنش آبی مواجه هستند. علیرضا دائمی با اشاره به اینکه بارندگی‌ها نسبتا نرمال بوده است، افزود: میزان بارش‌ها 228 میلی‌متر از ابتدای سال آبی تاکنون بوده است که فقط دو درصد از میزان بارندگی‌های بلند‌مدت کمتر است. اما با این وجود در بخش توزیع آب مشکلاتی وجود دارد. وی افزود: تمام تلاش ما این است که تامین آب شرب با مشکل مواجه نشود.سرپرست معاونت امور آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: کارها به گونه‌ای مدیریت می‌شوند که با سهمیه‌بندی آب مواجه نشویم.

 

اخذ وجه هنگام ارائه کارنامه
ممنوع است

فارس: مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: اخذ وجه هنگام ارائه کارنامه دانش‌آموزان توسط مسئولان مدارس مطلقاً ممنوع است. سیدجمال صبح‌خیز، اظهار کرد: مدارس به هیچ عنوان نباید هنگام ارائه کارنامه به خانواده‌ها وجهی دریافت کنند و اگر موردی وجود داشته باشد قابل پیگیری است. وی ادامه داد: خانواده‌ها می‌توانند در صورت مشاهده چنین مواردی به واحد بازرسی ادارات آموزش و پرورش مناطق و استان مراجعه کنند و در سریع‌ترین زمان به این شکایات رسیدگی خواهد شد.صبح‌خیز اضافه کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه مدارس هنگام ارائه کارنامه پول دریافت کنند، نداشته‌ایم.

 

بیمه کارگران ساختمانی به مشکل خورد

تسنیم: نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به انتقاد جامعه کارگری به مصوبه اخیر مجلس درباره بیمه کارگران ساختمانی گفت: کارگران درخواست تشکیل کمیته‌ ویژه‌ای را در مجلس برای بررسی مجدد قانون بیمه کارگران ساختمانی دارند. هادی ساداتی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون رفع موانع اجرای قانون بیمه‌‌های کارگران ساختمانی نباید مشکلی در مسیر بیمه‌شدن برای آنها باشد، اظهار کرد: یکی از تلاش‌های نمایندگان کارگران ساختمانی برای تصویب این قانون تلاش برای حذف سهمیه تعیین شده در بیمه کارگران ساختمانی بود. وی ادامه داد: اکنون با وجود تصویب این قانون همچنان سقفی برای بیمه کارگران ساختمانی وجود دارد علاوه بر آن مطابق با این مصوبه نمایندگان مجلس با تصویب بند 10 الحاقی لایحه بودجه سال جاری پیمانکاران ساختمانی را برای دریافت جواز ساخت از پرداخت حق بیمه سهم کارگران ساختمانی معاف کرده و به جای آن سهم بیمه کارگران ساختمانی از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده تامین می‌شود.

 

تهران رکورددار آتش‌سوزی خودرو

ایلنا: معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در کشورمان بر اثر تصادفات رانندگی کشته می‌‏شوند و حدود ۲۰ برابر این تعداد نیز بر اثر حوادث و سوانح رانندگی مجروح و مصدوم می‌‏شوند، گفت: علاوه بر عوامل انسانی و معابر ناایمن، نقص ایمنی در تولید بخشی از خودروهای ساخت داخل نیز نقش بسزایی در بروز تصادفات رانندگی و صدمات جانی و خسارات مالی ناشی از آن دارد. شهرام جباری‏زادگان با اشاره به مواردی مانند نقص در سیستم سوخت‏رسانی برخی خودرو‌ها که منجر به آتش‏سوزی آنها می‌‏شود یا نقص در پولوس بعضی خودرو‌ها که به علت استحکام پایین حین رانندگی ناگهان می‌‏شکند و باعث بروز حادثه می‌‏شود، افزود: نقایص فنی هنگام رانندگی و به صورت آنی در وسیله نقلیه به وجود می‌‏آید و موجب وقوع سانحه می‌‏شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه