تحريف در «بدون تحريف»

آرمان - ياسمين طالقاني: برنامه اي را به نام «بدون تحريف» در روزهاي سالگرد امام راحل پخش كردند كه اميدها براي رفع اشكالات صداوسيما با مديريت جديد را كمرنگ كرد. برنامه بدون تحريف برنامه‌اي بود كه نشاني از اصلاحات رياست جديد اين سازمان در خود نداشت و به نوعي دلجويي از جريان راه نيافته به مجلس دهم ارزيابي مي‌شود يعني جبهه پايداري! چند زماني است كه جبهه پايداري با تكذيب تعريف مي‌شود؛ جبهه اي كه بايد نام آن را بازنده بزرگ انتخابات مجلس دهم ناميد، مدتي است براي نشان دادن تنفس خود حتي به صورت مصنوعي اخباري را منتشر مي‌كند كه بلافاصله تكذيب مي‌شود هر چند اين تكذيب‌ها هم براي آنها يك امتياز است چون يك‌بار ديگر حتي به بهانه صحت نداشتن خبر اعلامي‌شان، نام اين جبهه را در رسانه‌ها مطرح مي‌كنند. جالب اينكه برخي ادعاهاي آنان بسيار بزرگ و غير قابل باور و مصداق ضرب المثل«سنگ بزرگ علامت نزدن است» تعبير مي‌شود. مثلا روزي شايعه‌اي از سوي هواداران جبهه پايداري در فضاي مجازي منتشر شد كه آيت‌ا... محمد يزدي دبيركل جامعه مدرسين حوزه علميه قم، از ليست مورد نظر جبهه پايداري تحت عنوان ائتلاف اصولگرايي حمايت كرده است و زمان زيادي نگذشت كه سايت رسمي جامعه مدرسين حوزه علميه قم اين خبر را با معرفي كانديداهاي خود تكذيب كرد. روز ديگر با پخش اخباري در صدد القاي حمايت جبهه پايداري از لاريجاني برآمدند تا با توجه به عدم اقبال عمومي به خودشان از آراي لاريجاني بكاهند كه اين‌بار هم نماينده مردم قم در واکنش به اين تلاش‌ها براي تخريبي كه برنامه‌ريزي شده بود در آخرين جلسات مجلس به يك عضو جبهه پايداري گفت: «اشكالتان اين است كه نمي‌گذاريد پاسخ بدهيم! من براي شما متاسفم كه حتي تحمل پاسخ هم نداريد.» يك سوال ساده از سوي مطهري خيلي زود ناردست بودن حمايت جبهه پايداري از لاريجاني را فاش كرد: «واقعا كساني كه روزي حاميانشان به علي لاريجاني مهر و كفش پرتاب مي‌كردند و او را به دليل مديريت جلسه تصويب برجام زير سوال برده و ناعادل خطاب مي‌كردند، از ترس رياست نامزد جناح رقيب، در مقام حمايت از او برآمده‌اند؟»

مخالف ياران امام در برنامه حفظ آرمان امام!

در نهايت پس از ناكامي‌هاي پياپي آخرين اميد آنها به صداوسيما بود. وحيد يامين‌پور كه 6 سال در سازمان صداوسيما جايي نداشت با برنامه «بدون تحريف» بازگشت. او از حاميان جدي جبهه پايداري است كه براي انتخابات مجلس دهم از قم كانديدا شد اما زمان زيادي نگذشته بود كه به نفع ليست اصولگرايان از رقابت با ساير كانديداها انصراف داد! اكنون كه انتخابات مجلس به پايان رسيده و رئيس آن هم مشخص شده است جبهه پايداري مسير ديگري را براي بقا انتخاب كرده است و آن هم حضور درصداوسيما و دعوت از منتقدان اعتدال و اصلاحات براي هجمه و انتقادات تند به اين دو طيف كه پيروز انتخابات است. در همين راستا وحيد يامين پور مجري نزديك به جبهه پايداري كه چند سال در صداوسيما حضور نداشت با برنامه «بدون تحريف» به رسانه ملي بازگشت و در شب اول ميزبان حدادعادل و در شب دوم ميزبان حسين شريعتمداري شد. البته براي كاهش از حجم انتقادات كه شايد پيش بيني هم كرده بودند از سيدمحمود دعايي يكي از ياران امام در ميان سخنراني ‌ميهمانان استفاده ‌كردند. سوالي كه از سوي دوستداران امام و انقلاب پس ازاطلاع از مشي اين برنامه تلويزيوني مطرح شد اين بود كه حداد عادل يا حسين شريعتمداري در مبارزات انقلابي در كدام بخش با امام خميني همراه بودند كه شناخت كافي نسبت به مشي بنيانگذارانقلاب اسلامي داشته باشند و بتوانند با همين دانش خود مانع تحريف شوند. از سوي ديگر اين سوال هم بدون پاسخ ماند كه در راستاي بازسازي صداوسيما از سوي علي عسگري چرا از نزديكان و ياران امام براي چنين برنامه‌هايي دعوت نمي‌شود؟ آيا حضور افرادي كه خود در مقالات و نوشتارهايشان هجمه‌هاي تندي به بيت امام داشتند مي‌تواند اعتماد مخاطبان صداوسيما را به برنامه بدون تحريف جلب كند يا سبب بي‌اعتمادي آنها مي‌شود؟ بار ديگر بايد اذعان داشت ياران واقعي امام خميني در غربت هستند!

تحريف با شعار بدون تحريف!

‌ميهمان روز نخست برنامه «بدون تحريف» غلامعلي حدادعادل بود كه با «نه» ملت نتوانست با وجود اينكه سرليست اصولگرايان بود به مجلس دهم راه پيدا كند. او در اين برنامه بيش از سخن گفتن درباره آنچه از امام به يادگار مانده و بايد در حفظ آن كوشيد به موضوعات چالشي درباره نزديكان امام پرداخت و گفت: «برخي بعد از فوت امام (ره) صريحا مي‌گفتند كه ما با برخي از حرف‌هاي امام مخالف بوديم، اما مصلحت نمي‌دانستيم بگوييم، از اين‌رو بعدا مجله به راه انداخته و كتاب ترجمه كردند و حلقه‌هايي را تشكيل دادند و بنا را بر اين گذاشتند كه با اين حكومت مقابله كنند.» شايد اگر آقاي حدادعادل توجه داشت كه امام خميني بيش از هر موضوعي بر وحدت و خودداري ازسخنان اختلاف برانگيز تاكيد داشتند اينگونه سخن نمي‌گفت يا زماني كه اين نماينده سابق مجلس مي‌گويد: «يادمان نرفته در كنفرانس برلين يك نفر گفت انديشه‌هاي امام (ره) را بايد به موزه‌هاي تاريخ سپرد و اين را صريحا مطرح كرد و آقاياني كه كه آنجا بودند اعتراضي نكردند و بعد كه اين برنامه از تلويزيون پخش شد و ملت بيدار شدند بهانه آوردند و گفتند چرا در محرم، برهنه‌شدن آن خانم نشان داده شده و در واقع سعي كردند از كنار اصل قضيه عبور كنند.» هيچ اشاره‌اي به رفتار امام در مواجهه با چنين موضوعاتي نكرد كه سكوت او در اين باره قابل تامل است! در شب دوم هم حسين شريعتمداري حضور داشت كه حول محور فرزندان مقامات كه در خارج كشور حضور دارند سخن گفت كه اين موضوع هم ارتباطي با عدم تحريف آرمان‌های امام نداشت. به نظر مي‌رسد برنامه «بدون تحريف» بيش از حركت در مسير اهداف و آرمان‌های امام در مسير ديگري رفته كه نسبتي دقیق با جامعه آرماني مدنظر امام خميني ندارد كه وحدت مهم‌ترين ويژگي آن است كه اين کم توجهی را مي‌توان تحريف در مسير «بدون تحريف» ناميد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه