تير «بي بي‌سي» و سنگ!

آرمان: چهارشنبه بود كه شبكه بي‌بي‌سي فارسي رسانه دولتي انگليس با انتشار گزارشي مخدوش مدعي شد كه امام پيش از پيروزي انقلاب از طريق برخي شخصيت‌ها به كندي و كارتر روساي جمهور دهه‌هاي 60 و 70 آمريكا پيغام‌هايي محرمانه فرستاده بودند. اين گزارش سبب واكنش هايي در داخل كشور شد و همگان آن راجعلي خواندند.

سندسازي و شبهه افكني

قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خميني (ره) نيز با اشاره به سندسازي و شبهه افكني بي‌بي‌سي درباره حضرت امام (ره) اظهار داشت: آنچه مسلم است اين نخستين بار نيست كه بنگاه خبرپراكني انگليس كه سابقه طولاني نيز عليه انقلاب‌، امام و مردم ايران دارد اينگونه عمل مي‌كند و اگر غير از اين باشد بايد شك كرد و طبيعي است كه آنها عصباني هستند. حميد انصاري با اشاره به يكي از سخنان آيت‌ا... بهشتي خطاب به آمريكا مبني براينكه «آمريكا از اين انقلاب عصباني باش و از اين عصبانيت بمير»، گفت: ما اين خطاب را به همه كساني كه عليه چهره نوراني امام لجن‌پراكني مي‌كنند، از جمله بي‌بي‌سي مي‌گوييم؛ آنها سال‌ها است كه با مستندسازي عليه انقلاب عمل مي‌كنند اما تاثير عكس آن را امروز هم در حرم مطهر حضرت امام ديديم كه بعد از 27 سال ملت ايران همچنان به راه امام وفادار هستند. انصاري درباره چرايي اين نكته كه بي‌بي‌سي بدون ارائه مستندات حقيقي و فقط با استناد به برخي‌ چهره‌ها چنين شبهه‌اي را مطرح كرده است، گفت: يكي از افرادي كه بي‌بي‌سي در اين سندسازي به آن اشاره كرده روابطي را با دربار داشته و آنها از اين طريق خواسته‌اند چهره انقلاب را از طريق كسي مخدوش كنند كه هيچ ارتباطي با آن شخص و آن جريان نداشته است. وي تاكيد كرد: بنده صددرصد تمام موضوعاتي كه بي‌بي‌سي در اين زمينه مطرح كرده را سندسازي مي‌دانم و تكذيب مي‌كنم هرچند اين آخرين بار نيز نخواهد بود چراكه از اين قبيل افتضاحات قبلا هم مرتكب شده‌اند. وي بر همين اساس خاطرنشان كرد: آنها به تعبير خودشان سندي منتشر كردند كه حدود 8 مورد اشتباه فاحش و دروغين در آن بود طوري كه كساني كه در آن وقايع بودند و بي‌بي‌سي انتظار داشت كه آنها سندهايش را تاييد كنند، دست به تكذيب زدند و مشخص است كه اين اقدام براي كمرنگ كردن بُعد حضور مردم در دفاع از انقلاب بوده است.

ادعاهاي غيرحرفه‌اي و تحريف شده بود

سيدعطاءا... مهاجراني، ساعاتي پس از انتشار ادعاي بي‌بي سي درباره امام خميني، به رد بخشي از آن ادعاها و به دفاع از رهبر انقلاب و بنيانگذار جمهوري اسلامي پرداخت و ادعاهاي مطرح شده را غيرحرفه‌اي، اختراع و تحريف شده خواند. تابناك نوشت؛ مهاجراني ضمن بررسي ادعاهاي مطرح شده در بي‌بي سي، تاكيد كرد: اكنون كه بيست و هفت سال از رحلت امام خميني رهبر پر شكوه انقلاب اسلامي مي‌گذرد، اگر با دقتي بيشتر به كارنامه او نگاه كنيم، كارنامه او را به درستي و منصفانه بسنجيم، گمان نمي‌كنم فرصتي براي غباري بماند كه خواستند در آستانه رحلت او بر سيمايش بنشانند. اين مطلب در انصاف نيوز منتشر شده است.

رمز گشايي ابراهيم يزدي

ابراهيم يزدي هم در اين باره نوشته است: «بنا بر اسنادي كه به تازگي در آمريكا از حالت طبقه‌بندي خارج شده است، رهبر انقلاب چند روز پيش از آنكه از نوفل لوشاتو به تهران برگردد - در روز 27 ژانويه 1979 (هفتم بهمن1357) - به دولت كار‌تر پيام شخصي محرمانه‌اي مي‌فرستد كه در آن از يك طرف به طور تلويحي تهديد به اعلان جهاد مي‌كند و از طرف ديگر دست دوستي و همكاري به سوي كار‌تر دراز مي‌كند. اين سخن نادرستي است. اولا آقاي [امام] خميني پيام شخصي براي كارتر نفرستاد بلكه اين كارتر بود كه پيام فرستاد و امام خميني به پيام او جواب داد. ثانيا مبادله اين پيام‌ها براي نخستين بار توسط‌گري سيك، عضو شوراي امنيت ملي آمريكا در دولت كارترمنتشرشد. گزارش‌گري سيك از تماس‌هاي ديپلماتيك در پاريس و مبادله پيام‌ها ناقص و بعضا يكجانبه با مقاصد خاص بود. بنابراين با درخواست شادروان سرهنگ نجاتي، متن كامل پيام‌هاي كارتر و دولت آمريكا به آقاي [امام] خميني و پاسخ‌هاي ايشان را كه به طور كامل در دفتر روزانه‌ام در دوران فعاليت در نوفل‌لوشاتو و همزمان با ديدار‌ها و مبادله پيام‌ها، نوشته بودم، در اختيار آقاي نجاتي گذاشتم كه در همين جلد از كتاب ايشان (ص288) آمده است. 2- آنچه‏ در گزارش خبري بي‌بي‌سي آمده است خلاصه ناقصي از پنجمين و آخرين پيام مبادله شده است. در اين خبر به نقل از آقاي [امام] خميني آمده است كه: «... ما با آمريكايي‌ها هيچ دشمني خاصي نداريم...». در حالي كه درمتن اصلي پيام آمده است: «ما با مردم آمريكا هيچ دشمني خاصي نداريم...» ‏ 3- در‏ آخرين هفته‌هاي قبل از پيروزي انقلاب، رهبران انقلاب، نه از دو كانال، كه در گزارش خبري آمده است، بلكه از سه طريق با مقامات آمريكا مذاكره مي‌كرده‌اند، در ايران از جانب شوراي انقلاب آقايان مهندس بازرگان، دكتر سحابي و آيت‌ا... موسوي اردبيلي با سوليوان و استمپل، كارمند سفارت؛ آقاي دكتر بهشتي مستقيما با سوليوان در تهران و سوم از طريق زيمرمن در پاريس با آقاي [امام]خميني. ‏4- برخلاف‏ آنچه در اين گزارش خبري آمده است من هيچ گونه تماسي با وزارت امور خارجه آمريكا در دوران قبل از انقلاب نداشته‌ام. تنها پس از انقلاب بنا بر وظيفه‌ام به عنوان وزير امور خارجه با مسئولان سفارت آمريكا در تماس بوده‌ام. ‏5- بر‏خلاف اين گزارش خبري در جريان اشغال ستاد مشترك ارتش ايران در غروب روز 22 بهمن و پيروزي انقلاب، مرحوم دكتر بهشتي همراه تيمي كه از جانب امام براي نجات اميران ارشد ارتش و مستشاران نظامي آمريكا (از جمله ژنرال فيليپ گست) رفته بودم، حضور نداشت. آيت‌ا... موحدي كرماني همراه ما بودند و مقامات آمريكا اشتباها ايشان را دكتر بهشتي تصور كرده‌اند. ‏6- آقاي شهريار روحاني نماينده و سخنگوي آقاي [امام] خميني نبود. كارمندان سفارت ايران در واشنگتن پس از اخراج اردشير زاهدي، سفير شاه، با ما در پاريس تماس گرفتند و ضمن گزارش كارشان در خواست رهنمود كردند. آقاي [امام] خميني طي حكمي به آقاي دكتر جليل ضرابي، از پزشكان برجسته ايراني در آمريكا، ماموريت دادند تا با كمك هياتي سفارت را اداره كنند. اين هيات پس از انتصاب دكتر سنجابي به سمت وزير امور خارجه اداره سفارت را به كاردار جديد تحويل و استعفا داد.»

يزدي گفت امام پيام نفرستاد

نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي هم با اشاره به پخش برنامه‌اي از امام خميني (ره) از شبكه سلطنتي بي‌بي سي انگليس در ايام سالگرد رحلت پير جماران كه در آن از مكاتبات و نامه‌نگاري‌هاي امام خميني (ره) و جيمي كارتر رئيس‌جمهور وقت آمريكا صحبت شده بود، اظهار داشت: آقاي يزدي هم گفت امام پيامي نفرستاده بوده بلكه كارتر پيام فرستاده بود. ميزان نوشت، نعيمه اشراقي با بيان اينكه هيچ كس نمي‌تواند چنين وصله‌هايي را به ما بچسباند و فكر نمي‌كنم اين حربه‌ها تاثيرگذار باشد تاكيد كرد: اين روزها به راحتي ممكن است سندها دستكاري و جابه‌جا شوند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه