همه جزئیات خرید سربازی در سال 95

طرح فروش ایام غیبت سربازی در سال جاری از مدتی پیش کلید خورد؛ طرحی که بر اساس شواهد و قرائن با استقبال چندان گرمی در سال گذشته مواجه نشد و پیش بینی می شود در سال جاری نیز وضعیت همانند سال گذشته رقم بخورد. سربازی یا خدمت نظام وظیفه عمومی همواره از دغدغه‌های جدی نوجوانان و جوانان مشمول به شمار می رود که اخبار آن با جدیت و حساسیت بسیاری دنبال می شود. موضوع فروش خدمت سربازی نیز بعد از گذشت سال‌ها از مسکوت ماندن آن از مدتی پیش به‌صورت مجدد در دستور کار قرار گرفت. سابقه فروش خدمت سربازی به سال‌های 70 و 71 باز می گردد که طی مقطع زمانی خاصی کلید خورد و البته بعد از مدتی با طرح انتقادات بسیاری ملغی شد تا اینکه چندی پیش مجددا این موضوع در دستور کار قرار گرفت و فروش آن با قیمت‌گذاری و جداول طراحی‌شده خاصی عرضه شد که بازهم با انتقادات برخی و استقبال برخی دیگر روبه‌رو شد.

معافیت 330 هزار نفر در سال گذشته

در سال گذشته و در مقطع زمانی 9 ماهه،قریب به 330 هزار نفر با پرداخت مبالغی،جریمه غیبت خود را واریز و معاف شدند؛ عدد و رقمی که از استقبال سرد مشمولان غایب از این طرح حکایت دارد. بر اساس آمار منتشرشده در رسانه‌ها قریب به یک میلیون و 500 هزار نفر غایب 18 سال به بالا در کشور وجود دارد که ثبت‌نام 330 هزار نفری متقاضیان برخورداری از این طرح نشان‌دهنده استقبال نه چندان گرم از آن است؛ استقبال سردی که به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی آن به مبالغ تعیین‌شده‌ای مربوط می‌شود که به هر حال بخش قابل توجهی از جوانان قادر به پرداخت آن نیستند. پیش از این،دولت پیشنهاد بخشش پنج ساله غیبت را در لایحه بودجه پیشنهاد کرده بود که با مخالفت قاطع ستاد نیروهای مسلح مواجه شد ودر نهایت مجلس شورای اسلامی موافقت خود را با فروش غیبت 8 ساله به بالا اعلام و آن را در بودجه سال 1395 لحاظ کرد. در واقع امر، طرح فروش غیبت سربازی در سال جاری مشابه همان طرح سال گذشته است و حتی پیشنهاد افزایش 10 درصدی آن نیز مورد موافقت قرار نگرفت و همان نرخ‌های سال گذشته مبنای فروش سال جاری نیز قرار گرفته است و به واقع برای هیچکدام از گروه‌ها،افزایش نرخی اعما ل نشد.البته در خصوص غیبت مازاد، به ازای هر سال افزایش 10 درصدی مد نظر قرار گرفته شده که به مبالغ جریمه پایه اضافه خواهد شد. از نمونه تسهیلاتی که در طرح فروش غیبت سربازی لحاظ شده به تخفیف 5 درصدی برای غایبان متاهل باز می‌گردد. از سوی دیگر، غایبان متاهل که دارای فرزند هستند نیز مشمول تخفیف می‌شوند که به ازای هر فرزند،5 درصد تخفیف ویژه برای این طیف اعمال خواهد شد. متقاضیان متاهلی نیز که دارای دو فرزند می‌باشند، از تخفیف 15 درصدی برخوردار خواهند بود که در واقع این بخش در زمره تسهیلات ویژه‌ای است که برای این گروه تعریف شده است.

تقسیط 12 ماهه خرید ایام غیبت

آنچنان که در جزئیات طرح اقساطی فروش ایام غیبت اعمال شده،متقاضیان برای برخورداری از این تسهیلات،باید حداقل یک سوم از کل مبلغ جریمه را به‌صورت نقدی پرداخت کنند و در ادامه مابقی مبالغ پرداختی را حداکثر در بازه زمانی 12 ماهه عودت دهند. در این میان و با توجه به محدودیت‌های اعتباری،اولویت برخورداری از این تسهیلات مشمول افرادی خواهد شد که در خواست خرید خود را زودتر از دیگران به ثبت برسانند. بر اساس جداول طراحی‌شده از طرح فروش غیبت سربازی،متقاضیان بر مبنای مدارک تحصیلی که از آن برخوردار هستند نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام خواهند کرد. بر این اساس،دارندگان مدرک دیپلم،15 میلیون تومان،فوق دیپلم،20 میلیون تومان،لیسانس،25 میلیون تومان،کارشناسی ارشد،30 میلیون تومان،دکتری غیر پزشکی،35 میلیون تومان، و دکتری پزشکی با پرداخت 40 میلیون تومان قادر به خرید ایام غیبت 8 سال به بالا خواهند بود.در این جدول،کمترین و بیشترین میزان خرید،مشمول دارندگان مدارک زیر دیپلم و پزشکان متخصص و بالاتر می شود که به ترتیب با پرداخت 10 میلیون و 50 میلیون تومان از تسهیلات خرید ایام غیبت برخوردار خواهند شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر اساس اعلام سازمان نظام وظیفه ناجا،مشمولان غایبی که در سال گذشته ثبت نام کرده‌اند و بنا به دلایلی قادر به واریز مبالغ تعیین‌شده نبوده‌اند نیز چنانچه مجددا خواستار بهره‌مندی از این طرح هستند، باید در مدت زمان اعلام‌شده با مراجعه به دفاتر پلیس+ 10 نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه