بــاشــگــاه اقــتــصـادی

لغو واردات ۵۰۰ دستگاه واگن

تسنیم: رئیس سازمان بازرسی کل کشور می‌گوید که با ورود این سازمان قرارداد خرید ۵۰۰ دستگاه واگن قطار از خارج کشور لغو شده است.ناصر سراج در پاسخ به این سوال که دستور وی برای ورود به موضوع واردات تجهیزات نیروگاهی از چین به کجا رسیده است، اظهار کرد: بازرسان سازمان بازرسی پیرو دستور صادر شده به این موضوع ورود کردند، اما در حال حاضر از نتیجه بررسی‌ها اطلاع ندارم. رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: علاوه بر تجهیزات نیروگاهی، در ارتباط با چند موضوع دیگر از جمله واردات واگن‌های قطار ورود کردیم و یک معامله خرید واگن از خارج کشور لغو شد. سراج توضیح داد: قرار بود طی معامله‌ای 500 دستگاه واگن از خارج از کشور خرید و وارد شود، اما سازمان بازرسی این قرارداد را لغو کرد و جلو خرید و واردات واگن‌ها را گرفت. رئیس سازمان بازرسی درباره علت لغو این قرارداد اظهار کرد: طبق مصوبه هیات دولت و دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها حق ندارند در جاهایی که تولید داخل داریم، از خارج از کشور خرید کنند. لازم به توضیح است که سازمان بازرسی کل کشور اقدام وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برای واردات تجهیزات از کشور‌های مختلف را زیر ذره‌بین قرار داده، به‌طوری که 12 اردیبهشت در همین راستا، ناصر سراج به معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی این سازمان ماموریت ویژه داد تا در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، واردات توربین و تجهیزات نیروگاهی دست دوم و نو چینی را بررسی کند.

 

پرداخت مالیات شفاف می‌شود

ایرنا: عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران گفت: اجرای اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم به دلیل شناسایی منابع جدید مالیاتی، به افزایش درآمد مالیاتی دولت می انجامد اما مهم‌تر از آن شفاف سازی میزان مالیات پرداختی افراد در چارچوب مشخص است. هوشنگ خستویی در این مورد افزود: مهم‌ترین عامل در دستیابی به این هدف، اقدام های فرهنگی است تا مردم به کارکرد مالیات باور داشته باشند و با طیب خاطر آن را پرداخت کنند. او یادآوری کرد: امروز نرخ درآمد مشمول مالیات 25 درصد است و در قبال آن خدمات امنیتی و رفاهی به مردم ارائه می شود. خستویی ابراز امیدواری کرد روش های قدیمی و سنتی گذشته اخذ مالیات که تا اندازه ای فسادبرانگیز بود، به شیوه های پیشرفته تغییر یابد و بر پایه ضوابط اخذ شود. او اضافه کرد: مشخص شدن اینکه هر فرد در چارچوب مشخص شده چقدر مالیات می پردازد و در برابر چقدر خدمات دریافت می کند، مهم‌تر از بحث افزایش درآمد مالیاتی دولت ارزیابی می شود. به گفته خستویی این مالیات باید در قبال درآمدی که ایجاد شده است، اخذ و همچنین راه های فرار مالیاتی بسته شود. به گفته این مسئول امروز بیشترین مالیات را قشر کارکنان دولت می پردازند و باید با اندیشیدن تمهیدهای لازم، از گریز مالیاتی برخی افراد دیگر جلوگیری شود. او درباره اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم اضافه کرد: در قانون پیشین، حسابرسان افزون بر انجام وظیفه خود، رسیدگی مالیاتی نیز انجام می دادند اما در مقررات جدید این مسئولیت بر عهده وزارت اقتصاد و دارایی است.

 

تخفیف برق به ادارات دولتی

فارس: معاون شرکت توزیع برق از ابلاغ بخشنامه تشویق ادارات برای کاهش مصرف برق در زمان اوج مصرف از سوی وزارت نیرو خبر داد و گفت: ادارات شهر تهران طبق برنامه امسال ۲۰ درصد و در مجموع 170 تا 180 مگاوات صرفه‌جویی خواهند داشت. عبدالامیر یاقوتی عنوان کرد: در حال حاضر 1800 مشترک اداری وجود دارد که 1200 مشترک آن مشترکان ولتاژ اولیه و یا بزرگ هستند. او تصریح کرد: ادارات می‌توانند در 3 حوزه به شرکت توزیع برق کمک کنند. نخست آنکه 10 درصد مصرف خود را با تعدیل درصد درجه وسایل سرمایشی خود کاهش دهند. او اضافه کرد: ادارات می‌توانند معادل 10 درصد که فرصت خوبی برای کاهش روشنایی ایجاد کرده، به ما کمک کنند. به گفته یاقوتی قریب 6 درصد هم سایر تجهیزات است که عموما ملزومات اداری مثل کامپیوتر و پرینتر است. معاون شرکت توزیع برق همچنین خبر داد: امسال وزارت نیرو با ابلاغ بخشنامه‌ای، صنایع و اداراتی که صرفه‌جویی کنند، را به صورت مالی تشویق خواهد کرد و تخفیف‌های خوبی برای آنها قائل خواهیم شد. به گفته یاقوتی اداراتی که طبق زمان بیش از 10 درصد به بالا همکاری کاهش مصرف در زمان پیک داشته باشند، 5/1 برابر نرخ مصرف انرژی در قبوض برق آنها تخفیف اعمال می‌شود. به گفته او، به عنوان مثال اگر مشترک اداری قبض برق 50 میلیون تومانی داشته باشد، 25 میلیون تومان از آن دریافت خواهد شد و 50 درصد تخفیف شامل حال آن خواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه