بلیت ریو درجیب شاگردان لوزانو

آرمان: تیم والیبال ایران که به‌دلیل ست شماری نتوانسته بود در المپیک 2012 حضور پیدا کند با برتری مقابل لهستان طلسم 52 ساله را شکست و به المپیک 2016 ریو راه یافت.

ست اول

لهستانی‌ها بازی را بهتر آغاز کردند، اما دو تیم در امتیاز 7 به تساوی رسیدند و در ادامه هم شاگردان لوزانو امتیاز 8 را کسب کردند تا تیم‌ها در امتیاز 8 بر 7 به سود ایران راهی وقت استراحت فنی اول شوند. بازی پایاپایی پیش رفت اما تیم کشورمان عملکرد بهتری داشت و در امتیاز 16 بر 12 به سود ایران تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. تلاش شاگردان لوزانو باعث شد آنان در آستانه پیروزی در ست نخست دیدار با یکی از پرافتخارترین تیم‌های جهان قرار بگیرند. این ست با نتیجه 25 بر 20 به سود ایران خاتمه پیدا کرد.

ست دوم

ست دوم را هم شاگردان لوزانو بهتر از حریف آغاز کردند. در امتیاز 6 بر 3 به سود ایران آنتیگا احساس خطر کرده و درخواست وقت استراحت فنی کرد تا وقفه‌ای در جریان بازی ایجاد کند اما روند رو به رشد ایران ادامه پیدا کرد تا نتیجه بازی 8 بر 5 به سود شاگردان لوزانو شود و تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول بروند. اشتباهات لهستانی‌ها و عملکرد شاگردان لوزانو موجب شد تا در امتیاز 16 بر 12 به سود ایران تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. درخشش سروقامتان کشورمان در ادامه این مسابقه باعث شد تا این ست با نتیجه 25 بر 18 به سود ایران خاتمه پیدا کند.

ست سوم

امتیاز اول این ست را لهستانی‌ها کسب کردند و بلافاصله با خراب کردن سرویس نتیجه بازی یک بر یک شد. بازی پایاپایی پیش رفت. در ادامه امتیاز هشتم را شهرام محمودی برای ایران به ارمغان آورد تا تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول بروند. برخلاف ست‌های گذشته بازی بسیار نزدیک بود و در امتیاز 16 بر 15 به سود لهستان تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. اما لهستان در پایان این ست بهتر ظاهر شد و 25 بر 20 پیروز میدان شد.

ست چهارم

در آغاز ست چهارم امتیاز اول برای ایران با سرویس عالی عادل غلامی کسب شد و در ادامه دفاع کم نقص حمزه زرینی امتیاز دوم را برای ایران به ارمغان آورد. در امتیاز 8 بر 3 به سود ایران تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول رفتند. لهستانی‌ها تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بازی را به تساوی بکشانند، تیم‌ها در امتیاز 16 بر 13 به سود ایران راهی وقت استراحت فنی دوم شوند. تیم ملی والیبال ایران با یک نمایش خوب روند بازی در امتیازهای پایانی ست چهارم را در دست گرفت. ایران در ست چهارم هم به برتری رسید. تیم ملی والیبال ایران با پیروزی بر لهستان و کسب پنج برد در مجموع شش مسابقه خود یکروز قبل از پایان رقابت‌های انتخابی المپیک جواز حضور در المپیک ریو را کسب کرد.

پیام ریاست جمهوری

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به این شرح است:«بسم اللّه الرّحمن الرّحیم پیروزی ارزشمند تیم ملی والیبال کشورمان در مسابقات ژاپن و راهیابی مقتدرانه به المپیک سال ۲۰۱۶ پس از ۵۲ سال، بار دیگر موجی از غرور و شادی را برای ملت شریف ایران به ارمغان آورد. این پیروزی و برتری بر قدرت‌های والیبال جهان، که برگ زرین دیگری بر افتخارات جوانان شایسته ایران عزیز افزود؛ جلوه‌ای از تلاش و امیدی است که ملت سرفراز ایران برای فتح قله‏‌های افتخار و فرداهای بهتر به نمایش گذاشته است. اینجانب با تبریک این پیروزی پر شکوه و غرور آفرین به ملت بزرگ ایران، از همه دست‏ اندرکاران، مربیان و ورزشکاران شایسته و پرتلاش تقدیر و تشکر نموده و تداوم پیروزی آنان در مسابقات آینده و سربلندی جوانان عزیز را از درگاه خداوند بزرگ مسئلت دارم.حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی ایران»

رئیس مجلس تبریک گفت

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی راهیابی تیم ملی والیبال کشورمان به رقابت‌های المپیک 2016 ریو را تبریک گفت. متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

کسب موفقیت ارزشمند و غرورآفرین تیم ملی والیبال کشورمان در مسابقات انتخابی که منجر به راهیابی به رقابت‌های المپیک ریو شد را تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم این جوانان غیرتمند و دلاور کشورمان در تمامی عرصه‌ها موفق و سربلند باشند و همواره شادی و مسرت را برای ملت بزرگوار ایران به ارمغان بیاورند.

تاریخ ساز شدیم

سعید معروف ، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران پس از کسب سهمیه المپیک گفت: حالا زمان خوشحالی ماست. این نخستین بار در تاریخ ایران بود که به المپیک می‌رفتیم. خیلی خوشحالم که به این موفقیت رسیدیم. ما چهار سال قبل به خاطر یک ست کمتر از استرالیا سهمیه نگرفتیم و این موضوع در خاطر ما بود. برای بسیاری از بازیکنان فعلی تیم ملی این آخرین شانس برای حضور در المپیک بود. ما تاریخ ساز شدیم.

یک اتفاق ویژه‌

رائول لوزانو، سرمربی تیم ‌ملی والیبال ایران در نشست خبری بعد از بازی با لهستان و قطعی شدن صعود ایران به المپیک، گفت: احساس فوق‌العاده‌ای دارم و بسیار خوشحال هستم. این یک اتفاق ویژه‌ بود، چرا که این برای نخستین بار در تاریخ والیبال ایران رخ داده است. مردم ایران مدت‌های طولانی منتظر بودند تا شانس حضور در المپیک را به دست بیاورند. لوزانو ا‌دا‌مه‌ داد: من اصلا نمی‌توانم درباره آمار و نحوه بازی بازیکنانم صحبت کنم. با این نتیجه‌ فقط می‌توان خوشحال بود و من بسیار شاد هستم. ما جشن باشکوهی را می‌گیریم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه