قاليباف بيايد آرايش كمتر از سال 92 است

محمد ضابطي در گفت‌وگو با آرمان:

قاليباف بيايد آرايش كمتر از سال 92 است

دلواپسان براي بقا، راهي جز حمايت از احمدي‌نژاد ندارند

آرمان-رضا پارسا: موضوع انتخابات رياست‌جمهوري سال 1396، شايد در مقايسه با يازده دوره قبل از آن، زودتر از موعد مقرر به رسانه‌ها كشيده شده است. اين درحالي است كه هر روز نام نامزدهاي رنگارنگي به عنوان رقيب احتمالي حسن روحاني، در روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها منتشر مي‌شود. در همين حال، مهم‌ترين سوال اين است كه آيا احمدي‌نژاد بار ديگر خواهد آمد و آيا تاييد صلاحيت خواهد شد؟ آيا مي‌تواند بر حمايت از روحاني غلبه كند ؟ محمد ضابطي، نماينده مردم نطنز و قمصر در مجلس هشتم، در گفت‌وگو با «آرمان» به سوالاتي از اين دست پاسخ داد كه در ادامه می‌خوانید:

گمان مي‌كنيد اقدامات محمود احمدي‌نژاد و سخنراني‌هايي كه انجام مي‌دهد، مي‌تواند نشانه‌هايي براي حضور او در انتخابات سال 96 باشد ؟

بله. به نظر من اين اقدامات و حركت‌هايي كه آقاي احمدي‌نژاد انجام مي‌دهد مي‌تواند در مسير احتمال حضور او در انتخابات سال آينده ارزيابي شود. اگر به ياد داشته باشيد و گريزي به روزها و هفته‌هاي آخر رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد بزنيد، ديالوگ و رفتار او به گونه‌اي بود كه انگار قرار نيست دوره‌اش تمام شود اما شرايط در آن زمان، اوضاع و احوال يار او نبود. اين در حالي است كه احمدي‌نژاد در اين مقطع احساس كرده است كه مي‌خواهد در انتخابات شركت كند و حتي اين رويا را در سر خود مي‌پروراند كه رئيس‌جمهور دوره دوازدهم خواهد شد!

چه نقشي براي دولت، در مسير هدايت جامعه به فضاي عاري ار رفتارهاي سطحي و پوپوليستي قائل هستيد؟

دولت بايد احتياط فراواني براي اين موضوع داشته باشد و اقدامات خود را به مثابه حركت در مسير دست اندازي تنظيم كند. دولت يازدهم و شخص روحاني نبايد به راحتي از اقداماتي كه احمدي‌نژاد انجام مي‌دهد، عبور كنند. به عقيده من، بيشترين ترسي كه دولت بايد داشته باشد، پايگاه اجتماعي احمدي‌نژاد است. منظور از پايگاه اجتماعي، لزوما در شهرهاي بزرگ نيست بلكه در شهرهاي كوچك و روستايي است و اين شوخي‌بردار نيست! چرا كه نصف آرا يا حتي بيشترين آرا در روستا و شهرهاي كوچك خوابيده است كه متاسفانه گاهي به راحتي از آن عبور مي‌كنيم.

تاييد صلاحيت احمدي‌نژاد در سال 96 به معناي رقابت او با حسن روحاني است. با توجه به عملكرد دولت، چه كسي را پيروز ميدان پيش بيني مي‌كنيد؟

اين سوال را به گونه‌اي ديگر پاسخ مي‌دهم. در انتخابات ما توده مردم را داريم كه اين توده، خودشان را از انتخابات سال 76 به خوبي نشان داده‌اند. اگر روحاني توانسته باشد نظر اين توده كه در انتخابات به او راي دادند را جلب كند، پاسخ من به سوال شما اين است كه روحاني پيروز ميدان خواهد بود اما اگر اين توده تكاني نخورده باشد، مطمئن باشيد فضا تغيير مي‌كند. به نظر من، روحاني به سختي توانسته به اين توده تكاني بدهد! به اين دليل مي‌گويم به سختي، چرا كه دولت قبل مشكلات فراواني را به جا گذاشته بود و دولت يازدهم به معدود وعده‌هاي خود عمل كرده است. دولت قبل آن قدر مشكلات بر جاي گذاشته كه روحاني تنها وقت داشته كه آنها را رفع و رجوع كند!

فكر مي‌كنيد اگر شوراي نگبهان احمدي‌نژاد را تاييد كند، اصولگرايان به سمت حمايت از او حركت خواهند كرد؟

اگر بخواهيم در صفحه شطرنج سياسي كشور اصولگرايان را به دلواپس و و سنتي تقسيم كنيم، جناح دلواپس اصولگرايان گزينه بهتري به غير از احمدي‌نژاد ندارند. يعني گزينه راي آور‌تري را ندارند. اين در حالي است كه اصولگرايان سنتي، قرابت ديدگاهي چنداني با آقاي احمدي‌نژاد ندارند و همين موضوع باعث اختلاف در بين پایگاه اصولگرایی خواهد شد. این امکان وجود دارد که در سال 96 نیز شاهد آن باشیم که اتفاق سال 92 در میان اصولگرایان تکرار شود. اصولگرایان دلواپس برای اینکه بخواهند به هر طریقی که شده برای سال آینده در صحنه قدرت بمانند، راهی جز حمایت از احمدی نژاد ندارند.

این سخن یعنی اصولگرایان با قحط الرجال مواجه شده اند؟

خیر. در اردوگاه اصولگرایان قحط الرجال نیست. اما آنها چهره‌ای مثل احمدی نژاد ندارند. اگر اصولگرایان بخواهند چهره‌ای غیر از او را معرفی کنند، باید دو هزینه پرداخت کنند! هزینه اول برای اینکه جامعه نامزد جدید را بشناسد و هزینه دوم، تلاش برای رای آوردن نامزد جدید است.

حمایت اصولگرایان سنتی از حسن روحانی را تا چه اندازه محتمل می‌بینید؟

دلیلی ندارد که معتدل‌های اردوگاه اصولگرا مشکلی با روحانی داشته باشند. متاسفانه برخی اصولگرایان برای ضربه زدن به دولت، هر اقدامی را انجام می‌دهند.

چقدر محتمل می‌دانید که اصولگرایان بار دیگر، بر نامزدهای جناح خود که در سال 92 با حسن روحانی رقابت کردند، بار دیگر سرمایه گذاری کنند؟

این احتمال وجود دارد اما با توجه به فضایی که در کشور شکل گرفته است، می‌توان پیش بینی کرد افرادی مثل آقایان قالیباف، حداد عادل و... چه میزان رای خواهند داشت.

برخی معتقد هستند که می‌توان اقدامات شهردار تهران را در مسیر انتخابات ریاست جمهوری 96 تفسیر و تحلیل کرد. نمونه آن بیلبوردهای شهرداری است که این روزها انتقاداتی را نیز در پی داشته است!

در مورد اقدامی که شهرداری انجام داده، باید بگویم اقدامات خوبی است اما این شهر موضوعات مختلف و متعددی دارد که شهرداری می‌توانست درباره آنها کار کند. از سوی دیگر، نمی‌توان به ضرس قاطع درباره حضور محمدباقر قالیباف در انتخابات سال 96 اظهار نظر کرد اما این را به خوبی می‌دانم که اگر شهردار تهران پا به عرصه رقابت گذارد، آرایی کمتر از سال 92 به‌دست خواهد آورد!

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه