يادگاران امام فعال‌در عرصه‌ديپلماسي!

آرمان: بيش از ربع قرن از رحلت رهبر كبير انقلاب اسلامي مي‌گذرد. در طول تمام سال‌هايي كه بدون پير جماران گذشت، بيت امام ملجأ و پناه مردمي بود كه هنوز عطر خميني را فراموش نكرده بودند. گرچه مرحوم حاج احمد آقاي خميني، دوري از پدر را تاب نياورد و زودتر ازآنچه بايد، به پدر بزرگوارش پيوست، اما سيد حسن، سيد ياسر و سيد علي خميني بودند و هستند. آنها اين روزها توانايي خود در عرصه ديپلماتيك را به رخ دلواپسان كشيدند و آيت‌ا... سيد حسن خميني كه در شبه قاره هند است با رهبر بوداييان سريلانكا ديدار مي‌كند و برادرش يعني حجت‌الاسلام سيد علي خميني هم ميزبان عمار حكيم مي‌شود.

ديدار با رهبر بوداييان سريلانكا

سفر آيت ا... سيد حسن خميني به شبه‌قاره هند، از هفته گذشته آغاز شد. در اين سفر كه با ديدارهاي فراواني همراه بود، سيد‌حسن خميني از دو كشور پاكستان و سريلانكا ديدار كرد. روز يكشنبه، در ادامه ديدارهاي يادگار امام با مسئولان كشور سريلانكا، سيد حسن خميني با رهبر بوداييان اين كشور، ديدار كرد و به گفت‌وگو نشست. در اين ديدار كه در شهر كندى برگزار شد، آيت‌ا... سيد حسن خميني، نقش بي‌بديل اديان و مذاهب را در اخلاقي‌تر كردن زندگى انسان‌ها با توجه به فرورفتن جامعه امروز جهانى در نوعى اخلاق‌ستيزى يادآور شد. همچنين، رهبر بوداييان سريلانكا با اشاره به زندگى امام خمينى تاكيد كرد كه روابط عالمان اديان مي‌تواند به نتايج بسيار خوبى در حوزه اخلاق منجر شود. رهبر بوداييان سريلانكا توسط شوراى عالى عالمان اين دين انتخاب مي‌شود و زعامت پيروان اين دين در سريلانكا را كه اكثريت مردم اين كشور را تشكيل مي‌دهند، بر عهده دارد.

روايتي‌از‌افتخار‌مردان‌ايراني‌در‌كوه‌هاي‌سريلانكا

يادگار امام همچنين روايتي از بازديد پروژه ساخت سد و انتقال آب توسط مهندسان ايراني درسريلانكا را به همراه عكس‌هايي منتشر كرد. آيت‌ا... سيد حسن خميني در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «امروز توفيق شد و با حضور در جمع كاركنان و مهندسين ايرانى سد «اوما اويا» در سريلانكا با يكى از افتخارات مردان سرزمين خودمان آشنا شوم. جمعى حدود 350 نفر ايرانى در كوه‌های بلند مركز سريلانكا مشغول ساختن سد و انتقال آب در اين كشور هستند. بى شك حضور مهندسين و توانايى‌های آنان در خارج از كشور و عرضه خدمات مهندسى به ساير كشور‌ها وقتى با موفقيت همراه باشد باعث افتخار هر ايرانى است. امروز با توجه به تعداد انبوه متخصصين می‌توان به اين نوع اشتغال‌زايى كه همراه با صدور فرهنگ ايرانى و اسلامى ماست، همت گماشت. علاقه كارگران مرا در هر مرحله شرمنده كرد. اميد است صنعت ما بتواند در آينده پروژه‌های بزرگى را به دست آورده و به سبب آنها ايران و ايرانى را بهتر به جهان معرفى كند.»

ديدار عمار حكيم با نوه امام

رئيس مجلس اعلاى اسلامي عراق با حضور در حرم امام خمينى ضمن اداى احترام به مقام شامخ امام با نوه محبوب امام، حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد على خمينى ديدار و گفت‌وگو كرد. در اين ديدار، نوه گرامي امام ضمن تمجيد از خاندان بزرگ حكيم و مجاهدات شهيد محمدباقر حكيم و مرحوم سيد عبدالعزيز حكيم از نقش حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد عمار حكيم و مجلس اعلاى اسلامي عراق درگذشته و حال تقدير كرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد على خمينى اوضاع امروز عراق را اوضاعى بغرنج توصيف كرد و ادامه داد: الحمدا... ارتش و نيروهاى مردمى (حشد الشعبى) در ميدان مبارزه با داعش موفقيت‌هاي بزرگى به دست آورده‌اند و به حول و قوه الهى در سال‌ها و بلكه ماه‌هاي آينده خطر داعش به عنوان يك دولت در خاك عراق به پايان خواهد رسيد. سيد على خمينى ضمن اشاره به نقش ارزشمند آيت ا... العظمى سيستانى در دوران جديد عراق افزود: حضور اين عالم ساده‌زيست و مديريت ايشان در عراق واقعا عجيب و پربركت بوده است. نوه گرامي امام افزود: شايد مردم ايران ندانند كه آيت ا... سيستانى به عنوان يك مرجع بزرگ شيعه، در منزل محقر و قديمى خود حتى از موتوربرق هم استفاده نمي‌كنند و در نجف كه روزانه ده ساعت برق قطع مي‌شود ايشان همچون مردم فرودست در گرما و تاريكى زندگى مي‌كنند. اين همان عاملى است كه در كنار تدبير صحيح سياسى عامل اين شده است كه ايشان به عنوان يك ملجأ و پناه براى مردم عراق محسوب شوند. او در بخش ديگرى از سخنانش ضمن تاييد سخنان سيد عمار حكيم، به حساسيت كشورهاى مرتجع منطقه اشاره كرد و گفت: شايد فارس شيعه براى اين كشورها قابل‌تحمل باشد اما عرب شيعه على بن ابي‌طالب(ع) در مهد كشورهاى متعصب سنى غيرقابل‌تحمل است و يكى از علل ناآرامي در عراق همين حضور پررنگ شيعيان در ميدان عمل است. حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد على خمينى گفت: از برنامه‌هاي قطعى دشمنان شيعه براى دوران پسا داعش ايجاد اختلاف ميان شيعيان است؛ لذا بايد همه، چه در ايران و چه در عراق هوشيار باشيم كه گروه‌هاي شيعه دچار اختلاف و تشتت نشوند. سيد على خمينى در پايان سخنانش با اشاره به تفوق جمهورى اسلامى ايران بر تروريست‌ها و دشمنان داخلي‌اش ابراز اميدوارى كرد كه مردم بي‌دفاع عراق هر چه زودتر روى آرامش را ببينند.

تمجيد حكيم از مقام امام راحل

همچنين در اين ديدار حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد عمار حكيم رئيس مجلس اعلاى اسلامي عراق ضمن گراميداشت ياد و نام امام خمينى گفت: امام خمينى وفاى بسيار زيادى نسبت به مردم عراق داشت و حتي در جنگ با عراق هم علاوه بر دفاع از خاك خود به فكر مردم بي‌پناه عراق بود. سيد عمار حكيم، امام خمينى را مردى بزرگ ناميد كه انقلابى بزرگ را رهبرى كرد و توانست امنيت و آرامش را در ايرانِ پس از انقلاب حاكم كند. رئيس مجلس اعلاى اسلامي عراق مشكلات پيش روى عراق را حاصل سال‌هاي سال دانست و افزود: از سال 1991 ميلادى مردم عراق با مشكلات پي‌درپي از تحريم تا جنگ و از روند انتقال قدرت تا داعش، مواجه‌اند. او درعين‌حال مشكلات عراق را قابل‌حل اما زمانبر ارزيابى كرد و ابراز اميدوارى كرد كه مشكلات اين كشور بزرگ به‌مرورزمان حل شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه