کـوتـــاه

اعتیاد رایانه‌ای 30 درصد دانش آموزان

ایسنا: یک کارشناس فضای مجازی نیز با اشاره به ارتباط بین فضای مجازی و مواد مخدر گفت: در این باره دو تعریف متمایز وجود دارد، اولین بحث مربوط می شود به حضور مواد مخدر در فضای مجازی و دیگری فضای مجازی مخدر است. روح‌ا... مومن نسب، با بیان این که فضای مجازی به تنهایی می تواند نوعی از اعتیاد را به همراه داشته باشد، گفت: برخی از ابزارهای فضای مجازی با ایجاد وابستگی های شدید، زمینه اعتیاد افراد به این فضا را فراهم می کنند.این کارشناس فضای مجازی با اشاره به افت تحصیلی اکثریت دانش آموزان ایرانی، گفت: در سال اخیر ۸۰ در صد از دانش آموزان ایرانی با معدل میانگین ۱۲ دوران تحصیلی خویش را طی و سپری کرده اند و متاسفانه امروزه ۳۰ درصد از دانش آموزان هشت تا ۱۴ ساله به بازی‌هایی همچون «کلش آف کلنز»، «پوو» و... اعتیاد پیدا کرده و وابستگی عمیقی دارند.

 

کشف شیر سلاخی‌شده در مشهد

مهر: مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از کشف یک تخته پوست و سر تازه سلاخی شده یک شیر از منزلی مسکونی در مشهد خبر داد.حمید صالحی دراین باره گفت: صبح سه شنبه درپی دریافت گزارشی موثق مبنی بر مشاهده یک تخته پوست شیر در منطقه خواجه ربیع مشهد، ۱۰ تن از ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان و کارشناسان واحد حقوقی و بازرسی به محل گزارش شده عزیمت کردند. او ادامه داد: طی بازرسی از این منزل مسکونی، اجزای کامل یک شیر نر شامل پوست کامل به همراه سر کشف و ضبط شد.صالحی ضمن اشاره به تنظیم صورتجلسه تخلف، اظهار داشت: متخلف برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی هدایت شد.مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: این پرونده مفتوح و در حال رسیدگی به منظور دستگیری همدستان احتمالی متخلف هستیم.

 

تغییر قانون حمل سلاح

تسنیم: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه نحوه حمل «سلاح شکاری» در صورت تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان تغییر می‌کند، گفت: در لایحه حمایت از محیط‌بانان به خواسته‌ها و کمبودهای محیط‌بانان توجه شده است. حمید‌رضا خیلدار درباره لایحه حمایت از محیط‌بانان که قرار است به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، اظهار کرد: این لایحه توسط سازمان محیط زیست تهیه شده و در حال حاضر برای بررسی در اختیار معاون اول رئیس‌جمهور قرار گرفته که به‌زودی بعد از رفع ایرادات، تقدیم مجلس خواهد شد.او ادامه داد: در این لایحه از یگان حفاظت محیط زیست نیز نظرخواهی به عمل آمد و ما هم برخی خواسته‌ها و کمبودها را گنجاندیم که امیدواریم مورد تایید مسئولان ذیربط قرار بگیرد و از دغدغه محیط‌بانان سختکوش کشور کاسته شود.

 

شنا به قیمت جان

تسنیم: رئیس سازمان امداد و نجات درباره وضعیت امدادرسانی در سواحل با اشاره به اینکه از ۳۴۰ منطقه آسیب‌پذیر ساحلی در مازندران فقط ۳۰ نقطه را می‌توانیم پوشش دهیم، گفت: بحث نجات غریق برعهده ناجیان غریق است که مسئولیت آن بر عهده سازمان ورزش و جوانان است.ناصرچرخساز، افزود: متاسفانه تعداد نقاط حادثه‌خیزی که شنا در آن مناطق ممنوع است و مردم هم بیشتر در این مناطق دچار آسیب می‌شوند، زیاد است و امکان ارائه خدمات در همه مناطق وجود ندارد. به عنوان مثال، از 340 منطقه آسیب‌پذیر در استان مازندران فقط 30 یا 40 نقطه را می‌توانیم پوشش دهیم در حالی که تمام نقاط نیاز به وجود ناجیان غریق دارند. در صورتی که ما توانمندی این را نداریم که در همه نقاط آسیب‌پذیر وارد شویم. استانداری هم همینطور، چون از حد امکان آنها نیز خارج است.

 

شیوع اعتیاد 2 برابر شد

ایرنا: رئیس انستیتو روانپزشکی تهران می گوید: شیوع اعتیاد به انواع مواد اعم از مواد مخدر، روانگردان، سیگار و قلیان در یک دهه گذشته بین دو تا سه برابر شده است.جعفر بوالهری درباره وضعیت اعتیاد و روند تغییرات آن را در کشور گفت: شواهد نشان می دهد، وضعیت اعتیاد در ایران رو به بدتر شدن است، رشد شتابنده و افزایش یابنده ای دارد و این مساله به همه انواع اعتیاد اعم از سبک و سنگین و مواد سنتی و صنعتی مربوط می‌شود. او افزود: برآورد عددی از رشد اعتیاد در کشور نداریم، چون متولیان اعلام آمار، اعداد و ارقام را پنهان می کنند و حتی در اختیار متخصصان نیز قرار نمی دهند اما من به عنوان یک متخصص که سال هاست روی مسائل اجتماعی ایران تحقیق می کنم معتقدم، شیوع اعتیاد در کشور طی یک دهه گذشته بین دو تا سه برابر شده است.

 

۷۰۰ هزار آلزایمری در کشور

مهر: رئیس دبیرخانه سالمندان با اشاره به وجود ۷۰۰ هزار بیمار آلزایمری در کشور گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که نسل جدید علاقه‌ای به نگهداری پدر و مادران خود ندارند.فرید براتی سده، با بیان اینکه از دو دهه پیش علائم سالمندی در جامعه در حال نمایان شده بود، افزود: از همان زمان هشدارهایی در خصوص پیر شدن جامعه ارائه دادیم اما کسی توجه نکرد. بی توجهی سازمان های متولی از جمله بهزیستی به هشدارهای سالمند شدن جمعیت اگر نگوییم خیانت به جامعه ایرانی دستکم نوعی کم‌کاری است که باید به سرعت جبران شود.رئیس دبیرخانه سالمندان تاکید کرد: پیر شدن جامعه و مراقبت از سالمندان یک مساله چالشی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است به طوری که امروزه حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور چین سالمند هستند و این آمار اگرچه در کشور ما حدود هشت درصد است اما جمعیت ما به سرعت در حال پیر شدن است.

آلودگی هوای مهران

ایسنا: معاون پایش و نظارت محیط‌زیست ایلام گفت: طبق آخرین پایش‌ها وضعیت آلودگی هوای شهرستان مهران سه برابر حد مجاز است.علی‌طاهر سارایی، اظهار کرد: طبق آخرین پایش‌ها توسط دستگاه‌های آلودگی‌سنج در حال حاضر میزان غلظت آلودگی هوا در شهرستان مهران سه برابر حد مجاز بوده و شهرستان دهلران در وضعیت هشدار است. او افزود: با توجه به بررسی‌ها و پایش دقیق، روند گرد و غبار در این شهرستان‌ها فعلا پایدار است.شدت آلودگی هوا به حدی بود که کمیته‌ اضطرار آغاز کار دستگاه‌های اداری این دو شهرستان را با دو ساعت تاخیر اعلام کرد.

 

برخورد با مدیران متخلف

ایلنا: وزیر آموزش و پرورش گفت: با مدیران متخلف و سهل انگار در امر نگهداری مدارس برخورد می‌شود. علی اصغر فانی، ‌با اشاره به اهمیت نگهداری فضای مدارس عنوان کرد: من امسال را سال تعمیر ونگهداری فضاهای آموزشی نامگذاری می‌کنم و سازمان نوسازی، ‌توسعه و تجهیز مدارس کتابچه‌ای را با موضوع وظایف مدیران در حفظ و نگهداری فضاهای آموزش تهیه و به مدارس ارسال کند تا مدیران طبق آن به انجام وظیفه بپردازند. او تعمیر و نگهداری مدارس را از واجبات دانست.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه