رئیس مرکز آمار ایران:

سرشماری ربطی به قطع یارانه‌ها ندارد

آرمان امروز- امیر داداشی: «مرکز آمار هیچ ارتباطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارد و سرشماری این مرکز و اطلاعات به دست آمده از این طریق هیچ‌گونه کاربردی برای آن مجموعه ندارد.» این اظهار نظر را روز گذشته رئیس مرکز آمار در حالی انجام داده است که با وجود اصلاح قانون بودجه 95 همچنان باید منتظر قطع یارانه اقشار پر درآمد جامعه باشیم.
 اولین دوره سرشماری دو مرحله‌ای
در آخرین روزهای کاری مجلس نهم بود که بالاخره مصوبه قطع یارانه 24 میلیون نفر ایرانی به دولت محول شد و دولت یازدهم که مجری مصوبات مجلس بوده و هست نیز به‌ناچار ملزم به اجرای این شیوه شد. همچنین بررسی بودجه سال جاری به لحاظ انتظار دولت از نتایج برجام و همچنین تداخل با تدوین برنامه ششم توسعه به تاخیر افتاد. دولت در لایحه بودجه سه دهک یارانه‌بگیران را از شمول دریافت یارانه خارج کرد. البته قبلا نیز دولت یازدهم با یک فراخوان عمومی درخواست کرده بود کسانی که نیازمند یارانه نیستند از این طرح انصراف دهند، اما این فراخوان نتیجه‌ای بس ضعیف داشت. البته در طول بررسی‌ها گفته شده است که یارانه تمام افرادی که زیر ۳۵ میلیون تومان در سال درآمد دارند همچنان برقرار است، اما هنوز معلوم نیست که این تعداد چند نفرند. بر همین اساس مسئولان دولت تعداد یارانه‌بگیرانی را که قرار است حذف شوند افزون بر هفت میلیون نفر حساب کرده‌اند. اما نحوه شناسایی این افراد هم هنوز مشخص نیست. به همین جهت بسیاری از شهروندان به معیارهای تعیین شده اعتماد ندارند و گاهی شایعاتی مبنی بر معیارهای حذف و نحوه شناسایی افراد در سطح جامعه مطرح می‌شود. به عبارتی برخی افراد از سرشماری و پایش معتادان گرفته تا مساله سرشماری سراسری را بابت قطع یارانه‌ها می‌دانند. اینک با نزدیک شدن به اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن رئیس مرکز آمار تمام شایعات مطرح شده مبنی بر ارتباط میان سرشماری و قطع یارانه‌ها را رد کرد و گفت: مرکز آمار هیچ ارتباطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارد و سرشماری این مرکز و اطلاعات به دست آمده از این طریق هیچ‌گونه کاربردی برای آن مجموعه ندارد. به گزارش میزان امیدعلی پارسا  با اشاره به آغاز سرشماری نفوس و مسکن از سوم مهر، اظهار داشت: سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن از سوم تا 24 مهر به صورت اینترنتی آغاز می‌شود و با سرشماری حضوری از 25 مهر به مدت یک ماه ادامه پیدا می‌کند. او تصریح کرد: سرشماری سال جاری نخستین سرشماری است که به دو شکل اینترنتی و حضوری انجام می‌شود. پارسا افزود: ایران با اجرای اینترنتی هشتمین سرشماری نفوس و مسکن در
سال 1395 در جمع کشورهای دارای نظام آماری مدرن قرار می‌گیرد. مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: تا سال 1390 سرشماری در ایران به صورت سنتی و چهره به چهره انجام می‌شد. در آن سرشماری 50 سوال اولویت‌بندی و پرسیده شد، در حالی که امسال تعداد این سوال‌ها به 29 سوال کاهش یافته است. این مسئول تاکید کرد: دلیل چنین موضوعی این است که بخشی از اطلاعات مورد نیاز از طریق پایگاه‌های داده شکل گرفته در داخل کشور تامین می‌شود. رئیس مرکز آمار با اشاره به ضریب نفوذ 45 درصدی اینترنت در کشور عنوان کرد: انتظار داریم حداقل 45 درصد مردم از طریق اینترنتی در سرشماری شرکت کنند. پارسا ادامه داد: در صورت محقق شدن این امر به باشگاه کشورهایی که از این طریق سرشماری انجام داده‌اند، می‌پیوندیم. او تاکید کرد: مردم ایران باید قانونی، شرعی و اخلاقی در آمارگیری سال 1395 شرکت کنند و‌ آگاه باشند که تکمیل این اطلاعات به نفع کشور است.
رئیس مرکز آمار گفت: سوالات اصلی در این سرشماری درباره جمعیت، سواد، مهاجرت، محل سکونت و زاد و ولد است. اینها اطلاعات اولیه است که برای هرگونه برنامه‌ریزی به آنها نیاز داریم. پارسا ادامه داد: همچنین سوالاتی راجع به نوع فعالیت و اشتغال افراد پرسیده می‌شود که البته هیچ‌گونه سوالی درباره میزان درآمد افراد مطرح نیست. این مقام مسئول تصریح کرد: در سرشماری ثبتی مبنا که امید داریم در آینده به آن برسیم تمام اطلاعات کدبندی شده و همه آنها در مرکز آمار ثبت می‌شود و اشخاص و افراد بدون نیاز برنامه‌ریزان می‌توانند از این اطلاعات به طور دیجیتالی استفاده کنند.
او افزود: نقطه نهایی آمارگیری در سطح جهان به این شکل است که اطلاعات افراد، خانوارها و بنگاه‌ها قابل شناسایی نباشد. امیدعلی پارسا خاطرنشان کرد: در گذشته درخواست‌های زیادی از مراجع مختلف به مرکز آمار می‌آمد که حتی در یک مورد هم هیچ‌گونه اطلاعاتی از افراد در اختیار این مراجع قرار نگرفته است. رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: مرکز آمار هیچ ارتباطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارد و سرشماری این مرکز و اطلاعات به دست آمده از این طریق هیچ‌گونه کاربردی برای آن مجموعه ندارد. پارسا گفت: هزار جایزه یک میلیون تومانی برای کسانی که به صورت اینترنتی اطلاعاتشان را تکمیل کنند در نظر گرفته شده است. رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به بسیج شدن 40 هزار نفر برای بازه یک ماهه زمان آمار گیری عنوان کرد: تقاضا دارم در این مدت کمپین حمایت از مامور آمارگیر ایجاد شود. پارسا توضیح داد: بعد از شرکت در آمارگیری به صورت اینترنتی یک کد آماری هم در انتهای فرایند اینترنتی تکمیل اطلاعات و هم به صورت پیامکی برای افراد ارسال می‌شود.
زاهدیان قائم مقام ستاد سرشماری سال 95 نیز اظهار داشت: اگر آمارگیری به صورت کاغذی انجام می‌شد نیاز به 60 هزار نیرو وجود داشت، اما با اینترنتی شدن آمارگیری نیروهای مستقیم مشارکت کننده در آمار گیری به 25 هزار نفر کاهش می‌یابد که این موضوع باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود. گفتنی است سرشماری جامع نفوس و مسکن طرحی است که از سال 1335 تا 1385 به طور مرتب هر 10 سال یک‌بار اتفاق می‌افتاد که از آن سال به دوره پنج ساله تقلیل یافت و نیمه دوم امسال قرار است هشتمین دوره طرح سرشماری نفوس و مسکن انجام شود.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه