روبـــه رو

الياس نادران قصد رقابت با روحاني را دارد؟
باز هم يك سمناني در انديشه پاستور!
در چند روز گذشته مبهم‌ترين قسمت اصولگرايان نيز از نامزد انتخاباتي خود رونمايي كرد و زمزمه‌هاي حضور الياس نادران به عنوان رقيب حسن روحاني در انتخابات سال ۹۶ شنيده شد. ايلنا نوشت؛ «در سال ۵۷ در شهرستان علي‌آباد كتول دوستاني كه كار مبارزه را انجام مي‌دادند به يك جمع‌بندي رسيدند كه براي مقابله با تحركات نظامي رژيم بايد ابزار لازم را داشته باشيم، به همين دليل هم دنبال ساخت مواد منفجره رفتيم و اتفاقي كه براي ما افتاد، شب عاشوراي سال ۵۷ بود. قبل از آن هم دوستان زحمت‌هاي زيادي كشيده بودند. يك خانه‌اي بود كه در آن حدود پنجاه تا از نارنجك‌هاي دستي كه ساختيم جمع آوري كرده بوديم. يكي از اينها منفجر شد، در دست من منفجر شد، يكي از دوستاني كه با ما بود شهيد شد و من مجروح شدم.» اين حوادث داستان فردي را آغاز مي‌كند كه شايد نقطه اوج فعاليت او انتخابات رياست‌جمهوري آينده باشد: الياس نادران! عضو جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي که به مرور از يك حزب در حاشيه به يك حزب جريان‌ساز در ميان اصولگرايان تبديل شد. در انتخابات مجلس دهم نيز اين جريان دست بالا را در تنظيم ليست انتخاباتي اصولگرايان داشت. با اين حال نفوذ رسانه‌اي ايثارگران انقلاب اسلامي به اندازه‌اي بود كه اجازه ندهند بعد از شكست اصولگرايان در انتخابات نقدي عليه اين جريان در رسانه‌هاي اصولگرا منتشر شود. اما اوج شكست‌هاي ايثارگران در انتخابات رياست‌جمهوري ۹۲ بود. اين جريان سياسي اميد زيادي داشت كه بتواند ميان اصولگرايان وحدت به وجود بياورد. زاكاني براي انتخابات اعلام نامزدي كرد و الياس نادران نيز به عنوان رئيس ستاد انتخاباتي او (تحت‌عنوان جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامي) معرفي شد. سرانجام زاكاني ردصلاحيت شد و تشكيلات او تمام قد پشت ‌سر حدادعادل قرار گرفت. اما انصراف حدادعادل بيشتر و بيشتر اين جريان را زير فشار انتخاب بين قاليباف و جليلي قرار داد و در نهايت همه با هم از روحاني شكست خوردند. البته زاكاني سال‌هاست عضو شوراي مركزي جمعيت ايثارگران نيست و در حزبي همسو و نزديك به جمعيت ايثارگران به‌نام جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي فعاليت مي‌كند كه اتفاقا الياس نادران نيز از اعضاي شوراي مركزي اين جمعيت به‌شمار مي‌رود و تنها فردي است كه همزمان در شوراي مركزي هر دو تشكيلات حضور دارد. وي در انتخابات اخير مجلس تهران با هفتصد و بيست هزار راي در رده چهل و ششم قرار گرفت و از راهيابي دوباره به خانه ملت بازماند.
 اقتصاددان يا ديپلمات؟
همايش بزرگ اصولگرايان تهران با عنوان خسارت محض روز يكشنبه برگزار شد. حاضران در جمع كه بيش از هر كسي از يك‌رقمي شدن نرخ تورم و افزايش رشد اقتصادي كشور خبر داشتند سعي كردند اشكالات قراردادهاي نفتي و ساير توافق‌هاي بين‌المللي ايران را بهانه‌اي براي حمله به دولت روحاني قرار دهند. با اين خط‌مشي به‌نظر مي‌رسد چهره‌هاي اقتصادداني مثل احمد توكلي و نادران شانس كمتري براي جلب‌حمايت همه اصولگرايان براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري را خواهند داشت و شانس ديپلمات‌هاي اصولگرا و چهره‌هايي شبيه سعيد جليلي همچنان بالا خواهد بود.
 و باز هم سمنان
طبق گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس، استان سمنان بيشترين تعداد نماينده را نسبت به جمعيت استان دارد. در عين حال اين استان تا به حال دو رئيس‌جمهور را هم به ايران معرفي كرده و شايد الياس نادران سومين فردي باشد كه از اين ديار راهي پاستور شود.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه