بررسی تاثیر امواج و پارازیت‌ها بر سلامت جامعه

باروری تحت تاثیر پارازیت‌ها

 دلیل ناباروری20 درصد زوج‌های ایرانی آلاینده‌ها هستند. با این وجود هنوز تحقیقات مستندی درباره تاثیرآلاینده‌های زیست محیطی مانند پارازیت‌ها و تشعشات الکترومغناطیسی بر ناباروری، سلامت نوزادان و سقط‌های مکرر انجام یا منتشر نشده است، هر چند بسیاری از کارشناسان نسبت به این موضوع هشدار داده اند. اما متاسفانه یکی از عوامل ایجاد سرطان استفاده از ماکروویو در آشپزخانه‌‌هاست. از دیگر عوامل ابتلا به سرطان می‌توان به آنتن‌های تلفن‌های همراه اشاره کرد. این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که تاثیر امواج بر نوزاد و ورزشکار متفاوت است و به فاصله شخص با امواج نیز بستگی دارد، اما هنوز آمار دقیقی از سوی مراکز بهداشتی و وزارت بهداشت و درمان مبنی بر تاثیر منفی امواج بر جسم منتشر نشده است. اثر مخرب امواج به طول موج بستگی دارد و هر چه کوتاه تر باشد مخرب تر است. همچنین کسانی که نسبت به استفاده از اینترنت وایرلس در خانه نگران هستند باید بدانند که خطر استفاده از آن به دلیل طول موج بالا اندک است. اختلاف نظرها درباره تاثیر آلودگی هوا و آلودگی امواج پارازیت برسلامتی افراد ادامه دارد. این در حالی است که ناهنجاری ژنتیکی در سال‌های اخیر متاثر از پارازیت‌ها و امواج پارازیت است. پژوهش‌های مستقل هم نشان داده مرده‌زایی، معلولیت نوزادان و سقط جنین خود به ‌خود در زنانی که در مناطق با آلودگی هوا زندگی می‌کنند، بیشتر است. میزان باروری در سطح جهانی طی پنجاه سال اخیر تقریبا به نصف کاهش یافته و میزان ناباروری به طور مرتب در حال افزایش است. علل فیزیکی و شیمیایی همچون دما، فعالیت‌های بدنی زیاد، فعالیت در محیط گرم، امواج موبایل، رادیوتراپی و پارازیت از جمله علل مهمی‌اند که می‌توانند به‌ شدت بر باروری اثر بگذارند، عملکرد طبیعی هورمون‌ها را دچار اختلال کنند و سبب پایین آمدن کیفیت اسپرم‌ها و تعداد، حرکت و شکل آنها شوند. در سال‌های اخیر غیر از وزارت بهداشت و درمان که البته مرجع اصلی تحقیق و پ‍ژوهش در ارتباط با بیماری‌ها و سلامت جامعه است، تعداد زیادی از مراکز دانشگاهی و پژوهشی و نیز بسیاری از پزشکان نسبت به افزایش معلولیت نوزادان، سقط جنین و مرده‌زایی هشدار دادند. به گزارش ایلنا، در این زمینه معصومه آباد عضو شورای شهر تهران درباره تاثیر پارازیت‌ها گفت: اطلاعات و آمار دقیقی درباره میزان اثرگذاری آلودگی هوا یا امواج بر ناهنجاری‌های ژنتیکی نوزادان در اختیار نیست، اما یقینا در دوران بارداری به‌ ویژه دوماه اول تکامل و تمایز جنینی وجود دارد و آلودگی محیطی و هوا تاثیرگذاری بالایی دارد‌. شورای شهر تهران در سال‌های اخیر جزو معدود نهادهایی بوده که به‌ویژه نسبت به عوارض ناشی از امواج مختلف بر سلامت افراد جامعه هشدار داده است و افزون بر این شهرداری تهران را ملزم به اجرای مصوبه‌ای برای ساماندهی آنتن‌ها، دکل‌ها و جلوگیری از آلودگی امواج در تهران کرده است.
 لباس‌های ضد موج برای زنان باردار
پارازیت‌ها و امواج الکترومغناطیسی بیش از آلودگی هوا برای زنان باردار مضر است. این تاثیرات تا جایی است که در همه کشورها برای زنان باردار لباس‌هایی طراحی شده که به لباس‌های ضد موج معروفند و زنان باردار با پوشیدن این لباس‌ها می‌توانند خودشان را از انواع تشعشات و مضرات آنها در امان نگه دارند. باید به این نکته توجه داشت که هر موج الکترومغناطیسی، پارازیت نیست و پارازیت‌ها در واقع نوع قوی و شدت یافته همین امواج الکترومغناطیسی هستند. همه تلفن‌های همراه، شبکه‌های ماهواره‌ای و حتی مایکرویو معمولی که در خانه استفاده می‌شود درصد بالایی از این تشعشات را در خود دارند که برای بدن مضر هستند. پژوهش‌های اخیر که در ژورنال‌های معتبر منتشر شده نشان می‌دهند که تشعشات و پارازیت‌ها با نارس بودن نوزادان همراه است و تمامی این عوارض ناباروری و تولد زودرس در شرایط سالم بسیار کمتر رخ می‌دهند. آمار رسمی اعلام شده از وزارت بهداشت و درمان می‌گوید سال91 نزدیک به ۱۱۰ هزار نوزاد نارس در کشور به دنیا آمده، یعنی به ازای هر ۱۰۰ تولد، نزدیک به هشت درصد نوزادان ایرانی، زودتر از موعد مقرر، پا به جهان گذاشته اند. این در حالی است که آلودگی هوا باعث می‌شود جنین نتواند از اکسیژن کافی برخوردار شود و به همین دلیل لاغر و زودتر از موعد مقرر، به دنیا می‌آید.
 آلودگی و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: افزایش آلودگی‌های هوا علاوه بر افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی موجب سقط جنین نیز می‌شود. رحمت‌ا... حافظی درباره آلودگی هوا اظهارکرد: درباره آلودگی هوا روز به روز با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم و این آلودگی تمام بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. به گزارش ایسنا، او بیان کرد: علاوه بر افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی، در ناهنجاری‌های مادرزادی نوزادان در حین تولد نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد و حتی باعث سقط جنین نیز می‌شود که باید هر چه سریع‌تر راهکاری را برای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفت؛ چرا که پیامدهای آن روز به روز افزایش می‌یابد و در زندگی شهروندان تاثیر بیشتری خواهد داشت.
 آلودگی‌هایی که موجب سقط جنین می‌شوند
یک متخصص زنان و زایمان عوامل و آلودگی‌هایی که موجب سقط جنین می‌شوند را برشمرد. زهرا سهیلی‌پور با بیان اینکه یکی از علل سقط جنین مادران وجود پارازیت‌های ماهواره‌ای است، اظهار کرد: سقط در زمان کمتر از پنج ماهگی بارداری برای جنین اتفاق می‌افتد، اما تاثیر پارازیت‌ها بر مرگ جنین هنوز ثابت نشده است. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آلودگی آب را از علل دیگر سقط جنین دانست و گفت: در صورت اثبات سرب در آب برخی مناطق، این امر می‌تواند در افزایش سقط جنین موثر باشد. سهیلی پور با بیان اینکه استفاده از وسایل آرایشی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، ادامه داد: اگر چه استفاده از رژ لب به دلیل داشتن سرب در زنان باردار مناسب نیست، اما لب به تنهایی نمی‌تواند جذب بالایی از سرب داشته باشد. او با بیان اینکه مواد آرایشی استاندارد حاوی سرب نیستند، اضافه کرد: اگر زنان باردار از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته و فاسد استفاده کنند، احتمال چنین امری امکان پذیر است، اما در هر صورت امکان جذب سرب از طریق فضا و تنفس برای زنان باردار بیشتر است. به گزارش ایسنا، این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: افزایش سن پدر و مادر در بارداری یکی دیگر از دلایل سقط جنین است، همچنین با افزایش سن والدین، ناهنجاری‌های کروموزمی در جنین نیز بیشتر می‌شود. در ضمن امواج بر روی جمعیت اثرات کوتاه مدت همچون سردرد یا حالت تهوع و استفراغ دارد. اثرات بلند مدتی نیز بر افراد مسن و سنین پایین تر می‌گذارد. در افراد مسن می‌تواند باعث آریتمی قلبی یا توقف قلب شود. در نوزادان و اطفال نیز در درازمدت مشکلات جسمانی ایجاد می‌کند و آنها را مستعد به سرطان خون می‌کند. هر چه این امواج مدت بیشتری با بدن برخورد داشته باشند خطرناک‌تر خواهند بود. از طرفی زمان برخورد این امواج هم آثار خاص خود را به دنبال دارد. همچنین تاثیر این امواج بر کودکان بیشتر از دیگر افراد جامعه است تا آنجا که کودکان خیلی زود به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. امواج پارازیتی بدون ضرر وجود ندارد. با وجود اینکه در زمینه پارازیت‌ها و خطرات آن مسئولان و کارشناسان نظرات متعددی دارند اما این امواج می‌تواند تاثیرات سوء فراوانی برای سلامت جامعه به دنبال داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه