طعم زندگی را با حسادت تلخ نکنید

طعم زندگی را با حسادت تلخ نکنید
آیا شما نسبت به وضعیت زندگی دوستانتان حسادت می‌کنید و یا ارتقای همکارتان را نمی‌توانید تحمل کنید، اینها ناشی از تجربه امری خطرناک به نام حسادت است. به نوعی می‌توان گفت حسادت یک «احساس دردناک و دیوانه کننده» است. پیامبر خدا(ص) در این باره می‌فرماید:آسایش حسود از همه کمتر است.حسادت تجربه ای بسیار خسته کننده است تا مادامی‌که فردی گرفتار حسد باشید شاید بتوان به صراحت گفت که روی آرامش را نخواهید دید. در صورتی که حسادت در یک رابطه حس مشترک دو طرف باشد، می‌تواند باعث تنش در روابط عاطفی، روابط خانوادگی و دوستی‌ها شود. با این حال، شما می‌توانید برای کاهش میزان حسادت از همین امروز برنامه وطرحی پیاده کنید تا طعم زندگی خود را با حسادت تلخ نکنید.
 حسادت را نادیده نگیرید
خود را در مورد این حس سرزنش نکنید و با خود کلنجار نروید. به یاد داشته باشید که حسادت یک احساس مشترک است، و هر کس آن را یک بار و هر از چند گاهی تجربه می‌کند.از کنار این حس به راحتی نگذرید. مهم این است که اجازه ندهید این حس بر زندگی شما را چیره شود. در مرحله اول قبول کنید که این حس در شما کمی‌از بقیه بیشتر است و باید بر آن فائق آیید. اگر شما این حس را کتمان کنید و نادیده بگیرید، هیچگاه قادر به غلبه بر آن نخواهید بود.
 احساساتتان را صادقانه بگویید
اگر شما در روابط عاطفی خود احساس حسادت دارید با شریک زندگی صحبت کنید، البته اگر به او اطمینان دارید و می‌دانید که او با شما صادق خواهد بود و از صحبت‌های شما سوء استفاده نخواهد کرد. دلایلی را که باعث ایجاد این حس در شما می‌شود برای او توضیح دهید و بگویید که چگونه این حس بر روی شما تاثیر منفی می‌گذارد. برای مثال، شما می‌توانید بگویند، «من اوقاتی را که تو در کنار دوستانت هستی و گذشت زمان را متوجه نمی‌شوی و از من هم دعوت نمی‌کنی تا در کنارت باشم، احساس می‌کنم چیزی را از من پنهان می‌کنی و احساس حسادت می‌کنم» بعد از اینکه شما توضیح دادید که چرا به او حسودی می‌کنید، به پاسخ او خوب گوش دهید. او ممکن است یک توضیح منطقی داشته باشد و ممکن است ذهن شما را از این احساس رها کند.
  مقایسه نکنید
از مقایسه خود با دیگران پرهیز کنید. با این کار شما هرگز از زندگی خود راضی و خرسند نخواهید بود و دائما در حال رقابت با دیگران هستید. اگر حس می‌کنید فردی از شما باهوش تر، زیباتر، جذاب تر، جوان تر و... است، توجه داشته باشید که این چیزها جرئی از او هستند و او هم نقص‌هایی دارد که شما در ظاهر نمی‌بینید. هیچ کس به صورت مطلق کامل نیست و هیچ چیز آنطور که عالی به نظر می‌رسد، نیست.
 دوره‌های آموزشی
از حس حسادت خود در جهت مثبت استفاده کنید و نیرویی مثبت از آن بگیرید. اگر نسبت به همکار خود که ارتقا یافته و یا دوستی که به مقاطع بالای تحصیلی رسیده است، حسادت می‌کنید، به جای اینکه وقت خود را صرف چنین فکرهایی ‌کنید، برای کلاس‌های آموزش کسب و کار یا هر دوره آموزشی دیگری متناسب با شغل‌تان استفاده کنید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه