نکاتی در مورد زوال عقل

نکاتی در مورد زوال عقل
هر سال بیش از 9/9میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا می‌شوند به این معنی که در هر 3/2 ثانیه یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود، با این حال زوال عقل در مراحل اولیه علائمی دارد که اغلب افراد متوجه آن نمی‌شوند.به گزارش ایندیپندنت، با افزایش تداوم شمار افراد مبتلا به زوال عقل، اقدامات زیادی برای تشخیص زودهنگام این بیماری در حال انجام است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که 65/7 میلیون نفر تا سال 2030 و 4/115 میلیون نفر در سال 2050 به این بیماری مبتلا شوند.با وجود شمار رو به رشد ابتلا به زوال عقل، مراحل اولیه ابتلا به این بیماری اغلب بسیار خفیف است به همین دلیل تا زمان پیری ابتلا به زوال عقل در این افراد نادیده گرفته می‌شود.در این گزارش به علائم مهمی که بسیاری از مردم آنها را نادیده می‌گیرند، اشاره شده است:
 تغییرات نامحسوس در حافظه کوتاه‌مدت
اختلال در حافظه علامت اولیه ابتلا به زوال عقل است این اختلال اغلب با مشکلات نامحسوس در حافظه کوتاه مدت شروع می‌شود مانند فراموش کردن. محل قرار دادن یک شیء و یا تلاش برای به یادآوردن علت ورود به یک اتاق مشخص. فرد مبتلا به زوال عقل می‌تواند اتفاقاتی را که سال‌ها پیش صورت گرفته است به یاد آورد اما نمی‌تواند بیادآورد که صبحانه چه خورده است.
 نوسانات خلقی
تغییر در خلق و خو در بیمار مبتلا به زوال عقل شایع است. اما شخص مبتلا نمی‌تواند این تغییر را در خود تشخیص دهد و این مشکل توسط اطرافیان فرد مبتلا تشخیص داده می‌شود.افراد مبتلا اغلب تغییرات شخصیتی را تجربه می‌کنند و این وضعیت اغلب قضاوت آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.یک نوع معمول تغییر شخصیت که از زوال عقل دیده می‌شود تغییر رفتار از شیوه خجالتی به دوستانه و اجتماعی است.
 اختلال در یافتن کلمات مناسب
فرد مبتلا به زوال عقل نمی‌تواند لغات مناسب را برای بیان خود بیابد محاوره با آنها مشکل است و برای رسیدن به نتیجه وقت بیشتر از معمول باید صرف کنید.
 مشکل در انجام وظایف عادی
تلاش بیشتر برای انجام وظایف عادی می‌تواند علامت این باشد که فرد در مراحل اولیه زوال عقل بسر می‌برد.این وضعیت معمولا با مشکل داشتن در انجام کارهای پیچیده تر مانند تراز بستانکاری و بدهکاری و یا انجام بازی‌هایی که قوانین زیادی دارند، آغاز می‌شود.
 بی‌تفاوتی
بی تفاوتی یا بی حالی معمولا در مراحل اولیه زوال عقل رخ می‌دهد.فرد مبتلا به این علائم، علاقه خود را به سرگرمی‌ها و یا فعالیت‌ها از دست می‌دهد که برخی اوقات به این معنی است که آنها به نظر می‌رسد در صرف وقت با دوستان و خانواده بی احساس و بی علاقه هستند.
 دشواری در پیگیری روال داستان
درست همانطور که فرد مبتلا به زوال عقل در پیدا کردن و استفاده از لغات مناسب برای مکالمه مشکل دارد، پیگیری مطالبی نیز که تعریف می‌شوند، برای این افراد دشوار است؛ به طوری که می‌توان گفت تلاش برای پیگیری مکالمات و یا برنامه‌های تلویزیونی از علائم اولیه بیماری زوال عقل است.
 کاهش حس جهت‌یابی
حس جهت یابی و یا جهت یابی فضایی معمولا با ابتلا به زوال عقل شروع به وخیم شدن می‌کند، به این معنی فرد مبتلا علائمی را که پیشتر می‌شناخت، دیگر نمی‌شناسد و جهت‌هایی را که معمولا استفاده می‌کرد، فراموش می‌کند؛ این موضوع می‌تواند پیروی از یک سری جهت‌ها و دستورالعمل‌های گام به گام را برای وی دشوار سازد.
 تکرار کردن
کاهش حافظه و تغییرات رفتاری که با زوال عقل شروع می‌شوند، باعث می‌شود که افراد مبتلا وظایف روزانه خود را تکرار کنند و یا سوال‌هایی را که در یک گفت گو به آنها پاسخ داده شده است، دوباره تکرار کنند. همچنین می‌تواند گاهی اوقات به وسواس در جمع آوری وسایل منجر شود.
 تلاش برای سازگاری با تغییر
نبود توانایی در تطابق یافتن با تغییر، یک علامت معمول در مراحل ابتدایی زوال عقل است زیرا نبود توانایی در به یاد آوردن افراد آشنا و یا پیگیری مطالبی که دیگران در حال گفتن آن هستند، می‌تواند باعث ترس از تغییر شود.به همین دلیل، افراد مبتلا به زوال عقل به انجام کارهای روزمره علاقه مند هستند، اما از امتحان تجربه‌های جدید واهمه دارند.

علت پای پرانتزی از کودکی تا سالمندی
یک متخصص ارتوپدی علل پرانتزی شدن پاها در سنین مختلف را توضیح داد.دکتر رضا عبدی، اظهار کرد: پای پرانتزی یا ژنو واروم به وضعیتی گفته می‌شود که در حالت ایستاده زانوها از هم فاصله بیشتر از حد نرمال داشته باشند.وی با بیان اینکه بد شکلی‌های زاویه‌دار اندام‌های تحتانی در کودکان به طور شایع علت مراجعه والدین کودکان به کلینیک‌های ارتوپدی است، ادامه داد: بیماری پای پرانتزی علت‌های مختلفی دارد. تا سن دو سالگی شایع‌ترین نوع علت این بیماری نوع فیزیولوژیکی آن است که باعث نگرانی والدین می‌شود.عبدی با بیان اینکه در نوع فیزیولوژیک این بیماری معمولا چرخش به داخل اندام تحتانی نیز موجود است، بیان کرد: علت این بیماری نامشخص بوده، اما با عبور سن از دو سال شروع به بهبود می‌کند و نیازمند اقدامات درمانی نیست. در سنین پس از دو سال نوع فیزیولوژیک در این بیماری وجود ندارد و غالبا موارد بیماری ژنوواروم دیده می‌شود.این متخصص ارتوپدی فلوشیپ ارتوپدی تاکید کرد: همچنین زاویه‌دار شدن و حالت پرانتزی به علت ترکیب چرخش خارجی مفصل ران و چرخش داخلی استخوان ساق است.عبدی افزود: این حالت زاویه‌دار شدن استخوان‌های ساق و ران ممکن است در سطح جلویی یا به صورت زاویه‌دار شدن در جهت جلو و عقب یا ترکیبی از این دو حالت ایجاد شود.وی یادآور شد: بیماری بلانتر و راشیتیسم، بیماری‌های دیس پلازی استخوانی به معنای بیماری‌های ژنتیک استخوان، بیماری‌های دستگاه گوارش مانند بیماری سلیاک و بیماری‌های سوء تغدیه در تمام موارد نیازمند درمان‌های تخصصی هستند. بیماری پای پرانتزی در سنین مختلف از خردسالی تا پیری می‌تواند اتفاق افتد.عبدی عنوان کرد: زانوهای پرانتزی در بزرگسالی می‌توانند به علت باقی ماندن اثرات این بیماری‌ها از کودکی باشد که به علت عدم انتقال مساوی وزن در ناحیه زانوها باعث آرتروز زودرس در بیمار شود.این فلوشیپ ارتوپدی با بیان اینکه در تمام موارد این بیماری، مشاوره پزشک لازم است، خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از پیشرفت روند فرسایش در زانوها، تمام موارد و حتی اگر در شروع بدون علامت و بدون درد باشند، پس از انجام تصویربرداری مناسب و تایید تشخیص، نیازمند درمان مناسب با توجه به علت ‌آن خواهد بود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه