بخشیدن را یاد بگیرید

بخشیدن را یاد بگیرید
باید بدانیم که به جای انتقام می‌توانیم کاری کنیم که نتیجه مثبت و بهتری داشته باشد و آن گفتن این جمله است: شما را می‌بخشم. بخشیدن به معنای تسلیم شدن نیست بلکه به این منظور است که این هم بگذرد. وقتی فرد آزاردهنده را می‌بخشید از نظر هیجانی دیگر به او پایبند نشده اید. بخشش شما را از کابوس فرد دیگری خلاص می‌کند و به شما امکان زندگی پسندیده و آرامی را می‌دهد.وقتی آدمی خشمگین می‌شود ممکن است احساس مسئولیت بیشتری بکند اما بخشش کم کم احساس قدرت بیشتری را القاء می‌کند. وقتی کسی را می‌بخشید قدرت صلاح دید شما احیاء می‌شود. مهم نیست که فرد لایق بخشش باشد، شما سزاوار رهایی هستید.دلیل دیگری که ممکن است ما را از بخشش باز دارد می‌تواند احساسی چون ضعف باشد. بعضی‌ها فکر می‌کنند بخشیدن یعنی این که آنها اشتباه کرده‌اند و حق با دیگری است. بخشش فقط بیرون کشیدن خنجر از شکم تان است. بخشش همانقدر که برای جسم خوب است برای روان نیز گوارا و خوب می‌باشد. زنده کردن و زنده نگه داشتن جراحات گذشته برای سلامتی ضرر دارد. ثابت شده است که حتی یادآوری ساده یک واقعه که باعث خشمگین شدن فرد می‌شود استرس آور است. ابتدا احساس‌های منفی همچون خشم و غمگینی و خجالت را تحمل می‌کنید، بعد سعی می‌کنید از آنچه اتفاق افتاده سر در بیاورید یا به بررسی این پیشامدها می‌پردازید. بعضی افراد ممکن است هیچ وقت به مراحل نهایی بخشش دست پیدا نکنند.
 پیشنهادها
 با آزردگی کوچک شروع کنید؛ آزردگی و دلخوری جزیی که از سوی غریبه‌ها، دوستان، آشنایان و حتی صمیمی ترین فرد حاضر در زندگی تان بر شما وارد می‌شود و موجب تکدر خاطر و دل شکستگی تان می‌شود را نادیده بگیرید. زیرا شما را برای امر خطیر و نخستین گام بخشیدن آزارهای اصلی آماده می‌سازد.
 خودتان را از احساس‌های مضر و منفی رها کنید؛ احساس خشم و یا ناامیدی خود را برای یک دوست و یا مشاوری دلسوز و مورد اعتماد بازگو کنید. این عمل تجربه نیرومندی را برای گوش فرا دادن به شما می‌بخشد و می‌توانید بدون خطر بدون هیچ خطر بازگویی یا انجام چیزی که بعدها غم آن را بخورید بر احساسات خود فائق آئید. همچنین با این رفتار می‌توانید از نمودهای منفی ناشی از خشم نیز دوری و اجتناب کنید.
 به فردی که شما را آزرده خاطر کرده است نامه بنویسید؛ جزئیات حقیقتی را که اتفاق افتاده به همان گونه که آن را تجربه کرده‌اید و یا آن را مشاهده کرده‌اید بدون هیچ گونه دخل و تصرفی بنویسید. سعی کنید اگر برایتان مقدور است نامه خود را به دست فردی که شما را آزرده است، به طریقی برسانید و برای تخلیه کامل هیجان و برطرف کردن مساله به صورت بنیادی، بهتر است در کمال آرامش با فرد مورد نظر راجع به محتویات نامه به گفت‌وگو بنشینید و اشتیاق خود را برای برطرف کردن سوءتفاهمات و ناراحتی بیان کنید و در صدد رفع کامل مشکل برآیید، اما اگر این کار امکان پذیر نیست پیشنهاد می‌شود نامه نوشته شده را در آب روان وجاری رها کنید. اگر فردی که شما را آزرده است فوت کرده، نامه را پس از نوشتن بسوزانید. روش سمبلیکی که خشم را کاملا می‌سوزاند و از بین می‌برد.
 احساس نکنید که مقابله کردن و رو در رو شدن ضروری است؛ بخشش می‌تواند بدون دخالت یا آگاهی کسی هم اتفاق بیفتد. افرادی را که می‌بخشید، ممکن است هرگز نفهمند که در حق شما اشتباه کرده‌اند و یا حتی در صورت آگاهی نیز، خود را نه تنها گناهکار و متهم قلمداد نکنند بلکه محق بر این عمل نیز بداند؛ با این تفاسیر شما باز مبادرت به عمل بخشش کنید زیرا آنچه که مهم است فائق آمدن شما بر خشم تان است.
 با همدلی گوش فرا دهید؛ اگر با کسی که مخالف شما می‌باشد رودررو قرار گرفتید ساکت باشید و گوش فرا دهید و بعد هر چه را که شنیده‌اید به او نسبت دهید. در این صورت شما خواهید توانست رفتار را از چشم‌انداز و نظرگاه دیگری نیز ببینید و سعه صدر بیشتری از خود نشان دهید که این خود نیز در نهایت می‌تواند منجر به بخشش شود.
 عبادت و تفکر را فراموش نکنید؛ الا بذکرا... تطمئن‌القلوب، را بسیار تکرار کنید. همان طور که می‌دانید معنویت و ایمان آرام بخش است.
 به خاطر داشته باشید که بخشش همان فراموشی نیست؛ نباید آزردگی‌ها را فراموش کنیم این تجربیات در عین ناراحت کننده بودن شان بسیار آموزنده و عبرت دهنده نیز هستند. این تجربیات به ما آموزش می‌دهند که دوباره قربانی نشویم و دیگران را نیز قربانی نکنیم. بخشش آرامش درونی می‌آورد. پس بخشنده باشید تا احساس‌های مثبت به وجود آمده، راه زندگی بهتر را برای شما هموار کند.

ادب در مقابل پدر و مادر
در ميان بستگان و خويشاوندان پدر و مادر از جايگاه بسيار مهمي برخوردارند و به خاطر اين جايگاه، خداوند حقوق ويژه‌اي را براي آنها در نظر گرفته است كه بايد توسط فرزندان رعايت شود در سوره مباركه اسراء با اشاره به جايگاه خود و امر به عبادتش فرمان به رعايت ادب در مقابل پدر و مادر كه واسطه خلقت فرزندان هستند مي‌كند و مي‌فرمايد: «... و به پدر و مادر نيكي كنيد، اگر يكي يا هردوي آنها نزد تو به پيري رسيدند به آنها «اف» مگو و بر سر آنها فرياد مزن و با آنها به نيكويي سخن بگو و از راه مهرباني جانب فروتني برايشان نگه‌دار و بگو: پروردگارا همچنان كه مرا در كوچكي پرورش دادند تو هم به آنان احسان كن.» اين آيه شريفه عالي‌ترين رتبه ادب را به مردم گوشزد نمود تا با آن پدر و مادر خويش را مورد عطوفت و مهرباني قرار دهند. بنابراين آيات رعايت ادب در مقابل پدر و مادر اين است كه صداي خود را جلوي آنها بلند نكنيم، حتي «اف» به آنها نگوييم و گفتارمان نيك و مودبانه باشد. بال‌هاي رحمت خود را در مقابلشان بگسترانيم و كمال عطوفت و مهرباني را در رفتار با آنها پيشه كنيم و در نهايت برايشان دعا كنيم كه‌اي خداي رحمان و رحيم همان‌گونه كه اين دو در طفوليت كه من ضعيف و ناتوان بودم به من كمك كردند به آنها رحم كن. با دقت در مفاهيم نوراني آيات سوره لقمان نيز دريافت مي‌شود كه خداوند مقدر نمود بندگانش جايگاه و مقام پدر و مادرشان را در كنار خود او بدانند و با توجه به صدمات و زحمات فراواني كه متحمل شدند تا او را بزرگ كنند به ياد داشته باشند، دوران حمل مادر، وضع حمل طاقت فرسا و دوران شيردهي و مشكلات مخصوص به خود را فراموش نكنند و در برخوردها با ملاحظه ايام گذشته، مقام و زحمات آن دو نهايت ادب را مراعات نمايند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه