کـوتـــاه

علت مرگ دختر جوان در مترو شادمان

تسنیم: بعد از ظهر 11 مهر امسال دختر سی و یک ساله‌ای در ایستگاه مترو شادمان هنگام ورود قطار به ایستگاه دچار سانحه شد و سرش با قطار برخورد کرد. لحظاتی بعد از این اتفاق، ماموران اورژانس در محل حادثه حاضر شدند و او را به بیمارستان انتقال دادند، اما ساعاتی پس از این حادثه، وی به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد. پس از این حادثه مراتب از سوی ماموران 118 ستارخان به قاضی ایلخانی، بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد که بازپرس امور جناحی تهران دستور تحقیقات درباره این حادثه مرگبار را صادر کرد. روز گذشته خانواده متوفی در شعبه هشتم دادسرای امور جنایی تهران حاضر شدند و از شرکت بهره‌وری مترو تهران در رابطه با مرگ دختر جوان اعلام شکایت کردند، همچنین بنابر اعلام بازپرس ایلخانی، شواهد و مدارک نشان داد که علت این حادثه مرگبار در مترو شادمان ازدحام جمعیت بوده است.

 

حرفی درباره خواهر یاشار سلطانی نزدم

تسنیم: ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر تهران گفت: در جلسه ششم مهرماه شورای شهر تهران هیچ اسمی از یاشار سلطانی نیاوردم؛ برخی سایت‌ها حرف‌هایم را تحریف کردند. وی گزارش یک سایت خبری مبنی بر انتساب جمله‌ای درباره خواهر یاشار سلطانی به خود را تکذیب کرد و مدعی تحریف اظهاراتش شد. قناعتی در تشریح این موضوع گفت: در آن جلسه (ششم مهرماه) که همه خبرنگاران هم حضور داشتند، من هیچ اسمی از آقای یاشار سلطانی نیاوردم. کلیات حرف من این بود که خانم آباد که این‌همه تهمت و افترا از سوی برخی سایت‌ها و پایگاه‌های خبری بی‌اعتقاد به وی نسبت داده شد، آزاده و اسطوره این کشور است. حدود ۶ سال اسارت را تحمل کرده است. به این آزاده عزیز خانه‌ای نداده‌اند که اگر هم می دادند جای دوری نمی‌رفت. وی ادامه داد: من در ادامه صحبت‌هایم گفتم «آیا من و شما راضی می‌شویم که خواهر خودمان هم در اختیار داعش و دشمن قرار بگیرد؟» تمام حرف من این بود که برخی آن را تحریف کردند و وارونه جلوه دادند.

 

وضعیت زاینده‌رود قرمز است!

ایسنا: با توجه به خشکی فصلی زاینده رود ظرفیت آبدهی چاه‌های آب شرب به شدت کاهش یافته و حجم سد زاینده‌رود با کاهشی بی‌سابقه به حدود ۱۶۹ میلیون مترمکعب رسیده است. وضعیت رودخانه زاینده‌رود هر روز بدتر می‌شود و این در حالی است که در سال‌های گذشته چنین اعداد و ارقام اسفناکی از وضعیت این رودخانه به چشم نمی‌خورد.
بر اساس آخرین آمار، حجم سد زاینده‌رود بیش از ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته، به ‌طوری‌ که سال گذشته این عدد ۴۵۰ میلیون مترمکعب بوده، اما امسال بسیار کاهش یافته است. به این ترتیب در چنین شرایطی که محدودیت شدید منابع آبی حکمفرماست، خدمات رسانی پایدار در اقصی نقاط استان اصفهان که بالغ بر ۱۰۰ شهر در کوتاه‌ترین و کویری‌ترین نقاط استان هستند، کاری دشوار است.

 

سوختگی سالانه 3 هزار ایرانی

ایسنا: رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، میزان سوختگی در استان‌های محروم را به علت استاندارد نبودن محیط زندگی، فقر و اعتیاد، بیشتر از استان‌های دیگر اعلام کرد. محمد جواد فاطمی اظهار کرد: سوختگی بیماری است که برای افرادی با تمکن مالی پایین اتفاق می‌افتد؛ دلیل آن هم این است که سوختگی با استاندارد بودن وسایل گرمایشی، پخت وپز و فیزیک محل زندگی سرو کار دارد. با این وجود استانداردسازی نسبت به آموزش نیز اهمیت بیشتری دارد. او یکی از مشکلات پیشگیری از ابتلا به سوختگی در کشور را نداشتن آمار درستی از تعداد موارد سوختگی دانست و گفت: در تمام ایران آمار درستی از تعداد موارد سوختگی نداریم، علت آن هم نداشتن سیستم ثبت اطلاعات جامع بیماران سوختگی در کشور است.

 

75 هزار مبتلا به ایدز در کشور

ایرنا: رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت 11 آزمایشگاه مرجع ایدز در کشور گفت: گسترش اینگونه آزمایشگاه‌ها در برنامه جاری و ملی این وزارتخانه قرار دارد تا به تمام نیازهای کشور پاسخ داده شود. پروین افسر کازرونی افزود: 70 درصد موارد مبتلا به ایدز در کشور هنوز شناخته نشده اند و در صورت شناسایی باید تحت ارزیابی‌های آزمایشگاهی و درمان قرار گیرند. او با اشاره به وجود حدود 32 هزار مبتلا به ایدز در کشور گفت: از این تعداد حدود 25 هزار نفر آنان زنده هستند و تخمین زده می‌شود با مواردی که هنوز مورد شناسایی قرار نگرفته، 75 هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور هستند که در قید حیاتند.

 

دستگیری سرکرده باند بین‌المللی قاچاق در البرز

خبرآنلاین: رئیس کل دادگستری البرزاعلام کرد که یکی از سرکردگان باند بین المللی قاچاق یک هزار تن مواد مخدر کشور در این استان شناسایی و دستگیرشد. احمد فاضلیان افزود: این فرد در طول فعالیت ده ساله اش، سالانه حداقل 100 تن مواد مخدر را به طرق مختلف وارد کشور کرده یا ترانزیت مواد مخدر داشته است.او اضافه کرد: متهم در کشورهای افغانستان، پاکستان ، تایلند و حاشیه خلیج فارس محل سکونت داشته و به صورت شبکه‌ای و ترانزیت مواد مخدردر شرق و غرب کشور فعالیت می‌کرد.

 

تشکیک در آمار طلاق

باشگاه خبرنگاران: نایب رئیس کمیسیون حقوقی ‌و قضائی مجلس شورای اسلامی گفت: کتمان آمار طلاق به دلایل مصلحت جویانه به حل این مشکل کمک نمی‌کند. محمد کاظمی اظهار داشت: دغدغه مردم کشور آمار واقعی طلاق نیست بلکه آنها به دنبال حل مشکلاتی هستند که در حال حاضر با آن دست ‌و پنجه نرم می‌کنند. کاظمی افزود: با ریشه‌یابی علت افزایش طلاق متوجه خواهیم شد که نابسامانی اقتصادی از مهم‌ترین دلایل آن است. بنابراین تقویت سرمایه‌گذاری و بنیه اقتصادی کشور در کاهش طلاق نقش بسزایی دارد و ادامه روند فعلی تهدید بزرگی در تخریب و نابودی خانواده به شمار می‌رود.

 

آخرین وضعیت پرونده دکتر تبریزی

ایسنا: مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی در خصوص آخرین وضعیت پرونده کالبد شکافی اجساد دو نفر از اعضای خانواده دکتر صلحی گفت: در خصوص علت مسمومیت هنوز هیچ گونه نتیجه ای اعلام نشده است و نتیجه کالبد شکافی حداقل تا 2 هفته آینده اعلام خواهد شد. نمونه برداری و آزمایشات سم شناسی و آسیب شناسی انجام شده و جواز فوت هر دو متوفی صادر شده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه