همه چالش‌های دستیاران فرگوسن

در پی شکست 3 بر یک سه‌شنبه شب هال‌سیتی برابر وست‌برومویچ، باشگاه هال‌سیتی اخراج مایک فلان را از سرمربیگری این تیم اعلام کرد. فلان که در تابستان اخیر جانشین استیو بروس شده بود، در 20 بازی لیگ برتری که هدایت هال‌سیتی را بر عهده داشت تنها 13 امتیاز برای این تیم به ارمغان آورد. روزنامه اینترنتی «وردنس گنگ» نروژ، به بهانه اخراج فلان گزارشی با این عنوان «تقلای دستیاران سابق سرالکس فرگوسن» منتشر کرده و در آن به بررسی عملکرد دستیاران سابق سرمربی پیشین منچستریونایتد پرداخته است.

وجه مشترک برایان کید، استیو مک‌لارن، کارلوس کی‌روش و مایک فلان چیست؟

همه آنها زمانی دست راست سرالکس فرگوسن در منچستریونایتد بوده‌ اما هیچ‌یک به اندازه فرگی موفق نبوده‌اند. پیتر مایر، فوتبالیست بازنشسته نروژی و کارشناس شبکه تلویزیونی «تی‌وی 2» نروژ معتقد است ندادن فرصت کافی به مربیان یکی از دلایل ناکامی آنهاست. وی در این مورد می‌گوید: فرگوسن هم در ابتدای حضورش روی نیمکت منچستریونایتد با چالش‌هایی روبه‌رو بود، اما او زمان کافی برای متقاعد کردن سران این باشگاه داشت و زمانی هم که موفقیت‌های وی عملی شد، ارزش‌ها، تفکرات و سبک بازی مدنظر خود را اجرایی کرد. وی در ادامه اظهار داشت: وعده‌هایی که باشگاه به مربی می‌دهد، خیلی مهم هستند. اینکه چه منابعی در اختیار مربی قرار می‌گیرد و با چه وضعیتی کارتان را آغاز می‌کنید، البته فلان کار دشواری برای بازسازی هال‌سیتی داشت. تفاوت زیادی بین سرمربی بودن و دستیار مربی بودن وجود دارد. سرمربی هر کاری که می‌کند عواقبی دارد. درست مثل اینکه سرمربی در یک جنگ است و هر تصمیمی که می‌گیرد عواقبی در پیش دارد. کمک مربی اما نقشی شبیه به نیروی نظامی دارد که از عواقب خوب و بد تصمیمات به دور است. مایر که سابقه مربیگری هم دارد، در بخش پایانی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: شما می‌توانید عملکرد و ویژگی‌های بهترین سرمربیان جهان را مطالعه کنید، اما نمی‌توانید با مطالعه تبدیل به سرمربی خوبی شوید. یادگیری از سرمربی همچون فرگوسن که سرمربی بزرگی بود، فوق‌العاده است، اما این به تنهایی نمی‌تواند باعث شود که شما اتوماتیک‌وار سرمربی خوبی شوید. شما به عنوان سرمربی باید توانایی دیدن جزییات و گرفتن تصمیمات درست را داشته باشید. سرالکس فرگوسن بدون شک یکی از بهترین مربیان جهان است و در زمان سرمربیگری‌اش به طور میانگین از هر بازی 2/07 امتیاز برای منچستریونایتد به ارمغان آورد. حالا ببینیم که دستیاران وی پس از جدایی از این سرمربی اسکاتلندی عملکردشان چطور بوده است.

کی‌روش

کارلوس کی‌روش در دو مقطع دستیار سرالکس فرگوسن در منچستریونایتد بود. پیش از اینکه کی‌روش دستیار سرالکس شود، سرمربی اسپورتینگ لیسبون بود که موفق‌ترین دوران مربیگری‌ باشگاهی خود را تجربه کرد. او در سال 2002 دستیار فرگوسن در من‌یونایتد شد، اما تنها یک سال پس از آن بود که جانشین ویسنته دل‌بوسکه در رئال‌مادرید شد. این مربی پرتغالی با وجود داشتن بازیکنانی همچون زین‌الدین زیدان، لوئیز فیگو و رونالدو نتوانست موفقیت چشمگیری با این تیم کسب کند. رئال‌مادرید در آن فصلی که کی‌روش سرمربی‌اش بود در لالیگا به عنوان چهارمی رسید و فصل را تنها با یک جام یعنی سوپر جام اسپانیا به پایان برد. در نهایت هم در ماه مِی 2004 بود که از سمت سرمربیگری کهکشانی‌ها اخراج شد. کی‌روش دو ماه بعد از اخراجش از سرمربیگری رئال‌مادرید، به تیم تحت‌هدایت فرگوسن بازگشت. در دوره دوم حضور کارلوس در منچستریونایتد حضور وی را به تیم‌های همچون بنفیکا و تیم ملی آمریکا نسبت می‌دادند، اما او تا تابستان 2008 کنار سرالکس ایستاد. پس از اینکه لوئیز فیلیپه اسکولاری از سرمربیگری تیم ملی پرتغال کنار رفت، کی‌روش که قراردادش با منچستریونایتد به پایان رسیده بود، هدایت تیم ملی کشورش را عهده‌دار شد، اما پس از ناکامی این تیم در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی از سمت سرمربیگری این تیم اخراج شد. کی‌روش سرانجام به ایران رفت، جایی که هدایت تیم ملی این کشور را در سال 2011 بر عهده گرفت و هنوز هم سرمربی این تیم است. پس از جام جهانی 2014 قرارداد این مربی پرتغالی با فدراسیون فوتبال ایران تا سال 2018 تمدید شد. کارلوس کی‌روش در زمان سرمربیگری‌اش با تیم‌های مختلف رکورد 54/5 درصد پیروزی، 27/5 درصد تساوی و 19/8 درصد شکست را از خود برجا گذاشته است. او به طور میانگین در هر بازی 1/87 امتیاز برای تیم‌هایش به ارمغان آورده است. جام‌هایی که کی‌روش به عنوان سرمربی کسب کرده، عبارتند از: قهرمانی در لیگ پرتغال (95_1994) و قهرمانی در سوپر جام پرتغال (96-1995) با تیم اسپورتینگ و قهرمانی با رئال‌مادرید در سوپرجام اسپانیا (04-2003)

برایان کید

برایان کید که بین سال‌های 1991 تا 1998 دستیار فرگوسن در منچستریونایتد بود، پس از جدایی از این تیم بین سال‌های 1998 تا 1999 هدایت بلکبرن روورز را برعهده گرفت که در 44 بازی، 12 برد، 18 تساوی و 14 شکست از خود برجا گذاشت. او پیش از اینکه دستیار فرگوسن شود، سرمربی تیم‌های بارو و پرستون نورث اِند هم بوده است. کید که جامی را در زمان سرمربیگری‌اش کسب نکرد، رکورد 14 درصد پیروزی، 44 درصد تساوی و 32 درصد شکست را از خود بر جا گذاشته و در هر بازی به طور میانگین 1/16 امتیاز کسب کرده است.

استیو مک‌لارن

استیو مک‌لارن که بین سال‌های 1999 تا 2001 دستیار سرالکس بود، سابقه هدایت تیم‌هایی همچون میدلزبورو، تیم ملی انگلیس، توئنته، ولفسبورگ و نیوکاسل را در کارنامه‌اش دارد. مک‌لارن در دوران سرمربیگری‌اش رکورد 45 درصد پیروزی، 23/1 درصد تساوی و 31/8 درصد شکست را به جای گذاشته و در هر بازی به طور میانگین 1/58 امتیاز کسب کرده است. او در سال 2003 میدلزبورو را به قهرمانی جام اتحادیه انگلیس رساند و با توئنته هم فاتح اردویژه هلند شد.

مایک فلان

مایک فلان که بین سال‌های 2008 تا 2013 دستیار فرگی در منچستریونایتد بود، در سال 2015 اولین تجربه سرمربیگری‌اش را با نوریچ‌سیتی داشت که به طور موقت هدایت این تیم را عهد‌دار شد، اما این تجربه تنها چهار روز به طول انجامید و او حتی فرصت پیدا نکرد که در یک بازی رسمی این تیم را سرمربیگری کند. او سرانجام در سال 2016 به عنوان جانشین استیو بروس در هال‌سیتی انتخاب شد و در 85 روز مربیگری‌اش در این تیم در 24 بازی، 6 برد، 5 تساوی و 13 شکست را تجربه کرد. او در زمان سرمربیگری‌اش در مجموع 29/2 درصد پیروزی، 16/7 درصد تساوی و 54/2 درصد باخت از خود بر جای گذاشت و در هر بازی به طور میانگین 1/04 امتیاز کسب کرد. فلان هیچ جامی را به عنوان سرمربی نتوانست به ارمغان بیاورد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه