مجلس، پیش‌قراول توسعه احزاب

دولت موظف به ‌گسترش فعالیت‌ احزاب وتشکل‌های سیاسی شد

مجلس، پیش‌قراول توسعه احزاب

آرمان: توسعه متوازن سیاسی یکی از زیر بنایی ترین اصول توسعه همه جانبه است. درطول 37 سال‌گذشته 3 الگوی توسعه به اجرا درآمده. الگوی اول توسعه، برنامه توسعه اقتصادی دوران سازندگی بود که متوسط رشد اقتصادی ایران با توسل به آن برنامه‌‌ها بهبود چشمگیری یافت. بعد ازدولت سازندگی در دولت اصلاحات نیز توسعه سیاسی در اولویت کار آن دولت قرار گرفت اما با توسعه سیاسی به صورت غیرمستقیم شاهد اوج گرفتن شاخص‌های اقتصادی بودیم. از دوران نامطلوب اقتصادی احمدی نژاد که گذر شود، در دولت اعتدالی روحانی توسعه متوازن سیاسی و اقتصادی به طور همزمان در دستور کار قرار گرفت. هرچند که نقدهایی به این الگوی توسعه‌ای وجود دارد اما به نظر می‌رسد دیگر بر هیچ آشنا به ادبیات سیاسی پوشیده نیست که توسعه سیاسی موجب می‌شود کل مجموعه کشور به سوی توسعه همه جانبه و متوازن حرکت کند. در صدر اشاعه توسعه سیاسی از سوی دولت‌ها، لازم است توسعه احزاب و برداشته شدن موانع از مسیر حرکت تشکل‌های سیاسی در دستور کار قرار بگیرد. امری که قریب به یک دهه در دوران دولت سابق به آن اهمیتی داده نشد. هرچند با روی کار آمدن دولت اعتدالی برخی از موانع از سر راه احزاب برداشته شده است، اما به نظر می‌رسد، برای جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته، دولت فعلی باید به صورت غیر مستقیم به توسعه احزاب وفرهنگ تحزب کمک کند.

مجلس پیش قراول توسعه سیاسی

روز گذشته نمایندگان در مصوبه‌ای در برنامه ششم توسعه دولت را موظف کردند که برنامه‌ریزی‌های لازم را برای توسعه سیاسی وگسترش فعالیت‌های احزاب و تشکل‌های سیاسی انجام دهد. در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، نمایندگان مجلس وارد بررسی پیشنهادات برای الحاق موادی به برنامه ششم توسعه شدند. درهمین راستا مصطفی کواکبیان پیشنهادی را که به امضای احسان و امیرحسین قاضی‌زاده وکاظم دلخوش رسانده بود مطرح کرد که این پیشنهاد بعد از بیان اظهار نظر محسن کوهکن نماینده لنجان به عنوان مخالف و حشمت‌ا... فلاحت پیشه نماینده کرمانشاه به عنوان موافق با 111 رای موافق، 75 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید. براین اساس دولت موظف است برنامه‌ریزی‌های لازم جهت توسعه سیاسی را با توجه به تمهیدات لازم برای گسترش فعالیت‌های اجرایی و تشکل‌های سیاسی فراهم کند و در این زمینه آیین‌نامه مربوطه را متناسب با بودجه سنواتی تنظیم نماید.

دولت همگام با مجلس

بعد از استقرار دولت یازدهم و مجلس دهم تحرکات خوبی برای حرکت شتابان تحزب بر ریل توسعه صورت گرفت. از جمله اینکه برخی از احزاب که مدت‌ها بود، جهت دریافت مجوز پشت درب کمسیون ماده10 احزاب قرار گرفته بودن و با تغییر اعضای این کمسیون در مجلس دهم و تاکید دولت توانستند، ضمن اخذ مجوز شروع به فعالیت تشکیلاتی کنند. از سوی دیگر خانه احزاب نیز با حمایت فعالان سیاسی و موافقت وزیر کشور بازگشایی شد و در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی صنفی است. همچنین وزیر کشور هراز گاهی با دبیران کل احزاب و نمایندگان تشکل‌های سیاسی جلساتی را برگزار کرده تا از این طریق مشکلات احزاب سیاسی به صورت مستقیم با وزارت کشور درمیان گذاشته شود. وزیر کشور هم جهت رفع مشکلات مالی قول «یارانه احزاب» را به تشکل‌های سیاسی داده و اگر این یارانه در میان احزاب سیاسی توزیع گردد، به طور یقین در آینده نزدیک شاهد بهبود وضعیت احزاب در ایران خواهیم بود؛ احزابی که می‌توانند شتاب بیشتری به توسعه سیاسی متوازن دهند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه