توافق «تداوم آتش‌بس» در نشست‌آستانه

آرمان: دور نخست مذاکرات سوری - سوری با نشست سه بازیگر اثرگذار منطقه‌ای ایران، ترکیه و روسیه، همچنین نمایندگان سازمان ملل، ظهر روز گذشته 4 بهمن سال جاری برابر با 23 ژانویه 2017 میلادی در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد. عصر همان روز با وجود همه بیم‌ها و امیدهای ناشی از نتیجه مذاکرات مخالفان و موافقان دولت اسد و تاثیر میانجیگری ایران، ترکیه و روسیه پس از دو ساعت گفت‌وگوی غیر مستقیم مخالفان و موافقان دولت اسد به پایان رسید و ساعتی پس از آن پیش نویس اعلامیه مذاکرات آستانه مبنی بر « مبارزه روسیه، ترکیه و ایران علیه داعش و النصره در زمین سوریه» با توافق سه بازیگر اثرگذار، شرکت‌کنندگان سوری و نماینده‌های سازمان ملل در خروجی رسانه‌های جهان قرار گرفت. شایان ذکر است که بشار جعفری سفیر و نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد و رئیس هیات سوریه در اجلاس آستانه قبل از مراسم افتتاحیه نشست آستانه در محل استقرار هیات ایرانی با جابری انصاری معاون عربی‌ آفریقای وزارت امور خارجه‌مان دیدار و گفت‌وگو کرد. این مذاکرات که با هدف دستیابی به فرایند صلح و آتش‌بس در شهر‌ آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شده بود به‌طور غیرمستقیم به مدت دو ساعت صورت گرفت. در واقع نمایندگان دولت سوریه و مخالفان با حضور در اتاق‌های جداگانه نقطه نظرهای خود را اعلام کردند که میانجیگرانی از روسیه و ترکیه این نظرات را به طرف مقابل منتقل کردند.

شانس موفقیت ۴۹ درصد است

به نقل از تاس«یحیی العریضی»، سخنگوی هیات معارضان سوری در مذاکرات صلح، قبل از آغاز نشست آستانه اظهار داشت که شانس موفقیت این نشست به جای ۵۱ درصد، ۴۹ درصد است. العریضی تأکید کرد، هیات معارضان درصدد عقب‌نشینی از نشست آستانه نیست و در تمام مدت زمانی اعلام شده، در آن حضور خواهد داشت. وی افزود، در حال حاضر هیچ ‌گونه طرحی برای انتقال به مذاکرات مستقیم بین طرفین (دولت و معارضان) نیست اما در عین‌ حال، معارضان سوری، آماده گفت‌وگوهای مستقیم هستند، آن هم در صورتی ‌که چنین رویکردی، برای توقف کامل خونریزی‌ها ضروری به‌ نظر برسد.

ثمره تلاش ایران و روسیه

به نقل از سانا، «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل و رئیس هیات دولت در مذاکرات آستانه، طی سخنانی در آغاز این نشست گفت: مذاکرات آستانه نتیجه تلاش‌های دوستان از جمله روس‌ها و ایرانی‌ها و با هدف برقراری آتش‌بس سرتاسری در سوریه است. البته این آتش‌بس، گروه‌های تروریستی «داعش» و «جبهه النصره» و همچنین گروه‌هایی که با امضای این توافق اولیه موافقت نکرده‌اند را شامل نخواهد شد. بشار الجعفری تأکید کرد: مذاکرات آستانه باید کاملا سوری- سوری باشد. وی همچنین یادآور شد که مبارزه با تروریسم مستلزم بسته شدن مرزهای مشترک با ترکیه است و با وجود آتش‌بس، بین گروه‌های امضا کننده این توافق و گروه‌های متمایل به آشتی و مشارکت در فرایند سیاسی، اختلاف‌نظر وجود دارد و ما امیدواریم تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم یک‌پارچه شود. مذاکرات صلح سوریه، ساعاتی پیش در پایتخت قزاقستان و با حضور هیات‌های روسی، ایرانی، ترکیه‌ای و هیات‌هایی از نظام دمشق و معارضان آن برگزار شده است. «استفان دی‌میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه و همچنین سفیر آمریکا در قزاقستان از دیگر مشارکت‌کنندگان در این نشست هستند.

استقبال از پیوستن گروه‌های مخالف خشونت

جابری انصاری معاون عربی‌ آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در ابتدای نشست آستانه طی سخنرانی‌ای خطاب به شرکت‌کنندگان مذاکرات صلح سوریه در این نشست با بیان اینکه تلاش برای رویا رویی با داعش، النصره و گروه‌های تروریستی وابسته به آنها باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد، گفت: همکاران و دوستان عزیز؛ امروز در آستانه گرد‌هم آمده‌ایم تا با بازبینی تلاش‌هایمان برای صلح و ترمیم نقایص روندهای گذشته، در چهارچوب ابتکاری سه جانبه با مشارکت روسیه، ترکیه و ایران، به گفت‌وگو میان دولت سوریه و گروه‌های مسلح معارضه سوری که به روند این مذاکرات پیوسته‌اند، برای نیل به راه‌حل سیاسی کمک کنیم. برای تحقق این هدف، ضروری است نقشه راه روشنی داشته باشیم. در این جهت پیشنهاد مشخص ما این است که تمام شرکت‌کنندگان در این گفت‌وگوها اقدامات خشونت‌بار را طرد و با تثبیت آتش‌بس و ترک انواع مخاصمات به این روند کمک کنند. ما باید از پیوستن گروه‌هایی که در نشست حضور ندارند به این فرایند، به شرط التزام ایشان به اصل عدم خشونت، استقبال کنیم. جامعه بین‌الملل باید به تلاش‌ها برای مهار انتقال غیرقانونی سلاح، کمک‌های مالی و جنگجو به داخل سوریه که به گروه‌های تروریست امکان می‌دهد مردم سوریه را سرکوب و زنجیره‌هایی از برخوردهای مسلحانه را در گوشه و کنار سوریه آغاز کنند، بپیوندد. یک سازوکار موثر برای آتش بس باید وجود داشته باشد و توسط ابتکار سه‌جانبه آستانه مستحکم شود تا آتش‌بس غیرقابل بازگشت و ترک مخاصمه تضمین گردد. همزمان، تلاش برای رویارویی با داعش و النصره و گروه‌های تروریستی وابسته به آنها باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد. دولت و معارضان سوریه می‌توانند با این حمایت ابتکار سه‌جانبه، گفت‌وگوهای خود را برای رسیدن به راه‌حل سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد، فراگیر و شفاف بر اساس وحدت ملی و تمامیت ارضی آغاز کنند و آن را تا حصول نتیجه ادامه دهند. ما امیدواریم با موفقیت این روند شاهد پایان هر چه سریع‌ تر بحران سوریه باشیم. همزمان دوستان سوری باید دست به دست یکدیگر دهند تا با رفع تحریم‌ها و محاصره، کمک به بازسازی کشور و تسهیل بازگشت آزادانه آوارگان به خانه‌های خود، وضعیت وخیم انسانی در سوریه را به پایان رسانند. تغییر از ذهن مردمان آغاز می‌شود. تنها مردود شمردن ایدئولوژی‌های افراطی که وحشی‌گری را به دروغ به نام دین توجیه می‌کنند، توسط ما و مردم، زنجیره بدنهاد خشونت و تروریسم را می‌شکند. این امر باید با معرفی چهره مقدس و رحمانی ادیان الهی و از طریق گفت‌وگوهای بینا فرهنگی بین همسایگان منطقه و کل جهان شروع شود.

پیش‌نویس اعلامیه مذاکرات آستانه

بر اساس پیش نویس اعلامیه مذاکرات آستانه قرار شد روسیه، ایران و ترکیه با داعش و جبهه فتح شام (النصره) مبارزه ‌کنند. به نقل از تاس، طبق این پیش نویس، مسئولیت تفکیک تروریست‌ها و گروه‌های مخالف دولت مسلح بر عهده روسیه، ایران و ترکیه قرار گرفت. بر همین اساس این سه کشور طرح مشترکی برای مبارزه با عناصر تروریست گروه داعش و جبهه فتح الشام(النصره) را دنبال خواهند کرد. این سه کشور همچنین در پی ایجاد مکانیزم سه جانبه برای نظارت بر روند آتش‌بس در سوریه هستند. روسیه، ایران و ترکیه بر لزوم از سرگیری مذاکرات سوریه مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند.

توافق با آتش‌بس

به نقل از شبکه خبری المنار، ‌سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت:‌ما با همکاری طرف ترکیه‌ای و حمایت ایرانی‌ها توانستیم تا به توافق آتش‌بس در ۲۹دسامبر دست یابیم. وی تاکید کرد:‌حتی با وجود دخالت‌ها برای متوقف‌کردن مذاکرات، خوشحالیم که دور جدید مذاکرات آستانه از سرگرفته شد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه