تحویل نوزاد منجمدشده به بهزیستی

شب سختی را پشت سر گذاشته است. نوزادش را در بیابان‌های اطراف تهران به دنیا آورده و ساعت‌ها خودش و نوزاد تازه متولدشده در بیابان رها مانده‌اند. در سرمای زمستان تنها کاری که از دستش برآمده، بریدن بند ناف نوزاد با قیچی‌ای بوده که در جیب خود داشته است. مابقی ماجرا را به خاطر ندارد، اما آن‌طور که پزشکان بیمارستان تخمین زده‌اند، زمانی که نوزاد به بیمارستان منتقل شده، حدود 9 ساعت از تولد او می‌گذشته است. در این ساعات دلهره‌آور شاید با یک معجزه، نوزاد زنده مانده است؛ نوزادی بدون لباس در سرمای شدید یک شب زمستانی در بیابانی که محل تردد سگ‌هاست. پس از چندین ساعت از تولد نوزاد، رهگذری با صحنه‌ای ناگوار مواجه می‌‌شود. یک زن بیهوش و نوزادی یخ بسته که در بیابان رها مانده‌اند. بلافاصله با نیروهای اورژانس تماس گرفته شده و مادر و نوزاد به بیمارستان منتقل می‌شوند. مادر این نوزاد در مورد وضعیت زندگی‌اش گفت: 32 سال دارم، اما شناسنامه‌ام را گم کرده‌ام. 13 ساله که بودم، با اصرار خانواده به همسری پسری 18 ساله درآمدم. شهلا عنوان کرد: زمانی که ازدواج کردم همسرم معتاد نبود، اما پس از مدتی با تریاک آشنا شد. او در خانه مواد مخدر مصرف می‌کرد و همین شد که من نیز پا به پای او مصرف مواد را آغاز کردم. او با اشاره به فوت همسر اولش بیان کرد: همسرم علاوه بر اعتیاد به فروش مواد مخدر نیز روی آورده بود. سرانجام نیز به جرم فروش مواد مخدر زندانی شد. او مبتلا به بیماری سرطان هم بود و در نهایت نیز در زندان جان خود را از دست داد. شهلا گفت: فرزند اولم پسر بود و اکنون باید 18 سال داشته باشد. مدت زیادی است که او را ندیده‌ام و او نیز علاقه‌ای به دیدن من ندارد. او ادامه داد: برای بار دوم با مردی ازدواج کردم که پنج سال از من بزرگ‌تر بود. او یک بار ازدواج کرده بود، اما به علت اعتیاد از همسرش جدا شده بود. این مرد دنبال زنی می‌گشت که همانند خودش معتاد باشد. شهلا اظهار کرد: همسر دومم شیشه و هروئین مصرف می‌کرد و من نیز پس از ازدواج با او با مواد مخدر صنعتی آشنا شدم. او افزود: اعتیاد شدید باعث شد تمام دارایی‌هایمان را از دست بدهیم. پس از این اتفاق، یک اتاق مخروبه در بیابان‌های اطراف تهران و نرسیده به شهر پردیس پیدا کردیم و آنجا شد خانه ما. شهلا درباره نحوه تولد نوزادش توضیح داد: همسرم دو ماه است که به دلیل سرقت، زندانی شده و من به تنهایی در اتاق مخروبه مان در بیابان زندگی می‌کنم. می‌دانستم که فرصت زیادی تا زایمانم باقی نمانده، اما جایی را برای رفتن نداشتم. در نهایت نیز از اتاق مخروبه مان خارج شدم تا خود را به شهر پردیس برسانم، اما در میان راه نوزاد متولد شد. او ادامه داد: فقط توانستم با یک قیچی بند ناف را قیچی کنم و بعد از آن چیز دیگری متوجه نشدم.

نوزاد منجمدشده

یکی از پرستاران در رابطه با وضعیت نوزاد گفت: زمانی که نوزاد به بیمارستان منتقل شد، تقریبا منجمد شده بود. او را در آمبولانس داخل یک پتو پیچیده بودند، اما به این دلیل که مدت زمان زیادی از تولد او می‌گذشت، تمام عضلات نوزاد کاملا یخ بسته و منقبض شده بود. او افزود: بلافاصله اقدامات درمانی برای بهبود شرایط نوزاد آغاز شد و تلاش کردیم او را با گرم کردن به شرایط عادی نزدیک کنیم. اکنون همراه با طی مراحل درمان مقدمات ترک اعتیاد نوزاد نیز فراهم شده است. بدون شک وضعیت مادر به گونه ای نیست که نوزاد به او تحویل داده شود. در همین رابطه نرجس رضا علی، مددکار موسسه خیریه مهر آفرین به میزان گفت: مراحل تحویل نوزاد به سازمان بهزیستی طی خواهد شد و پس از سپری شدن مراحل کامل درمان، نوزاد به سازمان بهزیستی واگذار می‌شود.

آخرین وضعیت نوزاد

روز گذشته معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: ٢٨ دی با دستور قضائی نوزاد به شیرخوارگاه آمنه تهران تحویل داده شد و پس از استعلام شیرخوارگاه از بیمارستان هیچ اطلاعی از والدین نوزاد به دست نیامد. در 9 بهمن نیز شیرخوارگاه اقدام به انتشار عکس نوزاد در روزنامه کرد، اما باز هم خبری از پدر و مادر نوزاد نشد. به گزارش ایسنا، احمد خاکی افزود: در آزمایش اولیه نوزاد سالم است. در حال حاضر نیز منتظر جواب آزمایش ABR هستیم که بین دو تا سه هفته جواب آزمایش طول خواهد کشید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه