یک ویژگی مثبت

انسان به عنوان یك موجود اجتماعی برای پیشبرد زندگی خود در اجتماع به خلقیات و خصوصیاتی نیاز دارد كه یكی از مهم‌ترین آنها عزت نفس است. عزت نفس به عنوان یك وی‍‍ژگی مثبت دارای منافع بسیاری است و می‌تواند انسان را در مسیر رشد و كمال یاری كند و اصولا بدون عزت نفس سلامت زندگی انسان به خطر می‌افتد. برای عزت نفس فواید زیادی ذكر شده كه به طور اختصار به چند مورد آن فهرست وار اشاره می‌كنیم.پذیرش خود و دیگران، آرامش بیشتر از آنچه در زندگی می‌خواهیم، مثبت بودن و احساس شادی كردن، اشتیاق به داشتن مسئولیت بیشتر و احساس كنترل بیشتر بر زندگی و داشتن استقلال در زندگی، توجه بهتر به دیگران و احساس راحتی در موقعیت‌های اجتماعی، توانایی تبریك گفتن به دیگران به علت موفقیت‌های شان بدون هیچ گونه احساس حسادت، امید و اشتیاق و علاقه بیشتر برای زندگی، بهبود ظاهر و احساس سر زندگی، احساس متعادل بودن،اتكا به خود و خلاقیت بیشتر و محدود نشدن به عقاید دیگران.همانطور كه داشتن عزت نفس برای انسان سودمند است عزت نفس پایین می‌تواند روند زندگی را دچار مشكل كند و انسان را از مسیر درست منحرف كند.

تكنیك‌های تقویت عزت نفس

آماده شدن برای تغییر؛ برای این كار باید از فرافكنی بپرهیزیم، با كمال میل به یك روانشناس مراجعه كنیم و به گفته‌های ش عمل كنیم. صادقانه مشكلاتمان را به مشاور بگوییم، نه گفتن را در خود با تمرین بوجود بیاوریم. اگر قصد انجام كاری را داریم به هر قیمتی كه شده انجام بدهیم و از شكست قبل از اتفاق نترسیم.

برای زندگی خود هدف انتخاب كنیم؛ یعنی به جای سر و كار داشتن با تصورات مبهم در زندگی، سعی كنیم به طور واقعی آنچه را كه می‌پسندیم روشن كنیم، احساساتمان چه مثبت و منفی درمقابل خواسته دیگران بروز بدهیم. برای رسیدن به هدف، راههایی بیندیشیم و به یك راه اكتفا نكنیم، برای رسیدن به هدف عجله نكنیم، اهداف خود را به بلندمدت و كوتاه مدت تقسیم كنیم، در هر مرحله از پیشرفت خود، حتی كوچك را تحسین كنیم.

عواملی كه ما را از تغییر یافتن باز می‌دارد شناسایی كنیم؛ این عوامل می‌تواند احساسات منفی ما باشد. ناامیدی ما به تغییر باشد، تلقین دیگران باشد، بی صبری و عجله ما باشد، جدی تصمیم نگرفتن برای تغییر باشد.

با منتقد درونی و تفكر منفی روبه‌رو شویم؛ برای این كار ارزش خود را تعیین كنیم، انتقاد دیگران بیش از حد به خود جدی نگیریم، با خودمان صادق‌تر باشیم، از برچسب زدن منفی به خود بپرهیزیم، اگر اشتباهی كردیم آنها را تعمیم ندهیم، درباره خود با شتاب قضاوت نكنیم. به جای به كار بردن عبارت من باید... یا من بهتر است... من می‌توانم به كار ببریم.

آینده را مثبت تجسم كنیم. تصویرسازی ذهنی می‌تواند وسیله ای قوی برای كاركردن بر روی خود باشد. اطمینان را در وجود خود تقویت كنیم. خود را به بهترین وجه تصور كنیم، خود را آنگونه تصور كنیم كه واقعا هستیم نه با توقع بالاتر از انتظار.خود را خوب تعریف كنیم؛ باید بدانیم كه هیچ انسانی كامل مطلق نیست. همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم، پس سعی كنیم قوت‌های خود را برجسته ببینیم. ظرفیت خود را برای تایید دیگران بالا ببریم، دانایی، هوش، متین بودن و وقار خود را بزرگ‌تر ببینیم، به گذشته خود زیاد نیندیشیم، بلكه برای حال و آینده فكر كنیم. برای این كار خاطرات شیرین خود را مرور كنیم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه