خبــر کوتــاه

ماجرای فروش کالباس خوک در مشهد

فارس: طی روزهای گذشته سالاد الویه‌ و کالباس مشکوک در بین برخی از فروشگاه‌های مشهد توزیع شد. روی بسته بندی این محصولات به زبان‌ عربی و انگلیسی نوشته شده بود که با گوشت خوک تولید شده است. کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در این خصوص توضیح داد: طی بازرسی‌های صورت گرفته از محصولات این شرکت هیچ‌گونه گوشت خوکی در محصولات آن به کار نرفته است و فقط اشتباه تایپی در این موضوع اتفاق افتاده است. او با بیان اینکه بازرسان سازمان غذا و دارو 3800 لیبل را از این شرکت توقیف کرده‌اند گفت: سایر محصولات نیز توسط شرکت جمع‌آوری شده و این موضوع به‌دلیل بی‌دقتی مسئولان شرکت صورت گرفته است.

 

اعتراض‌های مردمی به طرح ترافیک

مهر: دبیر کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران از افزایش اعتراض‌های مردمی به طرح ترافیک جدید خبر داد و گفت: متاسفانه حوزه حمل‌و‌نقل گرفتار پافشاری‌های شخصی و غیرکارشناسی شده است. محمد علی کرونی اظهار کرد: نشانه‌های شکست طرح جدید محدوده کاهش آلودگی هوا از هم اکنون قابل مشاهده است. متاسفانه انبوهی از شکایات مردمی در خصوص مشکلات ناشی از اجرای طرح جایگزین زوج و فرد سابق به کمیسیون واصل شده و علاوه بر ذینفعان صنفی که از طرح ترافیک شکایت داشتند؛ در طرح جدید شهروندان عادی از ترافیک زیاد در معابری که سابقا ترافیک نداشتند ناراضی هستند.

 

۲۶‌درصد جمعیت کشور ساکن روستا هستند

ایسنا: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری گفت: در حال حاضر ۲۶‌درصد جمعیت کل کشور معادل ۲۱‌میلیون نفر در روستاها ساکن هستند. محمد امید اظهار کرد: ۳۸‌هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور از نیازهای اساسی آب، برق، گاز، آموزش و بهداشت و درمان بهره‌مند هستند. او خاطرنشان کرد: ۱.۵‌میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص یافت که این حرکت بسیار موثر بود.امید با اشاره به افزایش ۲۵‌درصدی سهم اشتغال روستایی در سال ۹۷، بیان کرد: با اختصاص ۸۵۰۰‌میلیارد تومان تسهیلات، ۱۵۰‌هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.

 

احیای جنگل‌های زاگرس ۱۰۰ سال طول می‌کشد

ایلنا: به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست احیای جنگل‌های زاگرس بیش از ۱۰۰ سال طول می‌کشد و با اجرای طرح‌های ۵‌ساله و ۱۰‌ساله احیای آن امکانپذیر نیست. عیسی کلانتری افزود: تخریب محیط‌ زیست یک‌شبه انجام می‌شود، اما احیای آن گاهی صدها سال زمان نیاز دارد. سالیانه ۵۰ تا ۶۰‌هزار هکتار از جنگل‌های بلوط در زاگرس خشک می‌شوند. در اول انقلاب طرح‌های سنابل ۱ تا ۴ را اجرا کردیم. در آن زمان طرح‌های غیرعلمی را آغاز کردیم، چراکه در آن زمان احساسات غالب بر مردم بود و تصور می‌کردند گندم را باید خودمان تولید کنیم، از همین‌رو همه دره‌ها، تپه‌ها و ... را شخم زدیم و این امر به نابودی جنگل‌ها منجر شد.

 

تبلیغات غیرواقعی در خدمات بیمه سلامت

ایسنا: مدیرکل دفترمرکزی حراست سازمان بیمه سلامت گفت: بدون شک حراست نسبت به فعالیت‌های سودجویانه برخی شرکت‌ها از نام بیمه سلامت اقدامات جدی انجام خواهد داد. محمد منتقمی راد با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت ایران، ارگانی دولتی بوده و تنها ارائه‌کننده خدمات بیمه‌ای پایه است، گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های سودجو با استفاده از عنوان بیمه سلامت در نام، خدمات خود و تبلیغ وعده‌هایی غیرواقعی و اغواکننده از نام سازمان بیمه سلامت سوء استفاده می‌کنند. او افزود: شهروندان برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده، از پاسخگویی به درخواست‌ها و پذیرش تبلیغات غیرواقعی خودراری نمایند.

 

تدوین طرح جامع مدیریت پسماند

ایسنا: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از تدوین طرح جامع مدیریت پسماند با همکاری مرکز مطالعات شهر تهران در آینده نزدیک خبر داد. رضا عبدلی افزود: به‌طور قطع در حوزه مدیریت پسماند نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم و برنامه‌ای مدون هستیم که در این مسیر مقرر شده است با همکاری مرکز مطالعات شهر تهران برنامه‌ای علمی و تخصصی با عنوان طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تدوین شود که در حال حاضر قرارداد تدوین این برنامه با شرکتی علمی و تخصصی منعقد شده است. او در ادامه گفت: با تدوین و تصویب طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران می‌توانیم در جهت مدیریت علمی و بهینه گام برداریم.

 

نیمی از کودکان کار اوراق هویتی ندارند

ایسنا: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به دور جدید اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: ۵۳‌درصد از کودکان اتباع بیگانه‌ای که جمع‌آوری شده‌اند، فاقد اوراق هویتی هستند. حبیب الله مسعودی فرید افزود: در تهران طی دو تا سه هفته گذشته حدود ۲۳۰ کودک جمع‌آوری شدند. او با بیان اینکه سیاست ما امروز بحث رعایت حقوق کودک است، اظهار کرد: مدت زمان نگهداری این کودکان بین ۷ تا ۱۰ روز است و ظرف این مدت کودکان باید تعیین تکلیف شوند و بعد از این مرحله کودکان باید به مراکز بهزیستی منتقل شوند.

 

آغاز ثبت نام کتب درسی کلاس اول

ایسنا: زمان ثبت سفارش کتب درسی پایه اول دوره ابتدایی و پایه دهم دوره دوم متوسطه از ۲۳ تیر آغاز شد. ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی کلاس اولی‌ها از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com تا پنجم شهریورماه ادامه خواهد داشت. ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه هفتم استعدادهای درخشان نیز تا ۱۶ شهریور ادامه دارد.دانش‌آموزان و اولیای آنها، در صورت تمایل می‌توانند از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نسبت به ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند.

 

مشاهده دو یوزپلنگ در طبس

مهر: رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس اعلام کرد: از ابتدای امسال دو یوزپلنگ ایرانی در پناه‌گاه حیات وحش نایبندان طبس مشاهده شده است. اسدالله حاتمی گفت: مشاهده و آمارگیری از این گونه حیوانی بسیار سخت است چرا که همواره در مسیر پناهگاه نایبندان طبس تا پناهگاه راور استان کرمان در حال حرکت است. پناهگاه نایبندان طبس، وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک‌میلیون و۵۰۰‌هزار هکتار است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه